Ciekawostki,  Porady

Jak zadbać o oczy przy komputerze? 6 wskazówek

Spędzasz dużo czasu przy komputerze? Zadbaj o swoje oczy zanim będzie za późno! Twoje oczy bardzo się męczą podczas wystawiania ich na promieniowanie niebieskiego światła z ekranów. Dlatego poznaj kilka niezawodnych sposobów na to by je uchronić.

Dlaczego ekrany tak męczą i psują nasz wzrok?

Dzieje się tak ponieważ ekrany laptopów, smartfonów, czy telewizorów emitują sztuczne światło niebieskie. To promieniowanie powoduje, że nasze oczy bardzo się męczą. Po za tym siedząc, np. przy komputerze skupiamy nasz wzrok na ekranie przez co rzadziej mrugamy. To z kolei przyczynia się do wysychania oczu. Często w takiej sytuacji czujemy pieczenie, swędzenie, czy uczucie piasku pod powiekami. Niekiedy oczy stają się przekrwione i łzawią. Dlatego tak ważne jest wyrobienie w sobie kilku nawyków, by jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem!

Rób sobie przerwy!

Podczas pracy przy komputerze rób sobie przerwy, najlepiej co ok. godzinę. Wstań od komputera i popatrz za okno, pomasuj chwilę powieki lub po prostu je zamknij. Niech przerwa trwa co najmniej 5-10 minut, by oczy miały czas chwilę odpocząć. 

Zadbaj o prawidłowe nawilżenie oczu

Pamiętaj o nawilżaniu oczu. Zaopatrz się w dobre krople do oczu, najlepiej naturalne. Pomoże to Twoim oczom uniknąć wysuszenia, a Tobie oszczędzi szczypania i pieczenia. Dobrym pomysłem będzie również oderwanie wzroku od ekranu i intensywne mruganie przez parę sekund. Oczy mają naturalną zdolność do samo nawilżania, jednak czasem trzeba im pomóc. 

Odległość od ekranu i jego ustawienie

Długo siedząc przed komputerem nawet nie zwracasz uwagi na zmniejszający się dystans pomiędzy ekranem, a Twoją twarzą. Dlatego pamiętaj o zachowaniu ok. 60cm odległości. Wtedy promieniowanie dobiegające z monitora nie będzie tak uporczywe dla Twoich oczu. Ważne jest również zapamiętanie zasady – górna krawędź monitora trochę poniżej poziomu Twoich oczu. Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz w dużej mierze męczenia się oczu. Kolejną sprawą jest ustawienie komputera jak najbliżej naturalnego światła, np. obok okna. 

Ćwiczenia oczu

Specjaliści opracowali kilka ćwiczeń oczu, które możesz wykonywać również podczas pracy przy komputerze. Zajmuje to dosłownie kilka sekund, a pomoże to zrelaksować oczy. Takie przykładowe ćwiczenia to:

  • Ósemki – oderwij wzrok od monitora i „rysuj” oczami ósemki
  • Wodzenie wzrokiem – patrz raz w lewo, raz w prawo, bardzo powoli
  • Rozruch mięśni oczu – popatrz w różne strony na wybrane przedmioty, które znajdują się w różnych odległościach. Skup wzrok na przedmiocie przez parę sekund, a następnie spójrz na inną rzecz.
  • Zaciskanie – zaciśnij oczy i je otwórz, powtórz tak kilka razy 
  • Obrysowywanie – obrysuj dokładnie wzrokiem jakiś przedmiot obok Ciebie

Pomieszczenie, w którym się znajdujesz jest ważne

Długo siedząc przed komputerem zadbaj o to by pomieszczenie było dobrze oświetlone. Najlepszym oświetleniem jest światło dzienne. Po za tym częste wietrzenie złagodzi szkodliwe warunki. Siedzenie w zaduchu sprawia, że oczy szybciej się męczą, tak samo jak mózg. Dodatkowo warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Nie musi to być wielkie urządzenie ponieważ są na rynku już małe nawilżacze, które możesz położyć sobie na biurku. 

Coś więcej?

By dodatkowo zadbać o swój wzrok regularnie odwiedzaj okulistę i badaj wzrok. Dbaj również o okolicę wokół oczu, przede wszystkim by była nawilżona.Po za tym warto jest zainwestować w okulary z powłoką specjalnie do ekranów. Często nazywana powłoką „blue”, która blokuje docieranie promieniowania z ekranów do naszych oczu. Używając okularów za każdym razem skutecznie ochronisz swój wzrok. Świetny wybór okularów znajdziesz na www.wokularach.pl, tam również dobierzesz szkła ze specjalną powłoką. Jeśli jednak nie chcesz okularów możesz postawić na soczewki kontaktowe przeznaczone specjalnie do pracy z komputerem. Znajdziesz je na www.bezokularow.pl.