Rodzaje okularów

Ćwiczenia dla oczu 

Ćwiczenia oczu. Gimnastyka wzroku.

Na utrzymanie wzroku w dobrej kondycji ma wpływ wiele czynników. Prawidłowa dieta, ochrona przed słońcem, regularne badania u okulisty. Może zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy da się wykonywać ćwiczenia, trening oczu? W tym artykule odpowiemy na to pytanie! Poznasz również różne sposoby ćwiczenia oczu, dzięki którym dowiesz się jak poprawić wzrok w domu. 

Ćwiczenia oczu – kompendium wiedzy

Aby utrzymać ciało w dobrej kondycji, wiele osób decyduje się na regularne treningi. Warto wiedzieć, że ze wzrokiem jest podobnie! Aby utrzymać sprawne i silne gałki oczne, wskazane jest wykonywanie ćwiczeń. Dzięki regularnym treningom Twoje oczy będą w lepszej kondycji zdrowotnej.

  • Dzięki ćwiczeniom rozluźnisz mięśnie gałek ocznych.
  • Treningi relaksują i łagodzą objawy zmęczenia oczu.
  • Regularna gimnastyka skutecznie wpływa na poprawę zdolności akomodacji oczu.

Warto pamiętać, że oczy, które nie są ćwiczone i są stale narażone na intensywną pracę, mogą po prostu osłabnąć.

Kto wymyślił ćwiczenia oczu?

Co ciekawe, joga oczu została wymyślona już ponad 100 lat temu! Za jej powstanie odpowiada doktor William Bates. Według niego, ćwiczenia wzroku mogą działać jak rehabilitacja – przynieść spektakularne efekty, nawet takie jak odzyskanie pełnej ostrości widzenia.

Ćwiczenia oczu po pracy przed komputerem.

6 najlepszych ćwiczeń oczu

1. Nieskończoność. 

To bardzo proste ćwiczenie możesz wykonywać jako rozgrzewkę oczu przed treningiem. Usiądź wygodnie i spójrz przed siebie – warto skupić wzrok na jednolitej przestrzeni, która może posłużyć za tło, np. na ścianie. Twoim zadaniem jest wyobrażenie sobie znaku nieskończoności lub ósemki – i obrysowanie jego konturów oczami.

2. Palming. 

Palming to jedno z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej skutecznych ćwiczeń jogi oczu. Możesz wykonywać je prawie wszędzie i o każdej porze, ponieważ nie potrzebujesz do niego żadnych rekwizytów. Wystarczy, że ułożysz dłonie w stożki. Następnie należy położyć je na oczach tak, by całkowicie odciąć dopływ światła. Ważne jest, aby nie uciskać ani nie dotykać przy tym powiek. Oczy pozostaw otwarte. Im ciemniej, tym lepiej – pozwala to gałkom ocznym na maksymalne rozluźnienie. Co ciekawe, warto przy tym ćwiczeniu marzyć! Pomyśl o czymś miłym, przywołaj wspomnienia – a przy tym staraj się skupić na kształtach, kolorach. Warto wykonywać palming przez około 10-15 minut. Gdy skończysz, staraj się delikatnie przyzwyczaić oczy do światła. W tym celu możesz bardzo powoli odsunąć dłonie lub podnosić po jednym palcu w górę. 

3. Kąpiel w słońcu. 

To ćwiczenie ma charakter relaksacyjny. Dzięki niemu nie tylko pozwolisz swoim oczom odpocząć, ale możesz też przyswoić witaminę D, która odpowiada za odporność organizmu. Aby poprawnie je wykonać, musisz zamknąć powieki i zwrócić twarz w kierunku słońca. Taka kąpiel słoneczna może trwać od kilku do kilkunastu minut. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie patrzeć wprost na słońce! Takie zachowanie może być niebezpieczne dla zdrowia oczu. 

4. Dynamiczny odpoczynek. 

Ten rodzaj gimnastyki oczu świetnie sprawdzi się u osób, które przez wiele godzin ciągiem pracują przed ekranem monitora. Wykonując to ćwiczenie rozluźnisz zmęczone oczy i zapewnisz im chwilę odpoczynku. Aby je wykonać, oderwij wzrok od ekranu, a po tym zacznij intensywnie mrugać. Następnie szybko zasłoń oczy na kilka sekund. Odsłoń je i pomrugaj ponownie, ale chwilę dłużej niż poprzednio. 

5. Masaż powiek. 

Obróć dłonie wewnętrzną stroną w kierunku twarzy. Kciuki złóż prostopadle do wnętrza dłoni. Zamknij powieki i połóż na nie górą część kciuka. Pozostałe palce możesz oprzeć na czole. Wykonuj delikatne, koliste ruchy kciukiem. Ważne, aby masaż nie był zbyt mocny – nie przygniataj oczu.

6. Wyjrzyj za okno!

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze! Gdy odczuwasz zmęczenie i ból oczu, warto na chwilę oderwać się od pracy i wyjrzeć za okno. Dzięki temu Twoje oczy będą mogły przez chwilę odpocząć. Warto poszukiwać wzrokiem naturalnej zieleni, jak również niewielkich punktów – ptaka, spacerowicza, samochodów w oddali. Chodzi o to, by Twoje oczy trochę się porozglądały.

Czy ćwiczenia oczu pomagają?

Gimnastyka oczy ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Twórca tej metody leczenia wzroku twierdził, że dzięki ćwiczeniom można w pełni odzyskać sprawny wzrok i zachować go takim przez wiele lat. Warto pamiętać, że każdy z nas jest inny, więc u niektórych osób gimnastyka może przynieść zdumiewające efekty, a u innych znikome. Jednakże, powszechnie uważa się, że ćwiczenia relaksują i zmniejszają napięcie oczu, a przy tym pomagają wyrobić dobrą fiksację i poprawić zdolność do akomodacji. 

Co zrobić, aby ćwiczenia oczu przynosiły efekty? 

Aby zachować dobrą, klarowną i wyraźną jakość widzenia, oprócz regularnych ćwiczeń oczu warto również:

  • dbać o odpowiednią ilość witamin B, C, E oraz A w diecie, 
  • chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, 
  • średnio co 2 lata profilaktycznie kontrolować wzrok u okulisty.

Ćwiczenia mogą skutecznie pomóc odpocząć zmęczonym oczom. Mogą również poprawić jakość widzenia, a także wspomóc zachowanie wzroku w dobrej kondycji. Pamiętaj jednak, że jeśli została zdiagnozowana u Ciebie wada refrakcji – nie czekaj! Jak najszybciej udaj się do specjalisty by wdrożyć odpowiednią korekcję.  

1. B. Fingerbild, Samoleczenie Wzroku Metodą Dr Batesa, Wyd. Kos, 2011

2. K. Nakagawa, Joga oczu recepta na życie bez okularów, Wyd. Vital, 2019

2. https://www.wokularach.pl/blog/cwiczenia-oczu

Możliwość komentowania Ćwiczenia dla oczu  została wyłączona