Rodzaje okularów

Okulary do komputera – czy warto?

Dziś każdy z nas kilka godzin dziennie spędza przed różnego rodzaju ekranami nie zdając sobie z tego sprawy. Najczęściej jest to ekran komputera lub smartfonu. Jednak nie pozostaje to obojętne dla naszego organizmu, a zwłaszcza dla oczu. Nie od dziś panuje potoczne stwierdzenie, że od komputera psuje się wzrok. A jak ten wzrok przed tym uchronić? Czy okulary do komputera w tej sytuacji są potrzebne?

okulary do komputera

Czy okulary do komputera są potrzebne? 

Wielogodzinna praca przy komputerze potrafi dać się we znaki. Nie tylko czujemy to w naszych plecach (większość z nas się garbi), ale także w oczach. Po takiej pracy oczy często są wysuszone i bolą. Ponadto wielu z nas odczuwa nieprzyjemne uczucie „piasku pod powiekami”, szczypanie i swędzenie oczu, a do tego ból głowy. Wszystko to to nic innego jak objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. To schorzenie XXI wieku, które dotyka prędzej, czy później każdego z nas. Jednak radą na ten cały dyskomfort są okulary do komputera. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapobiec wielu tym objawom i nie tylko nim. 

Okulary ochronne do komputera

Ich zadaniem jest chronić nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem światła niebieskiego, które pochodzi z ekranów. To właśnie ono powoduje większość tych negatywnych objawów. Noszenie okularów do komputera ma za zadanie blokować dostęp tego światła do naszych oczu. To wszystko za sprawą nowoczesnej powłoki, którą się stosuje w tych okularach – często nazywa się ją „blue”. Nie wpływa ona na jakość widzenia, jednak może sprawić, że widziany obraz może być lekko żółtawy. Innym sposobem mogą być okulary z antyrefleksem do komputera. Z kolei ich zadaniem jest odbijanie wszelkich świateł, błysków i promieni, również tych, które pochodzą z monitorów. Jednak warto pamiętać, że powłoka BLUE została stworzona specjalnie na potrzeby użytkownika, który spędza wiele godzin przed ekranem. Zwykły antyrefleks może być zbyt słaby.  

Dlaczego warto nosić okulary do komputera?

Ważnym pytaniem, które trzeba zadać to, czy warto w ogóle nosić okulary do komputera. W tym przypadku odpowiedź jest jasna – warto! Dzięki nim nasze oczy nie są wystawione na bezpośrednie działanie światła niebieskiego. To sprawia, że większość objawów cyfrowego zmęczenia wzroku w ogóle nas nie dotyczy. Jeśli masz już wadę wzroku to okulary z dodatkową powłoką BLUE mogą pomóc Ci choć trochę spowolnić postępowanie wady. Co więcej, jeśli nie masz wady wzroku również możesz nosić okulary do komputera. Wtedy należy szukać takowych pod nazwą okulary zerówki do komputera. Warto tylko pamiętać o tym, by je zakładać za każdym razem, gdy masz do czynienia z ekranami. 

Szukasz okularów do komputera? Zajrzyj do wokularach.pl.

Okulary do komputera dla dzieci

Niektóre dzieci w tych czasach dłużej siedzą przy komputerach niż dorośli – i trudno się z tym nie zgodzić. Dlatego warto zadbać także o ich wzrok. Zwłaszcza, że młode oczy są bardzo podatne na wszelkie zmiany, a wada wzroku może pojawić się w każdym momencie. W tym przypadku okulary do komputera to świetny pomysł. Wystarczą okulary zerówki z powłoką BLUE. Jedyne o czym należy pamiętać to, by pilnować dziecko żeby zakładało te okulary. Sporadyczne noszenie tych okularów nie przyniesie rezultatu. Dobrym pomysłem jest także nauczenie dziecka, by nosiło okulary także, gdy ogląda telewizję i korzysta z telefonu. 

Jak jeszcze możesz ochronić wzrok?

Same okulary do komputera nie pomogą jeśli zapomnisz o dobrych nawykach. Przede wszystkim zachowaj odpowiednią odległość monitora od oczu – co najmniej 50-70 centymetrów. Ważną rzeczą są także przerwy. Na każdą godzinę spędzoną przed ekranem zrób co najmniej 5 minut przerwy. W tym czasie postaraj się patrzeć na zupełnie coś innego, np. popatrz przez okno. Możesz także w tym czasie porobić kilka prostych ćwiczeń oczami. Wystarczy, że parę razy pokręcisz oczami ósemki i znaki nieskończoności w powietrzu.

W celu złagodzenia ewentualnych objawów cyfrowego zmęczenia wzroku możesz zakraplać oczy regularnie. Warto trzymać buteleczkę kropli na biurku, zaraz obok komputera. W ten sposób może częściej będziesz po nie sięgać. Nie zapomnij także o relaksie dla swoich oczu. W tym celu możesz stosować okłady z rumianku.