Badanie wzroku – co warto wiedzieć?
Wizyty u lekarza mogą budzić negatywne emocje u niektórych osób. Badanie wzroku u okulisty to również spotkanie z lekarzem, co może generować stres, zwłaszcza gdy to Twoja pierwsza wizyta u tego specjalisty. W tym artykule dowiesz się więcej na temat badania wzroku u okulisty – jak przebiega i jak się do niego przygotować. Sprawdź!
Jak wygląda badanie wzroku u okulisty?
Badanie wzroku u lekarza specjalisty składa się z dwóch części:
- wywiadu lekarskiego,
- badania gałek ocznych i wzroku.
W pierwszej części wizyty okulista zada Tobie kilka pytań. Zapyta przede wszystkim o to, czy występują u Ciebie jakieś konkretne, niepokojące objawy; o to, czy w Twojej rodzinie ktoś miał lub ma problemy ze wzrokiem czy oczami; a także o to, czy używasz już okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.
Następnie wykona niezbędne badania, które pozwolą mu określić stan zdrowia Twojego wzroku i oczu. Do podstawowych badań, które pozwalają lekarzowi na diagnostykę możliwych chorób gałek ocznych należy:
- badanie dna oka,
- USG oka,
- badanie obrazowe oka.
Warto pamiętać, że badania te lekarz wykonuje zazwyczaj w celach profilaktycznych u osób, które są narażone na choroby oczu, np. u cierpiących na cukrzycę, którzy są w wysokiej grupie ryzyka retinopatii cukrzycowej. Jednakże, Twój specjalista może wykonać te badania nawet bez wyraźnych wskazań – profilaktycznie.
Jeśli celem Twojej wizyty jest sprawdzenie jakości widzenia, okulista skupi się na takich badaniach jak:
- Badanie ostrości wzroku.
Nazywane jest inaczej komputerowym badaniem wzroku. Wykonuje się je przy pomocy refraktometru, który wpuszcza do oczu wiązkę promieni podczerwonych. Okulista poprosi Cię o umieszczenie głowy we wskazanym miejscu, a następnie o to, byś spojrzał w specjalne urządzenie. Dzięki temu lekarz oceni wielkość refrakcji.
- Tablica Snellena.
To rodzaj badania wzroku, które możesz pamiętać ze szkolnych lat. Polega na odczytaniu większych i mniejszych czarnych liter lub cyfr z białej tablicy. Przy pomocy tego sposobu okulista sprawdzi Twoją ostrość widzenia centralnego.
- Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
To badanie, które zazwyczaj wykonuje każdy specjalista, nawet na wizytach profilaktycznych. Przy jego pomocy lekarz może wykluczyć groźną chorobę – jaskrę. Aby je wykonać, okulista podda Twoje oko podmuchowi powietrza – nie martw się, to całkowicie bezbolesne!
Ile trwa badanie wzroku?
Wizyta u okulisty trwa od 20 do około 30 minut. Aby zbadać stan soczewki, ciała szklistego i siatkówki lekarz podaje pacjentowi specjalne krople mydriatyczne, które mają za zadanie rozszerzyć źrenicę. Zdarza się, że u niektórych źrenice rozszerzają się bardzo wolno. Wtedy wizyta u okulisty może trwać nawet godzinę. Jeśli więc starasz się zaplanować swój dzień, zarezerwuj sobie trochę ponad jedną godzinę czasu.
Jak przygotować się do badania wzroku u okulisty?
Jak już wspomnieliśmy, lekarz na początku wizyty przeprowadzi z Tobą krótki wywiad. Dlatego też, warto wcześniej przemyśleć odpowiedzi na pytania o stan zdrowia Twojego wzroku oraz o choroby rodzinne oczu. Dodatkowo:
- Gdy stosujesz szkła kontaktowe, zdejmij je przed wizytą. Raczej nie można wykonywać badań wzroku i oczu z założonymi soczewkami.
- Przyjdź bez makijażu. Tusz czy cień mógłby dostać się do oka w trakcie któregoś z badań i wywołać niepotrzebny dyskomfort.
- W słoneczny dzień miej pod ręką okulary przeciwsłoneczne. Po wyjściu z gabinetu warto mieć je na oczach, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo.
- Jeśli używasz soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych, zabierz je ze sobą. Podobnie, jeśli stosujesz krople do oczu – warto wziąć je na wizytę lub zrobić zdjęcie ich opakowania.
Ile kosztuje badanie wzroku?
Cena badań wzroku zależy od gabinetu oraz od miasta, w jakim gabinet się znajduje. Średnia cena podstawowych badań wzroku wynosi około 150 złotych za wizytę, ale może sięgać nawet do 250 złotych. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe, specjalistyczne badania, będziesz musiał zapłacić za nie dodatkowo od 100 do 450 złotych. Do okulisty możesz umówić się również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby zarezerwować termin wizyty, powinieneś posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. Jednakże, średni czas oczekiwania na spotkanie wynosi około 6 miesięcy.
Okulista i optometrysta: jaka jest różnica?
Jeśli wybierzesz się na badanie wzroku do okulisty, to lekarz poza badaniem wad refrakcji zbada również Twoje oczy. Taki specjalista może wykryć jaskrę, zaćmę lub inne choroby oczu czy wewnątrzgałkowe. Optometrysta to osoba, która zajmuje się tylko wadami wzroku oraz ich korekcją – nie posiada odpowiednich uprawnień do tego, by diagnozować choroby oczu lub zmiany w ich obrębie. Jeśli więc wybierasz się na profilaktyczne badania i zależy Tobie, aby lekarz dokładnie sprawdził Twój narząd wzroku, udaj się do okulisty.
Badanie oczu i wzroku jest bezbolesne. Wykonanie go nie zajmuje wiele czasu. Warto raz w roku udać się na kontrolę, aby zachować dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu.
1. L. DuBois, M. Misiuk-Hojło, Badania okulistyczne, Wyd. Górnicki, 2010
2. T. Grosvenor, Optometria, Wyd. Medyczne Urban & Partner, 2012
3.https://www.wokularach.pl/blog/regularne-badania-wzroku-co-powinienes-sprawdzic-u-okulisty