Rodzaje okularów

Co oznacza cyfrowe zmęczenie wzroku?

Pewnie nie raz siedząc długo przy komputerze rozbolała Cię głowa, oczy zaczęły piec i swędzieć, a światło zaczęło Cię razić? To właśnie może oznaczać cyfrowe zmęczenie wzroku.

Elektronika w obecnych czasach odgrywa duża role i towarzyszy nam każdego dnia, wielokrotnie przez wiele godzin. Przeciętny Polak spędza przed ekranami aż 6,5h dziennie! Mogłoby się to wydawać dużo, ale gdyby się tak zastanowić to praca przed komputerem, oglądanie telewizora, przeglądanie mediów społecznościowych w smartfonie.. Ekran telefonu, laptopa, tabletu, czy telewizora świeci w nasze oczy bez skrupułów, a my wgapiamy w niego nasz wzrok. Nasze oczy ciężko pracują każdego dnia dlatego nic dziwnego, że buntują się podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem.

Co dokładnie oznacza cyfrowe zmęczenie wzroku?

Jest to przemęczenie wzroku, na skutek którego dochodzi do przeciążenia mięśni rzęskowych oka. To objawia się zaczerwienieniem oczu, pieczeniem, swędzeniem, suchością, trudnością w skupianiu wzroku oraz wrażliwością na światło. To wszystko nazywane jest często syndromem widzenia komputerowego. Ale nie tylko oczy cierpią, często pojawia się ból głowy, szyi, ramion i pleców. 

Jak temu przeciwdziałać?

Istnieją sposoby na to by wspomóc nasz wzrok w walce z cyfrowym zmęczeniem wzroku lub dać mu odpocząć:

  • Gdy siedzisz przed komputerem, co 20 minut rób sobie przerwy patrząc na obiekty bardzo oddalone od Ciebie lub po prostu wyjrzyj na chwile przez okno.
  • Pamiętaj o mruganiu! Im częściej mrugasz, tym częściej nawilżasz swoje oczy i przeciwdziałasz ich wysychaniu.
  • Zadbaj o dobre oświetlenie kiedy używasz komputera, laptopa, telefonu czy czytnika.
  • Nie używaj smartfona co najmniej pół godziny przed snem, oczy Ci za to podziękują, a i Ty szybciej zaśniesz.
  • Zadbaj o odpowiednia odległość miedzy monitorem a oczami.
  • Kiedy wiesz, że spędzisz dużo czasu przed komputerem zastosuj krople nawilżające, spowolnią trochę objawy zmęczenia. 
  • Jeśli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych wypróbuj specjalnych soczewek EyeLove Digital, która minimalizuje cyfrowe zmęczenie wzroku. 
  • Jeśli chcesz chronić swój wzrok, a wolisz okulary? Skorzystaj ze szkieł ze specjalną powłoką Blue, która zniweluje zmęczenie wzroku. Takie okulary dostaniesz na wokularach.pl

Czasami warto jest po prostu odłożyć telefon, laptop, czy tablet i dać swoim oczom odrobinę relaksu!