Ciekawostki,  Porady

Co to jest PD i jak to mierzyć?

Podczas dopasowywania okularów bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kilka parametrów, a jednym z nich jest PD, czyli rozstaw źrenic. Już teraz dowiedz się, co to jest PD, czym jest skrót PD i jak zmierzyć rozstaw oczu.

co to jest pd i jak to mierzyc

PD co to?

Zanim okulista określi, jakie okulary będą idealnie dopasowane do Twoich oczu i ich wady, niezbędne będzie dokonanie dokładnych pomiarów. Jeden z nich dotyczy parametru PD, skrót ten oznacza rozstaw źrenic, a dokładnie Pupillary Distance.

Wartość ta jest liczona od środka źrenicy oka do grzbietu nosa. W takim przypadku podaje się dwie wartości, jedną dla prawego oka, a drugą dla lewego oka. Zazwyczaj u osoby dorosłej PD mieści się w przedziale między 54, a 74 mm. W przypadku dzieci średni rozstaw oczu mieści się w granicy 42-55 mm. Innym sposobem jest podawanie PD jako wartości liczonej od środka źrenicy jednego oka do środka źrenicy drugiego oka.

Podanie dwóch wartości PD, czyli osobnej dla prawej i lewego oka, zapewnia znacznie większą precyzję.

Jak zmierzyć rozstaw źrenic?

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie zmierzyć rozstaw oczu. Wykorzystaj w tym celu linijkę, kartkę papieru i ołówek. Najlepiej też wykonaj pomiar w pomieszczeniu, gdzie znajduje się lustro, gdyż będzie ono bardzo przydatne. Alternatywą może być też poproszenie innego domownika o pomoc w trakcie mierzenia, co może zapewnić jeszcze większą dokładność i znacznie przyspieszy proces mierzenia rozstawu źrenic.

Oto 6 kroków, które musisz wykonać, aby zmierzyć rozstaw oczu:

  • Krok 1  – Znajdź dobrze oświetlone lustro i stań naprzeciwko niego w odległości ok. 25 cm.
  • Krok 2  – Zabierz linijkę, przyłóż ją do twarzy na wysokości brwi. Następnie ulokuj ją w taki sposób, żeby pomiar rozpoczął się od środka źrenicy nad jednym oku. Spójrz w lustro, by zyskać pewność, czy linijka została ustawiona prawidłowo. 
  • Krok 3  – Odczytaj wartość z linijki. Najlepiej wybierz metodę, gdzie podasz dwie wartości PD, jedną dla lewego oka, a drugą dla prawego oka. Koniecznie zanotuj każdą z nich, aby ich nie pomylić, gdyż wpłynie to na późniejszą jakość widzenia w trakcie noszenia okularów. Zatem zmierz najpierw przy pomocy linijki obszar od środka źrenicy prawego oka, aż do grzbietu nosa. W tym czasie zamknij lewe oko.
  • Krok 4  – Teraz zajmij się pomiarem lewego PD. Trzymaj się tych samych zasad. Zamknij prawe oko, przyłóż linijkę na linii brwi od środka źrenicy lewego oka, aż do grzbietu nosa, odczytaj wartość, a następnie ją zapisz.
  • Krok 5 – Może okazać się, że wybrany salon optyczny woli, abyś podał jedną wartość PD. Dlatego w razie czego koniecznie ustaw linijkę na wysokości brwi. Niech wartość 0 znajdzie się na wysokości środka źrenicy lewego oka. Odczytaj wartość z linijki, gdzie koniec parametru PD oznacza środek źrenicy prawego oka.
  • Krok 6 – Powtórz wszystkie te czynności przynajmniej raz i porównaj uzyskane wartości. Jeśli nie są one takie same, to masz dwie opcje – jeszcze raz wykonaj pomiar lub poproś kogoś bliskiego o to, żeby sprawdził, jaki jest Twój rozstaw oczu. W tym przypadku musisz pamiętać o jeszcze jednej zasadzie! Otóż w trakcie pomiaru nie patrz na osobę, która dokonuje pomiaru, a zamiast tego skup swój wzrok na obiekcie znajdującym się przed Tobą – najlepiej, żeby był oddalony o ok. 2 metry.

Dlaczego warto zmierzyć PD?

Podczas zamawiania okularów konieczne jest podanie wielu parametrów związanych z Twoją wadą wzroku, a także z fizycznymi cechami. To wszystko ma wpływ na Twój komfort, ale przede wszystkim na ostrość widzenia. Jeśli nie zdecydujesz się podać PD, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że podczas produkcji soczewek okularowych nie zostaną one tak dobrze dopasowane do Twoich potrzeb, jakbyś tego oczekiwał. Wpłynie to również na ich skuteczność.

Teraz już wiesz, co to znaczy PD, a do tego znasz zasady samodzielnego mierzenia tego parametru. Dzięki temu możesz np. sprawdzić, czy okulista nie popełnił błędu. Może okazać się też, że specjalista nie zmierzył z różnych powodów rozstawienia oczu. W takim przypadku również znakomicie sprawdzą się nasze porady, jak w domowych warunkach samodzielnie zmierzyć PD.

Szukasz okularów idealnych dla siebie? Znajdziesz je w wOkularach.pl!