Ciekawostki,  Porady,  Wady wzroku

Chcę nosić soczewki – od czego zacząć? Co warto wiedzieć?

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla tradycyjnych okularów. Pozwalają na swobodne ruchy podczas aktywności fizycznych, szkła nie parują i pozwalają skorygować wadę wzroku. Soczewki to zdrowe i wygodne rozwiązanie, dla każdego kto ceni sobie komfort.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim udaj się do okulisty lub optometrysty i zbadaj swój wzrok. Specjalista określi Twoją wadę wzroku i ostrość widzenia. Następnie określi i dobierze moc soczewek. Najważniejszymi parametrami są: krzywizna (BC), moc (sfera SPH) oraz średnica (D). Soczewki kontaktowe pozwalają skorygować wady wzroku takie jak:

  • krótkowzroczność,
  • astygmatyzm,
  • nadwzroczność,
  • prezbiopię

Warto zawsze skonsultować dobór soczewek z optometrystą. Specjalista najlepiej wie jaki rozmiar i typ soczewek będzie najlepszy dla Ciebie.

Jeśli wybierasz się do specjalisty by dobrał Ci soczewki należy zgłosić to przed badaniem. Zrób to po to, aby okulista lub optometrysta przeprowadził badanie w celu noszenia soczewek. Parametry dotyczące soczewek mogą się nieco różnić od tych dotyczących okularów. Specjalista najprawdopodobniej zaproponuje Ci zakładanie różnych soczewek podczas badania. Robi się to w celu nauczenia ich zakładania i sprawdzenia, które będą najlepiej pasowały do oka. Optometrysta z pewnością poleci sprawdzone firmy.

Jakie soczewki wybrać?

Kiedy okulista lub optometrysta określi wszystkie parametry możesz zacząć rozpatrywać, które będą dla Ciebie najwygodniejsze pod względem użytkowania. Na rynku obecnie istnieją różne typy, tj.: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, całodobowe i roczne. Każdy z typów soczewek charakteryzuje się czymś innym, np. soczewki jednodniowe nie wymagają od nas dodatkowej pielęgnacji. Podczas wywiadu z lekarzem lub optometrysta określ, który okres wymiany szkieł kontaktowych Cię zadowala i skonsultuj to z nim. Okulista lub optometrysta na pewno weźmie to pod uwagę przy dobieraniu soczewek. 

Zakupu soczewek kontaktowych możesz dokonać stacjonarnie w salonach optycznych lub w sklepie internetowym. Polecamy zamawianie soczewek przez Internet ponieważ ceny są przystępniejsze, jest większy wybór asortymentu oraz często występują korzystne zestawy i promocje. W sklepie internetowym możesz wybrać spośród wszystkich dostępnych na rynku typów i marek soczewek, dostępne we wszystkich możliwych parametrach, co nie zawsze jest możliwe w sklepie stacjonarnym, gdzie magazyn jest zwykle ograniczony.

Istnieje mnóstwo marek soczewek kontaktowych. Najpopularniejszymi z nich są: EyeLove, Acuvue, Biofinity czy Air Optix. Warto rozejrzeć się po stronie internetowej, poczytać opinie i opisy produktu, zorientować się cenowo, czy po prostu pozwolić by optometrysta polecił nam soczewki.

Jak pielęgnować soczewki i oczy?

Do pielęgnacji soczewek używa się specjalnych płynów dla nich przeznaczonych by je zdezynfekować i nawilżyć. Dodatkowo (jeśli nie są to soczewki jednodniowe) soczewki przechowuje się w specjalnych pojemniczkach na noc żeby się nie wysuszały i dodatkowo bardziej się nawilżały. Do pielęgnacji oczu, na których spoczywają soczewki używa się kropli nawilżających do oczu lub sztucznych łez, które są przeznaczone szczególnie do soczewek. Przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji podczas użytkowania soczewek przyczyni się do wspaniałej współpracy, a oczy Ci za to podziękują. Soczewki kontaktowe to niewątpliwie świetny wybór i komfort!