Rodzaje okularów – poznaj je wszystkie!
Wydawać, by się mogło, że okulary to niezbyt rozległy temat. Jednak okulary dzielą się na wiele typów, tak by zapewnić jak najlepsze widzenie, ale także komfort i funkcjonalność. Z tego powodu należy rozdzielić okulary na dwa odrębne elementy – oprawki i szkła, które tworzą całość. Dowiedz się jakie są rodzaje okularów i które najlepiej wybrać dla siebie.
Rodzaje okularów
Okulary możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak wiele typów okularów mamy do wyboru. Dlatego nawet nie posiadając wady wzroku możesz nosić okulary!
Okulary korekcyjne
W tej kategorii znajdują się dwa typy okularów – do dali i do bliży. W potocznym języku nazywa się je często „okularami na co dzień” i „okularami do czytania”. To standardowe okulary, które korygują takie wady wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.
Okulary przeciwsłoneczne
Ten rodzaj okularów zna każdy z nas. To okulary, które mają przede wszystkim chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlatego porządne okulary posiadają filtr UV 400. Dodatkowo mile widziana jest 3 kategoria filtra oraz polaryzacja.
Okulary do komputera
To okulary, które stały się popularne, gdy tylko zaczęliśmy dużo czasu spędzać przed ekranami komputerów. Ich zadaniem jest blokowanie niebieskiego światła pochodzącego z ekranów. Dzięki temu nasze oczy mniej się męczą i są mniej narażone na negatywne skutki wpatrywania się w monitor.
Okulary progresywne i dwuogniskowe
Oba rodzaje tych okularów są do siebie podobne pod względem funkcji – umożliwiają widzenie dobrze zarówno do dali, jak i do bliży. Różni je budowa szkła. Otóż okulary dwuogniskowe mają widoczne dwie strefy widzenia na szkłach. Natomiast okulary progresywne tworzą spójną całość – nie widać stref przejść pomiędzy bliżą, a dalą.
Okulary fotochromowe
To okulary, które są wyposażone w specjalną technologię, która dostosowuje szkła w zależności od warunków. W pomieszczeniach okulary fotochromowe są naturalnie transparentne. Natomiast po wyjściu na zewnątrz szkła zmieniają swoją barwę, tak by chronić Twoje oczy przed promieniowaniem UV.
Szkła do okularów – rodzaje
Soczewki okularowe mogą mieć przeróżne powłoki uszlachetniające i technologie. Dzięki nim lepiej widzimy, ale też łatwiej jest nam zadbać o szkła. Dodatkowo wszystkie szkła do okularów są oznaczane tzw. indeksami. Informują one o grubości soczewki. Im wyższy numer tym soczewka jest cieńsza, np. 1.5 to grubsza soczewka niż 1.6.
Szkła z antyrefleksem
Antyrefleks jest już powszechnie stosowany w większości soczewek okularowych. Dzięki niemu wszelkie odblaski są zniwelowane, co przekłada się na lepsze widzenie.
Szkła barwione
Są to tradycyjne szkła korekcyjne, które możemy zabarwić na kilka kolorów. Dzięki temu zyskujemy także ochronę przeciwsłoneczną.
Szkła fotochromatyczne
To szkła samo przyciemniające się w zależności od warunków. Wcześniej wspomniane okulary fotochromatyczne to właśnie okulary z tym rodzajem szkieł.
Szkła z powłoką DRIVE
To soczewki okularowe dedykowane kierowcom. Ich zadaniem jest niwelowanie odblasków, np. słońce odbijające się od szyb, czy od drogi. Dodatkowo poprawiają one także ostrość widzenia.
Szkła z powłoką BLUE
Powłoka Blue ma za zadanie odbijać światło niebieskie, które pochodzi z różnego rodzaju ekranów, np. komputera, czy telefonu. Dzięki temu oczy się mniej męczą podczas wielogodzinnej pracy z ekranem.
Szkła z powłoką hydrofobową i oleofobową
Te powłoki ułatwiają funkcjonowanie w okularach oraz pozwalają na łatwiejsze ich czyszczenie. Brud i para nie osadzają się na szkłach, a woda od razu po z nich spływa.
Jeśli szukasz optyka stacjonarnego, który w swojej ofercie ma wszystkie wyżej wymienione szkła wraz z jasnym opisem to polecamy zajrzeć na wOkularach.pl Znajdziesz tam również ogromny wybór oprawek!
Rodzaje oprawek okularów
Rodzajów oprawek jest tak wiele, że każdy znajduje coś dla siebie bez trudu. Widać to szczególnie w sklepach internetowych z okularami. Mnogość kształtów, wzorów i materiałów z jakich zostały wykonane okulary może przyprawić o ból głowy. Jednak dzięki temu każdy z nas może dopasować okulary indywidualnie.
Kształty oprawek
Możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych kształtów oprawek:
- okrągłe, tzw. potterki
- aviator, tzw. pilotki
- prostokątne,
- owalne,
- geometryczne,
- kocie.
Wymienione kształty znajdziesz u każdego optyka stacjonarnego i internetowego. Dodatkowo w naszych innych artykułach możesz sprawdzić jak dobrać okulary do kształtu twarzy.
Materiał oprawek
Oprawki są najczęściej wykonane z metalu lub wytrzymałego plastiku, np. nylonu, czy acetatu. Zdarza się, że oprawki są wykonane z poliwęglanu, by były bardzo lekkie. Ten typ jest polecany zwłaszcza sportowcom.