Rodzaje okularów

Okulary fotochromowe – co warto wiedzieć?

Okulary korekcyjne powinny przede wszystkim korygować Twoją wadę wzroku. Jednak nikt nie powiedział, że nie mogą być przy tym funkcjonalne. Okulary fotochromowe to wygoda, na którą decyduje się coraz więcej ludzi. Przekonaj się czy będą dobrym rozwiązaniem dla Ciebie!

okulary fotochromowe co warto wiedziec

Okulary fotochromowe – co to jest?

Okulary samościemniające się czy samoprzyciemniające się to potoczne nazwy okularów fotochromowych. Czym w takim razie one są? To przede wszystkim okulary, które całą swoją tajemnicę kryją w szkłach. To właśnie dzięki nim okulary stały się bardzo funkcjonalne. Chodzi o to, że soczewki okularowe fotochromowe posiadają zdolność reagowania na światło (głównie UV). To oznacza, że szkła w zależności od natężenia światła zmieniają swoją barwę. W ten sposób nasze oczy są chronione przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. 

To szczególnie przydatna funkcja, gdy masz wadę wzroku i nosisz okulary korekcyjne, a równocześnie spędzasz sporo czasu na zewnątrz. To również idealna opcja dla sportowców i osób z wrażliwymi oczami. 

Jak działają okulary fotochromowe?

Ciekawi Cię jak dokładnie działają takie okulary? Cały sekret szkieł fotochromowych tkwi w pigmentach zawartych w szkłach. Podczas różnego natężenia światła pigmenty te przemieszczają się tym samym zmieniając swoją barwę. Dla przykładu: będąc w pomieszczeniu szkła są przezroczyste, natomiast po wyjściu na zewnątrz zmieniają swoją barwę na ciemniejszą równocześnie chroniąc Twój wzrok. Ten proces można podzielić na trzy etapy:

  • brak aktywacji – w tym etapie pigmenty pozostają w spoczynku, a więc szkła są transparentne. Dzieje się tak w pomieszczeniach, gdzie nie dociera światło UV.
  • zerwanie wiązań – tu następuje migracja cząsteczek pigmentu pod wpływem promieniowania UV, tym samym szkła zaczynają się przyciemniać.
  • absorbcja światła – w ostatnim etapie szkła maksymalnie się przyciemniają i absorbują szkodliwe promieniowanie UV.

Podczas pełnej zmiany barwy szkieł okulary pełnią funkcję korekcyjną oraz ochronną. Po ponownym wejściu do miejsca bez promieniowania słonecznego okulary powracają do swej pierwotnej wersji – transparentnej.

okulary fotochromowe działanie

Jakie kolory może mieć fotochrom?

W zależności od marki szkła fotochromowe mogą przybierać różną barwę. Najpopularniejsze kolory to brązowy, zielony i szary. Jednak możliwe są także inne barwy takie jak, np. żółty. Zależnie od koloru oprawki możesz dobrać sobie odpowiedni kolor fotochromu, tak by okulary stanowiły spójną całość. 

Fotochromy zalety i wady

Niezaprzeczalną zaletą okularów fotochromowych jest ich podwójna funkcja – korekcyjna i przeciwsłoneczna. Dzięki temu osoby z wadą wzroku nie muszą zmieniać okularów podczas wychodzenia na zewnątrz. Nie muszą także kupować dwóch różnych par okularów. Okulary fotochromowe po prostu same dostosowują się do warunków dając Ci pełen komfort. To bardzo wygodna opcja nie tylko dla normalnych użytkowników okularów, ale także dla sportowców i osób posiadających wrażliwe oczy.

Jedyną wadą takich okularów może być dla niektórych cena. Okulary fotochromowe są nieco droższe niż zwykłe okulary korekcyjne. Jednak warto mieć na uwadze, że kupując okulary z fotochromem kupujesz tak naprawdę okulary 2 w 1. Nie musisz już myśleć o dodatkowej ochronie przeciwsłonecznej w postaci okularów przeciwsłonecznych. 

Ile kosztują fotochromy?

Cena okularów fotochromowych zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od producenta szkieł fotochromowych. Różni producenci mają różne opcje szkieł, a co za tym idzie różne ceny. Inna kwestią jest także to czy chcesz wymienić tylko szkła, czy wolisz zakupić nowe oprawki wraz ze szkłami. W takiej sytuacji musisz pamiętać, że zakup samych szkieł na pewno będzie tańszy. W przeciwnym razie musisz doliczyć cenę oprawek, które wybierzesz. 

Biorąc pod uwagę te czynniki oraz nowoczesną technologię w jaką zostały wyposażone okulary fotochromowe ceny mogą się mocno wahać. Najtańsze szkła możesz znaleźć już za ok. 300 złotych. Jednak warto wspomnieć, że szkła fotochromowe mogą kosztować nawet 800 złotych. 

Gdzie kupić okulary fotochromowe?

Specyfika oraz technologia fotochromów zawęża ilość miejsc, w których możemy je zakupić. Na ten moment najlepiej wybrać się do optyka stacjonarnego lub skorzystać z wygodnej opcji optyka internetowego. Druga opcja jest o tyle komfortowa, że nie musimy wychodzić z domu, by kupić okulary. Po za tym cennik soczewek okularowych jest jasny, tak samo jak dostępność kolorystyczna danego fotochromu. W sklepie online masz również możliwość zaoszczędzenia paru złotych dzięki promocjom i kodom rabatowym. W ten sposób już nawet po kilku dniach możesz zostać posiadaczem najwygodniejszych okularów fotochromowych! 

Chcesz kupić okulary z fotochromem? Zajrzyj do wOkoluarach.pl