Ciekawostki

Zaćma – objawy, przyczyny, leczenie

Wielu z nas zapewne słyszało już o tej chorobie oczu. Jednak nie każdy wie na czym zaćma tak naprawdę polega. Jakie są jej objawy? Co powoduje, że zaćma się rozwija? W jaki sposób leczy się zaćmę? Wszystkiego dowiesz się czytając ten artykuł. 

zaćma

Co to jest zaćma (katarakta)?

Najprościej tłumacząc zaćma powstaje, gdy następuje zmętnienie soczewki oka, co zaburza jej przemianę materii oraz powoduje zmniejszenie jej przejrzystości. W ten sposób jakość widzenia stopniowo pogarsza się. Badania Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że w samej Polsce na zaćmę choruje aż 800 tys. osób z tendencją wzrostową. Dzieje się tak ponieważ Polska ma model starzejącego się społeczeństwa. 

Warto wspomnieć, że nieleczona zaćma prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dlatego kluczowy w procesie leczenia jest czas. Im szybciej zostanie zdiagnozowana zaćma, tym szybciej będzie można podjąć leczenie. Niestety wiele ludzi bagatelizuje objawy zaćmy twierdząc, że pogorszenie wzroku nastąpiło wraz z upływem wieku. 

Objawy zaćmy

Głównym objawem zaćmy jest pogarszanie się ostrości widzenia. Widziany obraz staje się rozmyty, jak za mgłą. Innym objawem jest zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały, to tzw. zmętnienie soczewki. Innym objawem zaćmy jest:

  • pogorszenie się ostrości wzroku w nocy,
  • problem z poruszaniem się w przypadku osób starszych,
  • plamki bądź małe punkty w widzianym obrazie,
  • efekt olśnienia
  • mniejszy kontrast widzianych barw.

Gdy zauważysz u siebie któryś z objawów niezwłocznie umów się na wizytę u okulisty. Początkową fazę zaćmy można wyleczyć łatwą i nieinwazyjną metodą.

Przyczyny zaćmy

Przyczyn wystąpienia zaćmy jest kilka i dzieli się je na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to przyczyny wrodzone. Oznacza to, że zaćma ma swoje podłoże w uwarunkowaniach genetycznych. Może także wynikać z przebytych niektórych chorób matki w trakcie ciąży, np. grypy, różyczki, czy żółtaczki zakaźnej. 

Natomiast drugi rodzaj przyczyn zaćmy wynika z wieku. Wtedy mamy do czynienia z zaćmą starczą. Ma to związek z zaburzeniami i spowolnieniem metabolizmu. Do przyczyn zaćmy można także zaliczyć długoletnie chorowanie na cukrzycę. 

leczenie zaćmy

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Leczenie zaćmy musi zacząć się od prawidłowej diagnozy. Dlatego, gdy zauważysz u siebie któryś z wcześniej wymienionych objawów lub należysz do grupy ryzyka to udaj się na badanie. Specjalista w gabinecie dokładnie zbada Twoją gałkę oczną. Dopiero, gdy lekarz potwierdzi wystąpienie zaćmy rozpocznie się prawidłowe leczenie.

W przypadku zmętnienia tylko części soczewki oka stosuje się specjalne krople. Jeśli zaćma jest w początkowej fazie to ta forma leczenia jest jak najbardziej skuteczna. Jeśli jednak problem jest większy to konieczne jest leczenie operacyjne. 

Operacja na zaćmę

Dawniej zaćmę leczono za pomocą operacyjnego wycięcia zmętniałej soczewki oka. Ta metoda miała jednak swoją wadę – pacjent cierpiał na wysoką nadwzroczność. W związku z tym potrzebne były okulary z bardzo wysoką mocą szkieł. Teraz noszenie okularów nie jest konieczne. Wraz z postępem medycyny ulepszono operacyjną metodę usuwania zaćmy. W tej chwili usuwa się tylko przednią część soczewki lub rozbija się jej zmętniałe części, a w środek wszczepia się nową soczewkę. 

Metoda fakoemulsyfikacji – leczenie zaćmy

Główną metodą stosowaną w leczeniu zaćmy jest wyżej wspomniane rozbijanie zmętnianych części soczewki za pomocą ultradźwięków. Następnie wykonuje się małe nacięcie i wprowadza się dopasowaną wewnątrzgałkową soczewkę.  Cały zabieg trwa tylko kilkanaście minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. W większości przypadków poprawa ostrości widzenia następuje od razu. 

Szukasz okularów korekcyjnych w dobrej cenie? Sprawdź w wOkularach.pl