Wady wzroku

Astygmatyzm – co to i jak się objawia?

Zniekształcony obraz w połączeniu z pogorszeniem jakości widzenia oraz czułością na kontrast może świadczyć o tym, że cierpisz na astygmatyzm. To dość powszechna wada wzroku, która występuje samodzielnie bądź w połączeniu z krótko- czy dalekowzrocznością. Dowiedz się zatem, co to jest astygmatyzm i sprawdź, w jaki sposób możesz skorygować tę wadę.

astygmatyzm optyk okulary toryczne

Astygmatyzm – co to jest?

Astygmatyzm bardzo często jest też nazywany niezbornością rogówkową. Ta wada polega na zniekształceniu widzenia, co wynika z niesymetrycznej rogówki oka. Zastanawiasz się, co to astygmatyzm i jak wpływa na widziany obraz? Kluczowe znaczenie ma to, że w przypadku tej wady wzroku moc układu optycznego nie jest w stanie utworzyć punktowego obrazu na siatkówce. Wynika to z różnic mocy dla różnych przekrojów układu optycznego. Właśnie z tego powodu u niektórych osób, borykających się z astygmatyzmem, oko przypomina piłkę do rugby, dlatego nie może w sposób prawidłowy ogniskować promieni świetlnych. Ta specyficzna budowa oka skutkuje problemami z widzeniem.

Jakie przyczyny ma astygmatyzm oka?

Wiesz już, co to jest astygmatyzm oczu, dlatego warto, żebyś teraz poznał przyczyny tej wady wzroku. Tak naprawdę nie są one dokładnie znane i wciąż trwają badania nad tą przypadłością. Jednak bardzo często astygmatyzm ma podłoże genetyczne. Poza tym może się pojawić wtedy, gdy powierzchnia oka, a szczególnie rogówka bądź soczewka nie mają regularnego kulistego kształtu. W konsekwencji prowadzi to do rozproszenia światła wpadającego do oka, co znowu powoduje powstawanie rozmytego obrazu.

Zastanawiasz się, jak może dojść do zaburzenia powierzchni rogówki? Czasem dzieje się tak na skutek urazu mechanicznego rogówki. W takim przypadku zazwyczaj powstaje nieregularny astygmatyzm, wyróżniający się zbyt dużą liczbą ogniskowych.

Inną znaną przyczyną astygmatyzmu jest stożek rogówki, czyli schorzenie, powodujące zmianę kształtu rogówki. Jak już sama nazwa wskazuje, przybiera ona wtedy postać stożka. Taka odmiana zazwyczaj wiąże się z występowaniem dość silnej postaci astygmatyzmu, co znowu wyróżnia się koniecznością noszenia mocniejszych soczewek. Czasem okuliści zalecają również wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Istnieją różne rodzaje astygmatyzmu, ale najczęściej występuje odmiana regularna, która wyróżnia się prostopadłym zorientowaniem najmniejszej i największej mocy optycznej. Prowadzi to do tego, że wielkość astygmatyzmu jest równa różnicy mocy refrakcyjnej.

Zwróć uwagę na to, że także inne formy może mieć astygmatyzm. Wada wzroku wówczas różni się przede wszystkim przekrojami. W przypadku astygmatyzmu nieregularnego w ogóle nie występują główne przekroje, krzyżujące się pod kątem prostym. Zdarza się tylko tak, że u niektórych osób występuje mniej niż dwa takie przekroje.

Zauważ, że astygmatyzm oczu podlega też klasyfikacji klinicznej, czyli takiej, która bierze pod uwagę położenie ogniska w przekrojach głównych. Taki podział jest jeszcze szerszy, a jednym z najczęstszych odmian jest astygmatyzm krótkowzroczny, zwykły lub złożony. Poza tym występuje również astygmatyzm nadwzroczny zwykły i złożony, a także astygmatyzm mieszany.

Warto wziąć też pod uwagę podział na astygmatyzm rogówkowy, soczewkowy i mieszany. To właśnie ta pierwsza odmiana należy do najczęściej diagnozowanych, ponieważ stanowi blisko 98% wszystkich przypadków tej wady wzroku. Wówczas cechą charakterystyczną jest niewłaściwy kształt rogówki, która przypomina wtedy piłkę do gry w rugby.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm może objawiać się na wiele różnych sposobów, a ich intensywność bardzo często jest związana z tym, czy ta wada wzroku jest w ogóle leczona. Jeśli tego zaniechasz, to mogą pojawić się dość uporczywe symptomy astenopijne, co jest związane z pracą narządu wzroku i narastającym uczuciem zmęczenia.

Oprócz tego astygmatyzm wzroku zazwyczaj objawia się:

  • zamazanym obrazem przy obserwacji przedmiotów, znajdujących się w pobliżu lub z daleka,
  • tzw. mgłą na oku, co znów dotyczy obrazu z daleka i bliska,
  • uporczywymi bólami głowy, a szczególnie w okolicy czoła,
  • napięciem w okolicy gałek ocznych,
  • bólami oczu,
  • częstym tarciem oczu,
  • widzeniem gwiazd jako rozmazane plamki,
  • przekrzywianiem głowy w trakcie wpatrywania się w obraz z bliska lub z daleka,
  • mrużenie oczu,
  • pieczenie, łzawienie oraz swędzenie oczu,
  • widzenie linii prostych jako krzywych,
  • znacznie częstsze mruganie,
  • wysiłek wzrokowy powoduje zmęczenie oku o różnym natężeniu,
  • szybkie męczenie się oczu podczas czytania i pisania,
  • obniżenie rozumienia czytanego tekstu,
  • kłopoty z koncentracją,
  • mylenie liter podczas czytania lub pisania,
  • zaburzenia poczucia przestrzeni.

Astygmatyzm – widzenie bez korekcji wzroku

Wada wzroku astygmatyzm w znaczący sposób wpływa na to, jak postrzegasz świat. Przede wszystkim powoduje to rozmazanie obrazu, dlatego niektóre przedmioty wyglądają, jakby znajdowały się w ruchu. Przede wszystkim ma to związek z falowaniem linii prostych, co sprawia, że lampy, źródła światła, gwiazdy bądź inne elementy nie mają charakteru punktowego, ale wydaje się, jakby były nieco rozmyte. Choć tak naprawdę stopień natężenia zależy przede wszystkim od nasilenia tej wady wzroku. Warto też dodać, że dokładny obraz, jaki widzi osoba z astygmatyzmem, jest uzależniona od tego, czy występują również inne schorzenia np. krótko- bądź dalekowzroczność.

Astygmatyzm – korekcja wady wzroku

Prawidłowe leczenie jest niezmiernie ważne bez względu na to, jaka występuje choroba oczu. Astygmatyzm również się w to wlicza, dlatego przede wszystkim udaj się do specjalisty, który dokładnie sprawdzi stan Twoich oczu. W trakcie takiej wizyty z pewnością zostaną wykonane odpowiednie pomiary, a przede wszystkim badania. W tym celu mogą być wykorzystywane różne narzędzia np.:

  • keratoskop, który jest stosowany do obserwacji kształtu odbić okręgów na rogówce,
  • aftalmometr, czyli przyrząd do określania stopnia oraz osi astygmatyzmu oka,
  • wideokeratografia komputerowa, dzięki której jeszcze dokładniej można przeanalizować budowę i kształt oka, a do tego służy do tworzenia mapy rogówki, przekroju jej powierzchni oraz krzywizn.

Warto też zaznaczyć, że astygmatyzm można leczyć na różne sposoby. Jeśli wada wzroku jest mocna i bardzo uporczywa to zalecana jest operacja chirurgiczna lub laserowa.

Preferujesz klasyczne sposoby korekcji astygmatyzmu? Zatem zdecyduj się na okulary ze szkłami cylindrycznymi – to właśnie one są przystosowane do tej wady wzroku. Oprócz tego zapewniają doskonałą widoczność także wtedy, gdy oprócz astygmatyzmu masz krótko- bądź dalekowzroczność. Zatem nie musisz żyć z astygmatyzmem, bo skutecznie pozbędziesz się uporczywych objawów i problemów ze wzrokiem przy pomocy dopasowanych sposobów leczenia lub korekcji wzroku. Jeśli szukasz idealnych okularów dla siebie w atrakcyjnej cenie to zajrzyj do wokularach.pl