Ciekawostki

Pęknięta żyłka w oku – przyczyny i leczenie

Pewnie każdemu z nas choć raz zdarzyło się widzieć pęknięte naczynko w oku, czy to u siebie, czy u kogoś. Zazwyczaj jest to ignorowane przez nas zjawisko ponieważ oprócz efektu wizualnego nie daje ono żadnych innych symptomów, jak np. ból. Jednak warto wiedzieć na przyszłość jakie są przyczyny pękania naczyń w oku oraz czy pęknięta żyłka w oku jest groźna dla naszego wzroku.

pęknięta żyłka w oku

Pęknięta żyłka w oku

Czerwona plama na białej części oka? To nic innego jak przerwanie naczynia krwionośnego, którego konsekwencją jest wylew podspojówkowy. Potocznie to zjawisko nazywamy pękniętą żyłką w oku. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi w nocy, gdy śpimy. Co ciekawe pęknięte naczynko w oku nie boli dlatego najczęściej bagatelizujemy ten fakt. Czasem jednak może dojść do sytuacji, że Twój wzrok lekko się pogorszy, np. zaczniesz widzieć mroczki przed oczami. 

Pękające naczynka w oku – przyczyny

Pękające naczynka w oku to dość powszechne zjawisko i raczej nikogo ono nie szokuje. Jednak mało kto z nas wie jakie są prawdziwe przyczyny pęknięcia żyłki w oku. 

Uszkodzenia mechaniczne

Warto pamiętać, że oko to bardzo delikatna część naszego ciała. Dlatego wszelkie urazy mechaniczne mogą wywołać wylew podspojówkowy. Włącza się w to również nadmierne tarcie gałki ocznej. 

Kaszel i wymioty

Ta przyczyna może wydawać się zbyt prozaiczna, jednak często z powodu kaszlu dochodzi do pękania naczyń krwionośnych. Tyczy się to zwłaszcza osób starszych i niemowląt. Z kolei wymioty często powodują napięcia tych naczyń w wyniku których mogą one pękać.

Przyjmowanie niektórych leków

Nie od dziś wiadomo, że część leków powoduje skutki uboczne. W tym przypadku wylew w oku mogą wywołać niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. polopiryna, czy aspiryna. Tyczy się to także innych części ciała, np. krwawienie z nosa .

Kruche naczynia krwionośne

Wylew podspojówkowy bierze się z pęknięcia naczyń krwionośnych. Dlatego łatwo wywnioskować, że taka sytuacja może wystąpić po prostu z powodu kruchości tych naczyń. Może to wynikać z uwarunkowań genetycznych, zaburzeń hormonalnych, czy z nadciśnienia tętniczego. Częstym powodem pękania naczyń jest również niedobór witaminy C, która wzmacnia ścianki naczyń i je uelastycznia. 

Infekcja oka

Niezależnie od tego, czy jest to infekcja wirusowa, czy bakteryjna może się zdarzyć, że popękają Ci naczynka w oku. Wtedy czerwona plama zajmuje zazwyczaj większy obszar oka. 

Soczewki kontaktowe

Źle dobrane soczewki kontaktowe również mogą spowodować pęknięcie naczyń w oku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację soczewek. Pamiętaj, że utrzymanie higieny jest tu kluczowe. Pękanie żyłki w oku podczas noszenia soczewek może także świadczyć o tym, że nosisz  je za długo.

pęknięta żyłka w oku przyczyny

Pękające naczynka w oku – leczenie

Dobrą wiadomością jest fakt, że pęknięta żyłka w oku nie wymaga specjalistycznego leczenia. Nasz organizm poradzi sobie świetnie sam z usunięciem nadmiaru krwi.  Takie wchłonięcie krwi trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Warto się jednak zastanowić co mogło wywołać pęknięcie i wyeliminować ten czynnik. Jeśli jednak na coś chorujesz warto skonsultować tą sytuację z lekarzem. Być może leki, które stosujesz mają właśnie takie skutki uboczne.

Jeśli plamka krwi zmniejsza się to oznacza, że się goi. Jeśli jednak plamka nie zmienia swojej wielkości lub rozlewa się na oko jeszcze bardziej to jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą.

Jak zapobiegać pękniętym naczynkom w oku?

Przede wszystkim warto zadbać o elastyczność swoich naczyń krwionośnych. W tym celu wprowadź do swojej diety produkty, z dużą zawartością witaminy C i nienasycone kwasy tłuszczowe. Sprawdzi się tu także dieta na poprawę wzroku. Ogranicz także spożywanie alkoholu i zrezygnuj papierosów. Dodatkowo możesz wspomagać swoje oczy nawilżając je za pomocą kropli, np. z aloesem lub rumiankiem.

Szukasz okularów korekcyjnych w niskiej cenie? Zajrzyj do wOkularach.pl!