Ciekawostki

Co to jest antyrefleks?

Wybór nowych okularów korekcyjnych wcale nie jest prosty. W końcu do dyspozycji masz tak wiele ciekawych oprawek – kolorów, kształtów, produktów od znanych projektantów czy wzorów. Oprócz tego musisz zdecydować się na odpowiednie szkła, które poradzą sobie z Twoją wadą wzroku, a do tego zapewnią Ci maksymalny komfort. Szczególnie pomagają w tym specjalne powłoki uszlachetniające, dlatego dowiesz się, co to jest antyrefleks i jakie ma działanie.

antyrefleks powłoka antyrefleksyjna

Czym jest antyrefleks?

Przede wszystkim antyrefleks to warstwa uszlachetniająca szkła korekcyjne bądź soczewki kontaktowe. Poza tym w znaczący sposób poprawia użyteczność okularów i zwiększa komfort podczas ich noszenia. Ma to związek z funkcjonalnością tej powłoki. W końcu antyrefleks odpowiada za przepuszczanie większej ilości światła przez soczewkę okularową, co powoduje znaczne ograniczenie odblasków, a nawet ich całkowite zlikwidowanie. 

Oprócz tego antyrefleks wpływa pozytywnie na jakość obserwowanego obrazu. Jest to związane z poprawą kontrastu widzenia i dobrym odwzorowaniem widzianych kolorów. Warto też zaznaczyć, że antyrefleks ma za zadanie dodatkowo wzmocnić szkła przed zarysowaniami. Dzięki temu nie tylko będziesz cieszyć się doskonałą widocznością, ale również zwiększysz żywotność okularów.

Czy antyrefleks ma kolory?

Zastanawiasz się, jak można rozpoznać, czy okulary mają antyrefleks? Kolory takich modeli, które zmieniają się w zależności od kąta patrzenia, to najlepszy sygnał na to, że szkła mają taką powłokę uszlachetniającą. Zauważ, że najczęściej okulary mają lekko zieloną barwę, co jest szczególnie dostrzegalne wtedy, gdy na szkła padają promienie słoneczne. 

Zwróć uwagę również na to, że te delikatnie zmieniające się kolory antyrefleksu są dość charakterystyczne dla klasycznych wariantów. Jednak możesz też zdecydować się na bezbarwne modele. Wystarczy, że wybierzesz achromatyczne okulary lub soczewki.

Dla kogo są soczewki z antyrefleksem?

Tak naprawdę każda osoba, której zależy na wygodzie i jeszcze lepszej widoczności powinna postawić na okulary z dodatkową warstwą uszlachetniającą w postaci antyrefleksu. Przede wszystkim dlatego, że to bardzo praktyczne rozwiązanie – szczególnie podczas pracy przy komputerze. Wtedy bardzo łatwo mogą pojawić się refleksy/odblaski, utrudniające dostrzeżenie wielu szczegółów na ekranie.

Szkła z antyrefleksem są bardzo popularne wśród kierowców. W końcu ta powłoka zapewnia doskonałą przejrzystość podczas jazdy po zmroku, a dodatkowo światła zbliżających się samochodów lub latarnie nie wpływają na pogorszenie jakości widzenia. 

Antyrefleksyjna powłoka zapewnia oczom odprężenie, co z pewnością docenią osoby, pracujące przy sztucznym oświetleniu. Ciągłe odblaski wpływają negatywnie na koncentrację. Dlatego dodatkowa ochrona będzie stanowiła skuteczne ukojenie dla narządu wzroku.

Warto też podkreślić walory estetyczne okularów z antyrefleksem. Zatem to dobra opcja dla każdej osoby, której zależy na atrakcyjnym wyglądzie oraz wrażeniu przejrzystych i zdrowo wyglądających oczu.

Porysowane okulary z antyrefleksem – co zrobić?

Bez względu na to, jakie masz okulary korekcyjne, to i tak musisz o nie zadbać, aby dobrze się prezentowały – dotyczy to również modeli z antyrefleksem. Pamiętaj zatem o tym, żeby na co dzień okulary przechowywać w specjalnym etui – najlepiej takim, które jest wyściełane miękkim materiałem. Koniecznie pilnuj też, żeby nie wrzucać ich luźno do torebki. Wtedy nawet okulary wzmocnione warstwą z antyrefleksem z pewnością nie poradzą sobie z kontaktem z kluczami, telefonem lub portfelem. 

Kolejna istotna zasada użytkowania okularów polega na myciu ich z wykorzystaniem odpowiednich środków. Omijaj produkty z alkoholem, ponieważ mogą powodować szybsze niszczenie powłoki antyrefleksyjnej. Zamiast tego zdecyduj się na delikatne preparaty, a nawet na wodę z płynem do mycia naczyń – jeśli ma prosty skład.

Co zatem zrobić, jeśli masz porysowane okulary z antyrefleksem pomimo ich starannego przechowywania i mycia? W takim razie musisz ocenić, w jakim stopniu te rysy wpływają na jakość widzenia. Jeśli są drobne, a do tego warstwa nadal spełnia swoje funkcje, to możesz korzystać z nich jeszcze przez jakiś czas. Choć w większości przypadków warto wymienić wtedy okulary na nowe – koniecznie z powłoką antyrefleksyjną. Szeroki wybór okularów oraz soczewek okularowych z antyrefleksem znajdziesz na wokularach.pl

Możliwość komentowania Co to jest antyrefleks? została wyłączona