Ciekawostki,  Porady

Jak poprawić sobie wzrok? 4 zasady

Nie da się ukryć, że dobry wzrok to podstawa normalnego funkcjonowania na co dzień. Dlatego ważne jest, aby dbać o swoje oczy, by zachować dobry wzrok na długo. Jeśli szukasz sposobu na to jak poprawić sobie wzrok to poznaj kilka istotnych zasad.

4 sposoby na poprawę wzroku

Prócz systematycznych wizyt u okulisty możesz na różne sposoby dbać o swój wzrok. Przede wszystkim ważną rolę gra tutaj odpowiednia dieta oraz ćwiczenia oczu. Połączenie tych dwóch czynników skutecznie przyczyni się do poprawy wzroku lub zachowaniu go w dobrej kondycji. Sprawdź jak poprawić sobie wzrok i zacznij działać!

Witaminy

W sytuacji gdzie odżywiamy się odpowiednio nasz  organizm czuje się i pracuje lepiej. Korzysta na tym również nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne.  Kluczem odpowiedniej diety dla oczu będą 3 grupy witamin:

  • Witamina C – dzięki tej witaminie nasze naczynia krwionośne oka są bardziej wytrzymałe. Dlatego spożywając ją w odpowiedniej ilości unikniemy krwotoków, czy wylewów. Źródłem witaminy C są czarne porzeczki, cytrusy, ale także natka pietruszki, papryka, brokuł, czy kiwi. 
  • Witamina A – ta witamina zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzenia wzroku. Gdy zabraknie w Twojej diecie tej witaminy możesz odczuć suchość oka lub gorsze widzenie przy mniej korzystnym oświetleniu. By tego uniknąć wprowadź do swojej diety, np. pomidory, marchewki, produkty mleczne, jajka, szpinak, wątróbkę. 
  • Witamina E – ta witamina sprawia, że witamina A się nie utlenia i pozostaje w naszym organizmie. Można powiedzieć, że te dwie witaminy tworzą nieodłączną parę. Witaminę E znajdziesz w olejach roślinnych, pełnoziarnistych produktach, czy w nasionach słonecznika i dyni.

Luteina na poprawę wzroku

Luteina znajduje się w plamce żółtej w naszym oku. Odpowiada za ochronę naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UVA i UVB. Dlatego zadbaj o odpowiednią ilość luteiny w Twoim organizmie. Występuje ona nie tylko w tabletkach, ale także w wielu produktach żywnościowych. Z pomocą przychodzą Ci takie produkty jak: kapusta, groszek, natka pietruszki, papryka, jajka, ale przede wszystkim owoce. 

Ćwiczenia oczu na poprawę wzroku

Wiele wad wzroku powstaje z powodu rozleniwionych mięśni gałki ocznej lub słabej akomodacji. Dzieje się tak ponieważ przez ostatnie lata dużo czasu spędzamy przed ekranami, np. komputerów. Wtedy nasze oczy wpatrzone są w jeden obszar co na dłuższą metę męczy nasz wzrok. Dlatego warto pamiętać o kilku ćwiczeniach, dzięki którym Twoje oczy otrzymają chwilę wytchnienia. 

  • Przybliżaj i oddalaj od nosa jakiś przedmiot, np. ołówek, nie odrywając od niego wzroku
  • Przez 2 minuty powoli patrz raz w lewo, raz w prawo, a potem w górę i w dół
  • Rysuj oczami w powietrzu znak nieskończoności
  • Przez parę minut staraj się patrzeć raz na przedmiot blisko Ciebie, a raz na przedmiot oddalony znacznie od Ciebie

Pamiętaj również by robić sobie przerwy, gdy spędzasz dużo czasu przed komputerem. Pozwól swoim oczom czasem odpocząć. 

Noś okulary

Jeśli masz już wadę wzroku to nic nie da Ci lepszych efektów niż okulary korekcyjne. Dlatego nie zapominaj o regularnych wizytach u okulisty, by kontrolować swoją wadę. Dzięki okularom istnieje możliwość zatrzymania procesu pogarszania się wzroku. 

A jeśli po prostu chcesz zadbać o swój wzrok już teraz, to zainwestuj w okulary do komputera. Dzięki specjalnej powłoce BLUE ochronisz swój wzrok przed negatywnymi skutkami promieniowania światła niebieskiego pochodzącego z ekranów. 

Zarówno okulary korekcyjne, jak i okulary do komputera znajdziesz na www.wokularach.pl