Szkodliwość promieniowania UV
Światło UV jest też określane jako ultrafiolet lub promieniowanie ultrafioletowe. Wyróżnia go to, że jest niewidzialne dla człowieka i emituje fale od 100 nm do 400 nm. Zazwyczaj promienie UV są kojarzone z opalenizną, ale poza korzyściami ten rodzaj światła bywa bardzo niebezpieczny dla organizmu człowieka. Co wpływa na szkodliwość promieniowania UV? Przekonaj się, które promieniowanie jest najbardziej szkodliwe i jak wpływa na oczy.
Dlaczego promieniowanie jest szkodliwe?
Nadmierna ekspozycja na słońce sprawia, że narażasz się na promieniowanie UV. Szkodliwość w takim przypadku zależy przede wszystkim od tego, czy właściwie chronisz swoje ciało. Jeśli zaaplikujesz dopasowane preparaty, zakryjesz głowę i oczy, to nie musisz się przejmować. Kluczowe znaczenie ma tylko odpowiednia ochrona w postaci kremu, odpowiedniej odzieży, okularów przeciwsłonecznych oraz kropli nawilżających. Skoro możesz się zabezpieczyć przed światłem UV, to dlaczego promieniowanie jest szkodliwe? Po prostu niektóre z nich przedostają się przez warstwę ozonową i są absorbowane przez tkanki. Wówczas istnieje ryzyko wystąpienia nieodwracalnych uszkodzeń. Zwiększa to także ryzyko zachorowania na nowotwory. Dodatkowo promienie UV powodują poparzenia słoneczne skóry i oczu.
Zwróć uwagę na to, że promieniowanie może powodować infekcje wirusowe np. opryszczkę wargową, a nawet zmniejszać odporność.
Światło UV – jakie są rodzaje?
Promieniowanie UVC
Tak naprawdę promieniowanie UVC jest najbezpieczniejsze dla człowieka. Ma to związek, z tym że w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że narażasz się na przedostanie się zbyt dużych ilości tego promieniowania do głębszych warstw naskórka.
Promieniowanie UVB
Kolejnym rodzajem promieniowania jest UVB. Fale tego światła mają długość od 280 do 315 nm i stanowią zaledwie 1% promieniowań słonecznych przedostających się na Ziemię. Warto jednak zaznaczyć, że już ta niewielka ilość jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. Przede wszystkim dlatego, że wywołuje nowotwory skóry, a także inne choroby z tego obszaru. Zauważ także, że promieniowanie UVB może być przez lata kumulowane przez oczy, co może prowadzić do np. katarakty.
Promieniowanie UVA
Aż 97% ultrafioletu, jaki przedostaje się na Ziemię to właśnie promienie UVA. Długość takich fal mieści się w przedziale od 315 do 380 nm. Warto zaznaczyć, że takie światło UV jest bardzo silne, ponieważ może przenikać nie tylko przez szyby, ale nawet przez ubrania. Dodatkowo dociera do głębokich warstw skóry.
Które promieniowanie jest najbardziej szkodliwe?
Zarówno promieniowanie UVB, jak i UVC są niebezpieczne dla człowieka. Szczególnie możesz odczuć wiele negatywnych konsekwencji, jeśli nie zadbasz o prawidłową ochronę. Co więcej, obszar ich działań nie ogranicza się jedynie do skóry, ale również do oczu. Szczególnie dotyczy to okresu letniego o 9 rano oraz między 14, a 15. Wtedy konieczny jest nie tylko krem oraz okulary z filtrem przeciwsłonecznym.
Pamiętaj także o tym, że promienie UVA mogą dotrzeć do głębokich warstw skóry, np. wokół oczu.
Jak promieniowanie UV wpływa na oczy?
Nadmierna ekspozycja na promienie UV jest bardzo szkodliwa dla oczu i jest to problem. Dlaczego? Promieniowanie słoneczne występuje przez cały rok – bez względu na porę roku. Zagrożenie wynika przede wszystkim z tego, że tkanki oka z łatwością absorbują promieniowanie UV – rogówka UVB, a soczewka UVA. W momencie, gdy do tego dochodzi, to może dojść do poważnego uszkodzenia tkanki.
Pamiętaj, że oko w naturalny sposób może się bronić przed promieniowaniem UV – poprzez mruganie, zwężanie źrenic oraz nawilżając gałkę przy pomocy filmu łzowego. Jednak przy dużej ekspozycji potrzebne jest także zewnętrzne działanie, czyli okulary z filtrem UV. Brak takiego zabezpieczenia zwiększa ryzyko wystąpienia licznych problemów okulistycznych m.in.:
- stany zapalne rogówki i spojówki, spowodowanych przez zespół suchego oka,
- skrzydlik,
- tłuszczyk,
- zaćma,
- zwyrodnienie plamki, co jest związane również z wiekiem,
- czerniak naczyniówki,
- nowotwór powiek,
- retinopatia słoneczna, czyli posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej,
- nowotwory rogówki i spojówki.
Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?
Wiesz już jaka jest szkodliwość promieniowania UV. Dlatego w słoneczne dni (i nie tylko!) nie zapominaj o okularach z filtrem UV. Najlepiej zaopatrzyć się w okulary, które posiadają filtr UV 400. Wtedy zyskasz pewność, że Twoje oczy są dobrze chronione. Oprócz tego jeśli jesteś kierowcą lub po prostu dużo czasu spędzasz na zewnątrz to warto zorientować się w temacie okularów z polaryzacją. Tego typu okulary przeciwsłoneczne znacznie poprawiają widoczność oraz kontrast barw podczas słonecznych dni. Dzięki temu nasze oczy mniej się męczą, a my widzimy więcej. Zwróć również uwagę na kategorię filtra słonecznego. Wyróżnia się cztery filtry oznaczone kolejno cyframi 1, 2, 3 i 4. To jaką kategorię mają Twoje okulary znajdziesz na wewnętrznej stronie zausznika. Najlepszym wyborem będzie kategoria druga lub trzecia. Wtedy zapewnisz sobie optymalną ochronę.
Gdzie szukać takich okularów? Ogromny wybór okularów z filtrem UV 400 i polaryzacją znajdziesz na wokularach.pl
Promieniowanie UV – szkodliwość dla skóry
Promieniowania UVB i UVA mają naprawdę duży wpływ na jakość i kondycję skóry. Choć mają też wiele zalet, to jednak przede wszystkim zwróć uwagę na te negatywne aspekty.
To właśnie światło UVB mylnie jest kojarzone z czymś dobrym, ponieważ powoduje opalanie się skóry. Jednak zbyt długa ekspozycja na to promieniowanie może prowadzić do poparzeń. Oprócz tego jest odpowiedzialne za powstawanie łagodnych i złośliwych nowotworów skóry. Pamiętaj, że już kilkukrotne poparzenie słoneczne w dzieciństwie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby w dorosłym życiu.
Jeśli chodzi o szkodliwość promieniowania UVA, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jest odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry. Dodatkowo jest bardzo niebezpieczne dla człowieka, gdyż nie jest zatrzymywane przez chmury lub okna. Dlatego cały czas jesteś narażony na ich działanie. Poza tym przez cały rok są emitowane w jednakowym natężeniu i nie dają żadnych ostrzegawczych objawów. Właśnie z tego powodu brak prawidłowej ochrony sprawia, że zostaje zaburzona ochronna bariera skóry, następuje modyfikacja DNA komórek skóry, a nawet dochodzi do degradacji włókien kolagenu i elastyny.