Porady

Czym jest spowodowana nadwrażliwość na światło?

Światłowstręt to nie jest choroba, tylko objaw jakiejś dolegliwości. Czasem może mieć to związek ze stanem zapalnym spojówki, ale może też świadczyć o negatywnych zmianach, zachodzących wewnątrz organizmu. Dlatego niezbędna jest kontrola lekarska, bo dopiero wtedy przekonasz się, co powoduje nadwrażliwość na światło.

nadwrażliwość na światło światłowstręt

Światłowstręt – objawy

Chcesz wiedzieć, czym konkretnie wyróżnia się światłowstręt? Objawy wiążą się przede wszystkim ze sporym dyskomfortem, który jest wyczuwalny podczas patrzenia na światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Warto dodać, że mrużenie oczu jest charakterystyczną próbą ograniczenia dopływu światła do oczu. Poza tym problemy mogą pojawiać się nawet przy niewielkim kontakcie z promieniami.

Nadwrażliwość na światło może wiązać się z występowaniem wielu uporczywych symptomów np. łzawienia z oczu, bólu głowy i oczu, problemów z koncentracją oraz uczuciem pieczenia.

Nadwrażliwość na światło – przyczyny

Zapalenie twardówki

Silny ból oka w połączeniu z uporczywym łzawieniem i światłowstrętem – może to świadczyć o chorobie twardówki. Szczególnie jeśli pod spojówką gałkową pojawiły się sine bądź czerwone plamy. O tego typu schorzeniu mogą również świadczyć współtowarzyszące objawy np. obrzęk twardówki w połączeniu z uczuciem uciskania gałki ocznej.

Zapalenie spojówki

Jeśli doszło do infekcji w obrębie spojówki, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na światłowstręt. Charakterystyczne jest też łzawienie, pieczenie i świąd oka. Czasem pojawia się ropna wydzielina oraz obrzęk powiek.

Zauważ, że nadwrażliwość na światło może także mieć związek z alergicznym zapaleniem spojówek. W końcu objawia się to nie tylko katarem siennym, ale również silnym obrzękiem spojówek, łzawieniem oczu, pieczeniem i silnym światłowstrętem.

Choroby tęczówki

Zwróć uwagę na to, że światłowstręt to jeden z charakterystycznych objawów wielu chorób związanych z tęczówką. Przede wszystkim warto tu wymienić zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej. Takie schorzenie powoduje ból i zaczerwienieni gałki ocznej, występowanie wydzieliny z oka, a także obniżenie ostrości wzroku.

Oprócz tego istnieją też inne choroby tęczówki, które mogą mieć związek ze światłowstrętem. Mowa tu o beztęczówkowości i wrodzonej szczelinie błony naczyniowej oka.

Choroby siatkówki

Światłowstręt może być powiązany z chorobami siatkówki. Szczególnie dotyczy to dystrofii czopków, czyli wrodzonego zaburzenia percepcji barw. Wówczas znakiem rozpoznawczym jest nieprawidłowe przystosowanie do światła. Poza tym światłowstręt może występować zarówno u osób chorych, jak i u zdrowych nosicieli.

Ślepota barwna to kolejna choroba związana z siatkówką, która może powodować nadwrażliwość na światło. Oprócz tego występuje również oczopląs, pogorszenie jakości widzenia oraz brak umiejętności rozpoznawania konkretnych barw.

Bezsoczewkowość

Bezsoczewkowość niekiedy powstaje w wyniku jej operacyjnego usunięcia bądź ma wrodzony charakter. Czasem następuje wtedy światłowstręt – szczególnie w sytuacji, gdy nie została wykorzystana soczewka o odpowiedniej mocy.

Jaskra

Niekiedy osoby, chorujące na jaskrę mogą mieć problem z nadwrażliwością na światło – jednak nie jest to zasada, więc nie występuje to u wszystkich osób. Dużo częściej dochodzi do nadmiernego łzawienia oczu oraz widokiem tęczowego koła, podczas wpatrywania się w źródło światła.

Zwróć uwagę na to, że szczególnie u dzieci warto reagować, gdy rodzice dostrzegają u nich światłowstręt, zaciskanie powiek, łzawienie oczu, utratę przezroczystości rogówki bądź obrzęk. W końcu są to jedne z najpowszechniejszych objawów jaskry wrodzonej.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to bardzo częsty problem u osób, pracujących przed komputerem. Takie schorzenie jest naprawdę nieprzyjemne, ponieważ objawia się nie tylko światłowstrętem, ale również nadmiernym wysuszeniem gałki ocznej, co jest związane z zaburzeniem filmu łzowego. Oprócz tego zespół suchego oka objawia się zaczerwienionymi oczami, bólem głowy i oczu, uczuciem ciała obcego, świądem, obrzękiem powiek, a nawet pojawianiem się wydzieliny w kącikach oczu.

Oparzenie słoneczne oczu

Lubisz przebywać na świeżym powietrzu? W takim razie zadbaj o odpowiednią ochronę dla oczu – przede wszystkim pamiętaj o tym podczas słonecznych dni. Jeśli zapomnisz o tym, to może dojść do oparzenia słonecznego oczu, czyli jednej z przypadłości, która powoduje światłowstręt. Oprócz tego występuje pieczenie, łzawienie oraz świąd oczu.

Przyjmowane leki

Czasem to przyjmowane leki, a właściwie ich niepożądane działanie może powodować nadwrażliwość na światło. Szczególnie często odnosi się to do substancji, mających na celu rozszerzenie źrenic – zalicza się do nich np. atropina. Wówczas leczenie światłowstrętu wiąże się z odstawieniem tych leków. Zazwyczaj lekarz próbuje wtedy znaleźć środki, które nie powodują takich skutków ubocznych/

Migrena

Migrena to bardzo uporczywy ból głowy, który ma ogromny wpływ na inne części ciała. W przypadku takiego stanu charakterystyczne jest mrużenie oczy, ponieważ następuje nadwrażliwość na światło, a także na zapachy czy dźwięki. Oprócz tego charakterystyczne są też inne objawy związane z oczami, czyli m.in. ubytki w polu widzenia i mroczki przed oczami. Migrena może również wiązać się z nudnościami bądź niedowładem.

Niedobór witaminy B2

Witamina B2, a szczególnie jej prawidłowy poziom ma ogromny wpływ na jakość widzenia i kondycję narządu wzroku. Dlatego brak bądź zbyt mała ilość niekiedy powodują światłowstręt, a nawet uszkodzenie gałek ocznych lub rogówki. Oprócz tego dieta uboga w witaminę B2 prowadzi do szybszego męczenia się gałki ocznej i pogorszenie ostrości wzroku.

Światłowstręt – tarczyca

Bardzo często to właśnie oczy mogą najszybciej wskazać na to, że masz niedoczynność tarczycy. Zazwyczaj jest to związane z wytrzeszczem oczu, podwójnym wiedzeniem, czy po prostu światłowstręt. Tarczyca to niewielki narząd, jednak ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego w takim przypadku konieczne jest wykonanie badania krwi, a także wizyta u endokrynologa.

Pamiętaj o tym, że światłowstręt oraz inne objawy, dotyczące oczu mogą mieć związek orbitopatią tarczycową.

Nadwrażliwość na światło – leczenie

Borykasz się z nadwrażliwością na światło? W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza – szczególnie gdy występuje również ból oczu. Poza tym w zależności od symptomów, a przede wszystkim przyczyny może być konieczne podjęcie różnych metod leczenia. Czasem może też być potrzebna wizyta u neurologa, żeby wykluczyć takie podłoże chorobowe.

Zastanawiasz się, jak zazwyczaj likwidowany jest światłowstręt? Leczenie ma charakter przyczynowy. Dlatego najpierw lekarz musi dowiedzieć się, co powoduje pojawienie się nadwrażliwości na światło. Dopiero później możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków związanych np. z odłożeniem jakichś leków czy kontrolą lekarską u innego specjalisty. Oprócz tego możesz stosować krople nawilżające i nosić soczewki lub okulary przeciwsłoneczne w celu zminimalizowania przykrych dolegliwości.

Szukasz okularów korekcyjnych albo przeciwsłonecznych? Odwiedź wokularach.pl