Porady

Suche oczy – jak im zaradzić?

Znasz to uczucie „piasku” pod powiekami? Nieustanne pieczenie i swędzenie oczu? Być może cierpisz na zespół suchego oka. To schorzenie, które dotyka coraz większą liczbę osób. Suche oczy potrafią z powodzeniem utrudniać życie codzienne. Dowiedz się jakie są jego przyczyny oraz poznaj najlepsze domowe sposoby na pozbycie się problemu.

suche oczy, ból oczu

Suche oczy – przyczyny

Na problem z suchością oczu może wpływać wiele czynników. Zaczynając od zwykłych złych nawyków dnia codziennego, np. spędzenie sporej ilości czasu przed ekranem komputera bez przerw, czy przesiadywanie w mocno ogrzewanym pomieszczeniu. Nadmierne wysuszanie się rogówki mogą także wywołać niektóre leki, czy choroby, np. tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwmigrenowe, czy choroba Parkinsona. Oprócz tego suchość ocz mogą wywołać różne zabiegi wykonywane w obrębie oczu, np. laserowa korekcja wzroku. Dlatego warto się najpierw zastanowić co może wywoływać przesuszanie się oczu, a następnie wyeliminować ten czynnik. 

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest zazwyczaj grupą schorzeń, które doprowadzają do nieprawidłowego nawilżania oka przez film łzowy. To on odpowiada za odpowiednie nawadnianie powierzchni oka, tak aby nie wysychało. Zaburzenie pracy filmu łzowego prowadzi właśnie do zespołu suchego oka. Czasem może się wydawać, że filmu łzowego jest aż zanadto jednak oczy wciąż wysychają. Dlaczego? Spowodowane jest to złym składem filmu, który nie jest odpowiedni, by nawilżyć rogówkę. 

Zespół suchego oka objawy

Wielu z nas często bagatelizuje pierwsze znaki, które daje nam organizm, że dzieje się coś nie tak. Dlatego warto wiedzieć czym cechuje się zespół suchego oka i jakie są jego objawy. Do najbardziej charakterystycznych objawów suchego oka należy:

  • pieczenie i swędzenie oczu,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • przekrwienie gałek ocznych i ich zaczerwienienie
  • wydzielina w worku spojówkowym.

Jeśli zauważysz u siebie, któryś z objawów zespołu suchego oka to koniecznie wybierz się do specjalisty. Gdy lekarz okulista potwierdzi schorzenie to możliwe stanie się podjęcie szybkiego leczenia.

Zespół suchego oka leczenie

Co raz więcej ludzi zauważa u siebie problem z suchością oczu. Dlatego nie należy bagatelizować objawów i zacząć działać. Najczęstszym sposobem leczenia jest minimalizowanie przyczyn wysychania oczu tzn. ograniczenie przebywania w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach, unikanie wiatru i dymu (także tytoniowego), czy nauka prawidłowej pracy z komputerem. Oprócz tego specjalista na pewno zaleci stosowanie preparatów, które mają za zadanie zastąpić brakujący film łzowy tzw. sztuczne łzy.

Zespół suchego oka domowe sposoby

Musisz mieć świadomość, że zespołu suchego oka nie da się w pełni wyleczyć. Jeśli raz się pojawi to będzie Ci towarzyszyć do końca życia. Dlatego oprócz podjęcia leczenia przez specjalistę warto znać dodatkowe domowe sposoby na zespół suchego oka. Jednym z nich jest codzienne stosowanie kropli nawilżających do oczu. Najlepiej takich, które w swoim składzie nie posiadają zbyt wielu konserwantów. Oprócz tego warto wyrobić w sobie kilka nawyków, np. przerwy podczas pracy z komputerem, czy ograniczenie przesiadywania w mocno ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli na przykład nie masz możliwości skręcenia grzejnika do niższej temperatury to chociaż połóż na nim mokry ręcznik. W ten sposób parująca z niego woda będzie trochę nawilżać pomieszczenie. 

Suche oczy domowe sposoby

Wielu z nas boryka się z suchością oczu nie posiadając zespołu suchego oka. Wynika to najczęściej ze stylu życia, czy przyjmowanych leków. Jednak są sposoby, by załagodzić nieprzyjemne pieczenie, czy swędzenie oczu. Najlepsze domowe sposoby na suche oczy to:

  • codzienne używanie kropli nawilżających do oczu, najlepiej takich, które zawierają rumianek lub aloes,
  • zainwestowanie w nawilżacz powietrza i umieszczenie go w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywasz,
  • umieszczanie mokrych ręczników na kaloryferach w sezonie grzewczym,
  • stosowanie okładów na oczy z rumianku lub zielonej herbaty,
  • noszenie okularów podczas słonecznych i wietrznych dni,
  • odsunięcie ekranu komputera o ok. 50-70 centymetrów od oczu i stosowanie przerw (5 minut przerwy na każdą godzinę spędzoną przy komputerze).

Pamiętaj, że wielu schorzeniom jesteś w stanie zapobiec zanim one wystąpią. Dlatego warto stosować chociażby domowe sposoby, by chronić nasze oczy. Nie zapominaj także o profilaktyce tzn. regularne badania wzroku i oczu u specjalisty.

Szukasz okularów korekcyjne lub przeciwsłonecznych? Zajrzyj do wOkularach.pl