Ciekawostki,  Porady

Czym jest światłowstręt? Jak go leczyć?

Nadwrażliwość na światło lub fotofobia to nic innego niż światłowstręt. Czym on się dokładnie objawia? Jak się go leczy? Czy można temu zapobiec?

Co dokładnie oznacza światłowstręt?

Nadwrażliwość na światło ma wiele swoich przyczyn wystąpienia i objawów. Przede wszystkim podczas światłowstrętu występuje często łzawienie i pieczenie oczu oraz zdarza się nawet ból głowy. Jest to uczucie ciągłego dyskomfortu tak jak, np. w przypadku nagłej zmiany natężenia światła w naszym otoczeniu. Światłowstręt może być objawem choroby wzroku, np. jaskra, zespół suchego oka, zapalenie rogówki lub spojówki, achromatopsja albo podrażnienie oka spowodowane ciałem obcym w oku lub jego urazem. Nadwrażliwość na światło jest również powiązana z niektórymi chorobami, np.:

  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • Grypa, przeziębienie, infekcja,
  • Zatrucie alkoholem etylowym
  • Niedobór witaminy B6
  • Odra i wścieklizna
  • Migrena

Jak się leczy światłowstręt?

Jeśli światłowstręt nie znika, a wręcz przeciwnie pozostaje to jak najszybciej udaj się do lekarza. Najpierw skorzystaj z wizyty u okulisty, który zbada dogłębnie Twoje oczy. W przypadku gdy lekarz potwierdzi, że problem leży w narządzie wzroku zastosuje leczenie. Najczęściej stosuje się krople nawilżające oraz czarne okulary z filtrem w słoneczne dni.
Jednak jeśli okulista stwierdzi, że źródło problemu leży gdzie indziej, będziesz musiał udać się do innych lekarzy. Prawdopodobnie do neurologa oraz na badanie rezonansem magnetycznym lub tomografem by sprawdzić, czy ma to związek z dolegliwościami neurologicznymi. Przyczyną mogą być również zaburzenia psychiczne lub zwykła migrena.

Co możesz zrobić by uniknąć światłowstrętu

Może zdarzyć się tak, że nie dbając o własne oczy nabawimy się światłowstrętu. Wynika to z naszych złych nawyków i przyzwyczajeń, które na całe szczęście można zmienić. Przede wszystkim siedząc długo przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona rób sobie przerwy. Przy długotrwałej pracy z komputerem możesz nabawić się zespołu suchego oka. Dlatego daj oczom odpocząć na parę minut, w tym czasie np. popatrz za okno. Dobrym rozwiązaniem są także okulary do ekranów ze specjalną powłoką, która chroni nasze oczy przed szkodliwym światłem pochodzącym z ekranów.
Poza tym chroń swój wzrok przed promieniowaniem słonecznym i noś okulary z filtrem UV – ważne, aby były to to faktycznie ochronne okulary z odpowiednim filtrem UV 400, a nie okulary z sieciówki czy stoiska. Porządne okulary w dobrej cenie znajdziesz na www.wokularach.pl Ponadto staraj się nie przebywać w miejscach zadymionych przez dym papierosowy.

Chroń swoje oczy i dbaj o nie jak najlepiej bo masz tylko jedną parę!