Budowa oka – jak wygląda?
Oko jest swojego rodzaju wspaniałym aparatem fotograficznym i dzięki niemu widzimy całą otaczającą nas rzeczywistość. Mówi się że 80% naszych wspomnień to właśnie obrazy. Dlatego oczy stanowią bardzo ważny narząd. Budowa oka jest skomplikowana, ale warto wiedzieć jak ono działa.

Gdy poznasz całą budowę oka łatwiej będzie Ci zrozumieć dlaczego warto dbać o wzrok i na czym polegają wady wzroku.
Z czego w skrócie składa się oko?
To co widzimy na co dzień – przód oka, to tak naprawdę ułamek tego z czego składa się oko. Budowa całej gałki ocznej jest dużo bardziej skomplikowana niż Ci się wydaje. Dlatego poniżej przejdziesz przez wszystkie elementy oka.
W skład oka wchodzą trzy błony:
- zewnętrzna błona włóknista – czyli błona, w której zawiera się twardówka i rogówka
- środkowa błona naczyniowa – w której znajduje się ciało rzęskowe, naczyniówka oraz tęczówka
- wewnętrzna błona – czyli tzw. siatkówka, która sama w sobie ma skomplikowaną budowę (komórki fotoreceptorów, warstwa komórek nabłonka barwnikowego, komórki nerwowe).
Jak wygląda układ optyczny oka?
Układ optyczny oka to miejsce, w którym przechodzą załamane promienie świetlne za pomocą elementów: rogówka, ciecz wodnista, soczewka i ciało szkliste.
W przypadku oka miarowego (zdrowego) obraz powstaje w siatkówce, a dalej poprzez nerw wzrokowy zostaje przekazany do ośrodków wzrokowych w mózgu. Jeśli jednak występuje wada wzroku taka jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność, to promienie świetlne spotykają się przed lub za siatkówką.
Rogówka
Najważniejsza część całego układu optycznego oka. Jest to bardzo unerwiony element oka dzięki czemu możemy szybko reagować w momencie gdy do oka dostanie się np. jakieś zanieczyszczenie. Poza tym rogówka ma aż 40 dioptrii więc nawet bez soczewki oka możemy widzieć chociażby zarysy przedmiotów itd.
Tęczówka
Funkcją tęczówki jest decydowanie o odpowiedniej ilości światła docierającego do układu optycznego oka. Włókna mięśniowe są zabarwione i są oryginalne dla każdego oka. Nie ma dwóch takich samych tęczówek. Poza tym tęczówka chroni nas przed promieniowaniem UV.
Soczewka oka
Soczewka w naszym oku za pomocą więzadeł pełni funkcję akomodacyjną. Co to dokładnie oznacza? Soczewka może się spłaszczać i uwypuklać w zależności od tego czy patrzysz na przedmioty umieszczane blisko lub daleko.
Siatkówka
Siatkówkę można nazwać aparatem fotograficznym dla naszego organizmu. To właśnie ta błona wewnętrzna skupia obraz. Siatkówka składa się z:
- pręcików – odpowiadających za rozpoznawanie kształtu i ruchu oraz widzenie zmierzchowe,
- czopków – które odpowiadają za widzenie dzienne i przede wszystkim za rozpoznawanie kolorów,
- plamki ślepej – w której zbiegają się włókna nerwowe, które wychodzą z oka jako nerw wzrokowy.
Jak widać budowa oka jest dość skomplikowana mimo, że waży ono zaledwie 7 gram!
Oczy są bardzo ważnym narządem i należy o nie dbać. Dlatego w innych naszych artykułach przeczytasz jak to robić. Nie zapominaj również o regularnych badaniach u specjalisty. A jeśli potrzebujesz okularów to zajrzyj na www.wokularach.pl