Porady,  Wady wzroku

Dalekowzroczność i krótkowzroczność – wada wzroku

Dalekowzroczność, jak i krótkowzroczność to nic innego jak wada wzroku. Wiele ludzi zmaga się z tymi wadami, jednak można bardzo łatwo sobie z nimi radzić. Często mrużysz oczy by lepiej widzieć albo rozmazuje Ci się obraz kiedy chcesz przeczytać treść sms-a? Być może masz jedną z tych wad wzroku.

Dalekowzroczność – co to jest?

Dalekowzroczność nazywana również nadwzrocznością lub hyperopią to wada wzroku polegająca na nieprawidłowym skupianiu się światła trafiającego do siatkówki. Tyle mówi teoria, a jak to wygląda w praktyce? Kiedy na przykład chcesz poczytać książkę obraz się rozmazuje i uniemożliwia czytanie, jednak gdy chcesz dostrzec np. coś w oddali to dla Ciebie pestka – to właśnie dalekowzroczność.

Czym to jest spowodowane? 

Najczęściej dalekowzroczność bierze się z krótkiej gałki ocznej lub po prostu z dziedziczności. Więc nawet dbając o oczy może się okazać, że po 50 roku życia wystąpi dalekowzroczność wynikająca z odziedziczenia jej w genach. Inną przyczyną tej wady jest długoletnia cukrzyca.

Jakie są główne objawy?

Do najczęstszych objawów dalekowzroczności należą:

  • pogarszająca się ostrość widzenia – jest to główny objaw, przede wszystkim zauważalny podczas czytania małych liter na etykietach, czy czytania książek i różnych rzeczy w smartfonie
  • łzawienie i zmęczenie oczu – zwłaszcza podczas długiej pracy z ekranami np. przy komputerze lub zbyt długiego czytania
  • ból oczu i głowy – wynikające ze zbyt częstej akomodacji oka ( proces polegający na dostosowywaniu się oka do oglądania przedmiotów w różnych odległościach )

Jak korygować dalekowzroczność?

W przypadku posiadania wady jaką jest dalekowzroczność konieczne jest stosowanie soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych tzw. plusów.

Krótkowzroczność – co to jest?

Krótkowzroczność, czyli miopia to wada wzroku polegająca na traceniu ostrości widzenia i rozmazywaniu obrazu podczas oglądania przedmiotów bardzo oddalonych od oczu. Co wiąże się z przybliżaniem różnych rzeczy do siebie. Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje krótkowzroczności: osiowa, refrakcyjna i krzywiznowa. 

Najczęstsze objawy krótkowzroczności

Do najczęstszych i głównych objawów krótkowzroczności należy mrużenie oczu. Ten nawyk bierze się z tego iż podczas mrużenia oczu zmniejsza się rozproszenie obrazu. Jednak krótkowzroczność ma też takie objawy jak: 

  • pocieranie oczu,
  • bóle głowy,
  • pieczenie oczu,
  • gorsze widzenie po zmroku i w ciemności,
  • ciągłe przybliżanie przedmiotów znajdujących się w oddali

Jest to wyjątkowo uciążliwa wada wzroku dla osób, które pracują jako kierowcy, ale również podczas oglądania telewizji, czy wydarzeń sportowych, np. meczów.

Leczenie krótkowzroczności

Tak samo jak w przypadku dalekowzroczności tą wadę koryguje się soczewkami kontaktowymi lub okularami korekcyjnymi – minusami. Niestety nie ma sposobu by całkowicie cofnąć tą wadę. Jednak możesz bardzo spowolnić jej pogłębianie dzięki regularnym badaniom wzroku i noszeniem odpowiednich okularów bądź soczewek. 

Jeśli zastanawiasz się czy w przypadku tej wady nosić okulary cały czas to musisz w swoim zakresie określić jak często jesteś w sytuacji, w której masz problemy z widzeniem. Jeśli dużo jeździsz samochodem lub często musisz wytężać wzrok patrząc na daleko oddalone przedmioty. Dla własnego komfortu i dbania by wada się nie pogłębiała lepiej nosić okulary lub soczewki cały czas. 

Okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe są dostępne na stronie www.wokularach.pl oraz www.bezokularow.pl