Słońce, a nasze oczy – czyli okulary przeciwsłoneczne
W upalne lato okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale również ochrona naszych oczu. Na czym się skupić podczas kupna okularów przeciwsłonecznych? Co to jest polaryzacja? Po czym poznać, że okulary mają filtr UV?
Dlaczego okulary przeciwsłoneczne są takie ważne?
Przede wszystkim należy pamiętać, że nasze oczy są narażone na promieniowanie słoneczne cały rok! Latem nosimy je ponieważ stanowią modny dodatek do stylizacji, ale warto pamiętać, że ich głównym zadaniem jest ochrona naszych oczu. Aktualnie istnieją miliony modnych wzorów i modeli okularów, ale przy kupnie można zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy by okulary stały się też naszą ochroną przed słońcem. Narażając oczy na nadmierne promieniowanie przyczyniamy się do wystąpienia chorób posłonecznych, np. zaćma, rak spojówek, zapalenie spojówek, czy pogłębienie się wad wzroku. Więc na co zwracać uwagę?
Po czym poznać, że okulary przeciwsłoneczne faktycznie będą chronić oczy?
Po pierwsze i najważniejsze nie należy kupować okularów w marketach, na targu, czy w sieciówkach z ubraniami. Najlepiej kupić takie okulary w specjalistycznym sklepie internetowym gdzie opisane są szczegółowo parametry oraz jest o wiele większy wybór. Kupując okulary przeciwsłoneczne należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:
- Kategoria – oznaczenie kategorii znajdziesz najczęściej na wewnętrznej stronie okularów. Jest to cyfra od 0 do 4 i mówi ona o tym ile światła przepuszczają okulary. Im większa wartość tym przepuszczalność promieniowania jest mniejsza. W warunkach gdzie świeci słońce i sporo czasu spędzamy na zewnątrz najlepszą opcją będą okulary z kategorią o numerze 3.
- Naklejka CE – oznacza ona, że okulary są zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej.
- Siła filtra – oznaczenie siły filtra również znajdziesz na wewnętrznej stronie okularów. Jest oznaczona filtrem, np. UV 400. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400 najskuteczniej ochronią Twój wzrok.
- Kolor szkieł – okulary przeciwsłoneczne, które posiadają brązowe, szare, czy bursztynowe zabarwienie nie będą zaburzać Twojego widzenia.
- Okulary z polaryzacją – na ulotce dołączonej do okularów lub na ich wewnętrznej stronie możesz niekiedy znaleźć napis „polarized”. Oznacza to, że okulary posiadają szkła z polaryzacją, które odbijają światło, a przy tym nie zmieniają kolorów widzenia. Patrzenie przez takie okulary z polaryzacją jest o wiele bardziej swobodne.
- Kształt – wybierając okulary przeciwsłoneczne zwróć uwagę na ich wielkość. Im większe szkła wybierzesz tym lepiej zabezpieczysz swój wzrok.
- Cena – dobre okulary przeciwsłoneczne będą trochę droższe. Te tańsze nie ochronią nas dobrze przed promieniowaniem. Pamiętaj jednak, że chodzi tu o zdrowie twoich oczu.
Alternatywy dla osób z wadami wzroku
Jeśli masz wadę wzroku i na co dzień nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe to te rozwiązania przypadną Ci do gustu:
- Okulary z fotochromem – jest to nic innego jak okulary korekcyjne tylko, że z dodatkową powłoką, która blokuje promieniowanie UV. Działają one na zasadzie przyciemniania się szkieł podczas nasłonecznienia. Tym sposobem minimalizują docieranie promieni do naszych oczu.
- Okulary korekcyjne z nakładkami przeciwsłonecznymi – kiedy decydujesz się na kupno okularów korekcyjnych zwróć uwagę na modele okularów, które posiadają kompatybilne nakładki przeciwsłoneczne. Na co dzień nosisz zwykłe okulary, a gdy zajdzie potrzeba po prostu nakładasz na nie „dodatkową oprawkę” zapewniającą ochronę przed słońcem. Nakładki tego typu są zazwyczaj na magnes lub mały zaczep więc zakładanie i ściąganie ich to dosłownie sekunda!
Najlepszy wybór okularów przeciwsłonecznych zarówno z filtrami UV jak i okularów z polaryzacją, czy fotochromem znajdziesz na www.wokularach.pl