Porady,  Rodzaje okularów

Okulary do szkoły

Szkoła to miejsce, w którym spędzamy większość naszej młodości. W życiu niektórych przychodzi wtedy moment, że musi zacząć nosić okulary. Zatem co jest ważne, gdy wybieramy okulary do szkoły? Na co zwrócić uwagę?

Jakie oprawy okularowe wybrać?

Obecnie zdecydowanie łatwiej jest dobrać oprawy okularowe niż kiedyś. Teraz na rynku istnieje mnóstwo rodzajów, kształtów i wzorów oprawek. Nawet najbardziej wybredna nastolatka wybierze coś dla siebie. Wybór opraw powinien być dostosowany przede wszystkim do wieku. Jeśli okulary mają być dla dziecka to zwróćmy uwagę, czy oprawki dobrze leżą, nie zsuwają się i czy nie są za ciężkie. W przeciwnym razie dziecko może się mocno zrazić do noszenia okularów lub chociażby zniszczyć je podczas zabawy. Z kolei przy wyborze oprawek dla nastolatków ważny będzie kształt. Niektóre oprawki mogą, np. skutecznie postarzać. Warto również pamiętać o tym by wybrać oprawki dobre jakościowo. Większość oprawek znanych marek oferuje porządne wykonanie. Jednak należy zwrócić uwagę, że marki mniej znane często są tańsze, a oferują tą samą jakość. 

Jakie szkła korekcyjne wybrać?

Dobierając soczewki korekcyjne do okularów należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim na wiek dziecka, rodzaj wady wzroku i jego styl życia. Od tego będzie zależeć, np. czy wstawić lepsze jakościowo szkła, czy wystarczą te trochę tańsze. Również na podstawie tych uwarunkowań będzie łatwiej wybrać, np. powłoki w szkłach. Poznaj kilka istotnych faktów o szkłach korekcyjnych i ich powłokach, by ułatwić sobie zadanie:

  • materiał szkieł – zwróć uwagę z jakiego materiału są wykonane szkła, by wybrać najlepsze jakościowo
  • antyrefleks – jest to powłoka, która niweluje wszelkie odbicia świetlne przez co zwiększa się komfort noszenia okularów i widoczność. Co więcej okulary z powłoką antyreflesyjną są dodatkowo utwardzone, więc trudniej o zarysowania.
  • filtr UV – należy pamiętać, że szkodliwe promieniowanie słoneczne towarzyszy nam cały rok, a nie tylko latem. Dlatego warto by filtr UV znalazł się w szkłach i chronił oczy.
  • powłoka BLUE – szczególnie przyda się dzieciakom, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera, czy smartfona. Przez to że powłoka blokuje światło niebieskie z ekranów to sprawia, że oczy nie męczą się tak szybko. 

Okulary do szkoły – porady

Wybierając okulary do szkoły warto zaznajomić się z kilkoma poradami, które zwłaszcza rodzicom pomogą w wyborze.

  • Jeśli dziecko lub nastolatek nie jest przekonany do noszenia okularów to być może dobrym pomysłem będzie mu dać pełną swobodę w wyborze. Niech wybierze oprawki, które jemu się podobają lub są teraz najmodniejsze.
  • Warto skorzystać ze specjalistycznych sklepów internetowych. Okulary to nie mały wydatek, a w Internecie możesz sporo zaoszczędzić. Co więcej masz tam większy wybór najmodniejszych oprawek i dokładne opisy szkieł korekcyjnych. Pełne okulary możesz mieć już nawet w 24h! Takim sklepem jest wokularach.pl
  • Regularnie odwiedzaj specjalistę, by monitorować wadę wzroku. Z wiekiem wada może się zmieniać. Dlatego pamiętaj, że nie musisz za każdym razem kupować nowych okularów. Czasem wystarczy wymienić same szkła w oprawkach. 
  • Jeśli dziecko jest jeszcze w wieku wczesnoszkolnym to pamiętaj, by okulary dobrze przylegały i się nie zsuwały. Podczas zabawy, czy biegania po boisku nie trudno o zsunięcie się za luźnych okularów i zniszczenie ich.

A więc, wybór okularów do szkoły może wydawać się trudny, jednak dzięki kilku wskazówkom może okazać się prosty!