Ciekawostki

Po czym poznać oryginalne Ray-Ban’y?

Ray-Ban to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek. Przez lata Ray-Ban wypracował sobie renomę na tyle, że każdy kojarzy ich logo. Jednak idzie za tym również problem podrabiania marki przez wielu sprzedawców. Jak rozpoznać oryginalne Ray-Ban’y?

Marka Ray-Ban

Ray-Ban najmocniej kojarzony jest z okularami. To właśnie ta marka stworzyła słynne na całym świecie okulary Aviator (pilotki). Popularne okulary noszą same gwiazdy takie jak Brad Pitt, Lady Gaga czy Jennifer Ainston. Marka produkuje zarówno oprawy korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne. Jednak w Internecie oprócz oryginalnych okularów możesz natknąć się na podróbki. Niestety osoby, które starają się nieuczciwie zarobić sprzedają okulary prawie nie do odróżnienia z oryginałem. Zatem po czym poznać oryginalne Ray-Ban’y? Poznaj kilka ważnych elementów i nie daj się oszustom.

Jak rozpoznać oryginalne Ray-Ban’y?

Każda marka ma cechy charakterystyczne swoich produktów. Dzięki nim można poznać, że jest to oryginał. Oczywiście okulary marki Ray-Ban też takie mają:

  • pudełko – oryginalne okulary zapakowane są w szare/srebrne pudełko z logo marki po obu stronach. Na jednym z boków jest charakterystyczna naklejka z m.in. nazwą modelu, kodem kreskowym, wymiarami okularów, kodem QR i dystrybutorem. 
  • etui – modele okularów przeciwsłonecznych posiadają etui zazwyczaj w kolorze brązowym lub czarnym. Na samym etui wytłoczony jest napis „100% UV protection – Ray-Ban – Sunglasses by Luxottica”. Reszta etui może się od siebie różnić ponieważ marka ma kilka wersji. Jednak jedna rzecz się nie zmienia – etui są zamykane na metalowy zatrzask z logo marki. Podróbki zazwyczaj mają plastikowy zatrzask. 
  • broszura i ściereczka – zazwyczaj do okularów dołączona jest broszura informacyjna. Jednak nie można jej brać jako dowód oryginalności ponieważ nie jest ona w każdym pudełku. Natomiast ściereczka zawsze jest dodawana do okularów. Wykonana z najwyżej jakości mikrofibry z czerwonym logo marki. 
  • logo na okularach – widoczne jest w kilku miejscach. Modele przeciwsłoneczne zazwyczaj na lewej soczewce do góry mają wygrawerowane „RB” . Często na soczewce znajduje się naklejka z logo, która co ważne nie jest przyklejana na klej. Dlatego po jej ściągnięciu nie powinien zostać ślad. Standardowym miejscem jest również logo z boku zausznika – najczęściej jest to osobny przyczepiony element lub wygrawerowany napis. Natomiast metalowe oprawki mają dodatkowe logo umieszczone na nosku od wewnętrznej strony.
  • zausznik – po wewnętrznej stronie lewego zausznika powinny znajdować się cyfry i skróty, które oznaczają model, kolor, nazwę, wymiary i typ soczewek (przy przeciwsłonecznych). Oprawki  oznaczenia mają zaczynające się od skrótu „RX”, a okulary przeciwsłoneczne „RB”. Z kolei na prawym zauszniku powinna znajdować się informacja gdzie zostały one wyprodukowane, np. Made in Italy, Made in EU oraz znak CE.

Gdzie kupić okulary, by mieć pewność, że są oryginalne?

Już na etapie kupowania możesz zorientować się czy sklep sprzedaje oryginalne Ray-Ban’y, czy podróbki. Jedynym i oficjalnym dystrybutorem okularów Ray-Ban na Polskę jest Luxottica. Sklepy, które z nią współpracują posiadają  specjalne oznaczenie na swojej stronie Internetowej. Oznaczenie to napis „Certified Store”, z bieżącym rokiem i logiem marki na czarnym tle. Co więcej jeśli chcesz się upewnić co do sklepu to możesz sprawdzić nazwę sklepu wpisując jego nazwę w wyszukiwarkę na stronie Ray-Ban’a. 

Pamiętaj, by kupować oryginalne okulary ponieważ wtedy będziesz miał pewność, że są dobrej jakości i posłużą Ci dłuższy czas. Po za tym nie warto wspierać sprzedawców, którzy bogacą się na sprzedaży podróbek. Oryginalne okulary marki Ray-Ban znajdziesz na www.wokularach.pl