Porady,  Rodzaje okularów

Okulary do pracy i nauki zdalnej

Czasy pandemii koronawirusa zmusiły część z nas do pozostania w domach. Wiele osób musiało przyzwyczaić się do pracy i nauki we własnym domu. Stąd wziął się problem spędzania wielu godzin dziennie przed komputerem. Jest to problem dotykający szczególnie naszych oczu. Zobacz jak możesz temu zaradzić. Sprawdź jakie okulary do pracy wybrać, by chronić swój wzrok.

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Spędzanie wielu godzin przed ekranem komputera może skutecznie je zmęczyć oraz przyczynić się do wystąpienia nieprzyjemnych skutków. Przede wszystkim należy wyjaśnić skąd bierze się cyfrowe zmęczenie wzroku. Wszelkie ekrany, czy to komputera, telewizora czy smartfonu emitują światło niebieskie. Gdy długo i bez przerw wpatrujemy się w ekran to powoduje to wiele negatywnych skutków typowych dla cyfrowego zmęczenia wzroku:

  • suchość oczu
  • pieczenie
  • swędzenie
  • wrażliwość na światło
  • trudność w skupianiu wzroku
  • ból oczu

Bierze się to również z rzadszej częstotliwości mrugania. Dlatego najczęściej występującym objawem jest właśnie suchość oczu. 

Okulary do pracy i nauki zdalnej

Jednym z wielu rozwiązań tej sytuacji są okulary przeznaczone do pracy przy komputerze. Takie okulary posiadają specjalną powłokę – BLUE. Chroni ona nasze oczy przed dostaniem się do nich światła niebieskiego. Skutecznie blokuje docieranie szkodliwych promieni. Dzięki temu po kilku godzinach spędzonych przed laptopem nasze oczy będą wyraźnie mniej zmęczone. Nawet jeśli nie masz żadnej wady wzroku, to również możesz zainwestować w okulary z powłoką BLUE. Zakładanie takich okularów za każdym razem, gdy siadasz do komputera zapewni Ci większy komfort. Po za tym ochrona oczu powinna się stać priorytetem w tej sytuacji. Zwłaszcza, gdy chodzi o dzieci i nastolatków, którzy przebywają na zdalnych lekcjach. Dzięki temu możemy zapobiec występowaniu infekcji lub rozwijaniu się wad wzroku. 

Gdzie kupić i ile kosztują okulary do pracy?

Pierwsze co przychodzi na myśl to optyk stacjonarny. Jednak warto zgłębić temat i odwiedzić specjalne sklepy internetowe. Często w takich sklepach dostaniesz okulary w atrakcyjnych cenach, zazwyczaj z rabatem. Dodatkowo możesz przebierać w kształtach i kolorach oprawek bez pośpiechu. Co więcej zamówione okulary przez Internet możesz mieć już na drugi dzień u siebie. Na koszt okularów z powłoką BLUE składa się oprawka plus szkła. Dlatego nie można podać dokładnej ceny bo wszystko zależy od tego jakie oprawki wybierzesz. Natomiast szkła wybierasz według własnych potrzeb. Jeśli nie masz wady wzroku to mogą to być najzwyklejsze szkła z powłoką BLUE. Jeśli jednak masz wadę wzroku to ważne będą również inne aspekty jak powłoka UV, czy grubość szkła. To od Ciebie zależy ile końcowo będą kosztować okulary do komputera. 

Jak jeszcze można sobie radzić przy komputerze?

Jest kilka sposobów, dzięki którym łatwiej będzie Ci wytrwać przy komputerze nie niszcząc przy tym oczu. Przede wszystkim rób sobie często przerwy. Nie muszą być długie, wystarczy 5-10 minut na każdą godzinę. W tym czasie odejdź od komputera i np. wyjrzyj przez okno. Skup wzrok na czymś mocno oddalonym od Ciebie, to pomoże oczom się „rozprostować”. Możesz również porobić ćwiczenia dla oczu. Nie zapomnij także o nawilżaniu! Miej pod ręką, na biurku krople nawilżające i zakraplaj co jakiś czas oczy. Po całym dniu pracy możesz sprawić swoim oczom relaks w postaci okładów. Okulary do pracy i nauki zdalnej znajdziesz na www.wokularach.pl