Rodzaje okularów

Okulary do biegania – jak wybrać?

W wielu sportach okulary to rzecz bez której nie można się obejść. Jednak niezależnie od rodzaju uprawianego sportu nasze ciało nie może być skrępowane. Również podczas biegania potrzebujemy pełnej swobody ruchu. Dlatego wszelkie akcesoria do biegania powinny być funkcjonalne, również okulary. W jaki sposób wybrać odpowiednie okulary do biegania? 

okulary do biegania

Okulary do biegania – jakie powinny być?

Zabierając się do biegania skupiamy się na odpowiednich butach, czy stroju. To równie ważne co odpowiednie okulary. W końcu to dzięki nim widzimy wyraźnie. Jednak jakie powinny być te okulary, by zapewnić komfort podczas aktywności fizycznej? Przede wszystkim okulary do biegania muszą być wyprofilowane. Co to oznacza? Całość oprawek musi być dostosowana do budowy twarzy tak, aby okulary nie spadały, a równocześnie nie uciskały. Zwróć uwagę na zauszniki, które powinny dość mocno przylegać do skroni. Oprócz tego ważne jest jak mocno okulary zabudowują nasze oko. Im lepiej szkła zachodzą na boki naszej twarzy tym mniej wiatru się dostanie do naszych oczu – unikniesz łzawienia. 

Drugą kwestią jest waga okularów. Nie powinny być ciężkie ponieważ z każdym kolejnym pokonanym kilometrem będziesz je czuć na swojej twarzy. Najlepiej, gdy okulary są wykonane z lekkiego tworzywa. W ten sposób unikniesz także odcisków na nosie. Mile widziane są także gumowe noski, które podnoszą komfort oraz lepiej utrzymują okulary na nosie. 

Okulary przeciwsłoneczne do biegania

Zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Warto o tym pamiętać kupując okulary do biegania. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na szkła. By dobrze spełniały swoją rolę powinny mieć odpowiedni filtr UV oraz bardzo przydatną polaryzacje. 

W zależności o jakiej porze dnia biegasz dobierz okulary z odpowiednią kategorią filtra UV:

  • Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 90% światła, więc nadaje się jedynie na wieczory, gdy słońca już prawie nie ma.
  • Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła i sprawdzi się podczas słabo nasłonecznionych dni, głównie pochmurnych.
  • Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43% światła co pozwala na ochronę podczas średnio nasłonecznionych dni.
  • Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła i jest to najlepsza codzienna ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Świetnie ochroni nasze oczy również w terenie wodnym (nad jeziorem, nad morzem itd.)
  • Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła co daje najwyższą osłonę przed słońcem. Tego typu okularów używa się podczas zimowych górskich wypraw. Należy pamiętać, ze pod żadnym pozorem nie wolno ich używać podczas jazdy samochodem.

Oprócz tego warto, by szkła posiadały polaryzację. Dzięki niej wszelkie promienie i odbłyski światła są niwelowane. Dodatkowo kontrast widzianych barw znacznie się poprawia. To szczególnie przydatna rzecz podczas biegania w zróżnicowanym terenie. 

Co do samej oprawy okularów przeciwsłonecznych to przydatną rzeczą jest system wentylacji. Są to zazwyczaj otwory w szkłach lub oprawie dzięki którym ta część twarzy jest chłodzona przez wiatr.  

Okulary korekcyjne do biegania

Kupując okulary korekcyjne masz wpływ na rodzaj oprawy, ale także na rodzaj szkieł. W tej kwestii można poszaleć dla własnego komfortu. Niezależnie od wady wzroku możesz wybrać soczewki o wysokim indeksie. Zapamiętaj, że im wyższy indeks tym soczewka jest cieńsza, a przez to również lżejsza. Oprócz tego możesz ulepszyć swojego soczewki okularowe dodając do nich powłoki. Jakie warto wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na powłoki oleofobowe i hydrofobowe. Dzięki nim pot, kurz i woda nie będą przywierać do powierzchni szkieł. To sprawi, że Twoja widoczność podczas biegu cały czas będzie dobra, ale także łatwiej Ci będzie je później wyczyścić. 

Warto także zwrócić uwagę na szkła fotochromowe. To szkła wyposażone w nowoczesną technologię dostosowywania się do panujących warunków. Soczewki te w zależności od natężenia promieniowania słonecznego zmieniają swój kolor. W momencie, gdy nie ma promieniowania szkła są transparentne, jednak po wyjściu na zewnątrz szkła przyciemniają się. W ten sposób nie tylko odpowiednio korygujesz swoją wadę wzroku, ale także dbasz o ochronę przeciwsłoneczną swoich oczu. 

Jakie okulary do biegania wybrać i gdzie je kupić?

Okulary sportowe są wciąż niszowym produktem. Jednak są marki, które specjalizują się tylko w takich okularach lub mają specjalną linię dla sportowców. Jedną z takich marek jest Oakley. Wybór okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych do biegania tej marki jest ogromny. Każdy uprawiający sport znajdzie coś dla siebie. Jedyne co należy wziąć pod uwagę to cena, ponieważ są to jednak markowe okulary. Innymi markami są Solano i Polaroid, które wypadają taniej, a wciąż imponują. Ich okulary posiadają szereg udogodnień i technologii dla biegaczy. 

Zastanawiasz się gdzie kupić okulary do biegania? Najprościej będzie zajrzeć do internetowego optyka. Tam znajdziesz nie tylko oryginalne okulary, ale także dobierzesz szkła w przypadku okularów korekcyjnych. Tam też zakup najbardziej Ci się opłaci dzięki częstym promocjom i zniżkom. Jeśli jednak wolisz zakupy stacjonarne to udaj się do profesjonalnego sklepu sportowego lub optyka. 

Okulary do biegania? Zajrzyj do wOkularach.pl