Porady

Co oznacza indeks soczewki?

Chcesz zamówić swoje wymarzone okulary? W takim razie powinieneś dobrze zaznajomić się z konkretnymi terminami, które są bardzo często stosowane w salonach optycznych. Dlatego dowiedz się, co oznacza indeks soczewki i jak wpływa na wygląd szkieł!

indeks soczewki szkła okularowe jak dobrać szkła do okularów szkla okularowe

Czym jest indeks soczewki?

Zauważ, że indeks soczewki określa współczynnik załamania światła materiału, czyli po prostu wyznacza prędkość fali na powierzchni dwóch ośrodków. Dotyczy to przede wszystkim granicy powietrza i materiału soczewki. W praktyce możesz dostrzec, że im jest wyższy indeks soczewki, tym szkła są cieńsze i lżejsze. Bardzo często są one jeszcze mniej widoczne od tych z indeksem poniżej 1,5. Obie te sytuacje wpływają na Twój komfort, a przede wszystkim na wygląd okularów.

Jakie oprawki do grubych szkieł?

Na pewno zależy Ci na atrakcyjnym wyglądzie i na maksymalnym dopasowaniu okularów do Twojej twarzy. Zastanawiasz się, jakie oprawki do grubych szkieł sprawdzą się najlepiej? Nie musisz obawiać się tego, że szkła będą się za bardzo wyróżniały, gdy tylko je ubierzesz. W końcu nawet soczewki o wyższym indeksie są wyjątkowo cienkie – szczególnie w tych naprawdę nowoczesnych modelach. Konieczne jest tylko to, żebyś wiedział, jakie dobrać do nich oprawki, bo to właśnie one decydują o tym, jak będziesz się prezentować. Zatem przekonaj się, jakie warianty sprawdzą się przy określonych wadach wzroku!

Duża krótkowzroczność

Zwróć uwagę na to, że większa moc w okularach minusach, czyli tych korygujących krótkowzroczność często wiąże się z grubszą krawędzią szkieł. Dlatego kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich oprawek. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na modele o niewielkiej i delikatnej ramce – okrągłej lub owalnej. Dzięki temu okulary nie zakryją za bardzo Twojej twarzy, ale też z łatwością dopasujesz je do swojej urody. Poza tym okulary z grubymi szkłami przy krawędzi doskonale się prezentują, zwłaszcza jeśli wybierzesz oprawę z tworzywa sztucznego. Postaw też na neutralny kolor typu beż lub na transparentny model. Wtedy skutecznie zatrze się granica między soczewką, a ramką, co optycznie zmniejszy grubość krawędzi. 

Duża nadwzroczność

W przypadku okularów na nadwzroczność, czyli plusów sytuacja wygląda inaczej niż w modelach dla krótkowidzów. Tutaj krawędzie są dość cienkie, a sam środek nieco grubszy. Dlatego zachowaj równowagę i zdecyduj się na pełne okulary, a także te wykonane z metalu lub z tworzywa sztucznego. Zwróć również uwagę na to, że okulary z grubymi szkłami dla dalekowidzów powinny mieć niewielką powierzchnię soczewki. Dzięki temu szkło będzie cieńsze, a Ty stworzysz wymarzony efekt. Poza tym omijaj oprawki na „żyłce”, ponieważ wymagają wykorzystania jeszcze grubszej soczewki, aby szkła mogły być dobrze podtrzymane.

Szkła cylindryczne – wygląd i budowa, indeks soczewki

Nie tylko szkła do korekcji krótko- i dalekowzroczności odznaczają się nieco innym wyglądem. Dotyczy to również soczewek cylindrycznych, czyli tych przeznaczonych dla astygmatyków. W tym przypadku znaczenie ma nie tylko ich grubość, ale również zaskakujący kształt i budowa – w końcu przypominają wycinek walca. Jednocześnie ich przekrój zależy od tego, na jakiej osi zostaną wykonane szkła cylindryczne. Wygląd tym samym może się zmieniać w zależności od konkretnego modelu. Zauważ tylko, że nie musisz obawiać się tego, że jakieś oprawki nie dopasują się do Twojej urody. Możesz dowolnie wybierać spośród dostępnych ramek. Najlepiej, jeśli będziesz kierować się wtedy nie tylko wadą wzroku, ale również kształtem swojej twarzy, kolorem oczu i włosów. Dzięki temu zyskasz nie tylko funkcjonalny, ale też naprawdę stylowy dodatek.

Wybór soczewek okularowych mocno ułatwia konfigurator szkieł, który możesz znaleźć na www.wokularach.pl Wystarczy, ze wybierzesz wymarzone oprawki, a następnie przejdziesz w kilku krokach dobór idealnych soczewek do Twojej wady i dla Twojej wygody.