Markowo

Okulary Ray-Ban podróbki i oryginalne – jak rozpoznać?

Okulary marki Ray-Ban to zdecydowanie najpopularniejsze okulary na świecie. Logo marki jest w stanie rozpoznać prawie każdy, a niektóre modele okularów królują już wiele lat. Jednak taka popularność ma też swoje minusy. Niestety na rynku możemy natknąć się na wiele podróbek, które są łudząco podobne to oryginałów. Dlatego dowiedz się jak rozpoznać oryginalne okulary Ray-Ban, a jak podróbki. 

okulary ray-ban

Jak rozpoznać oryginalne Ray-Ban?

Kultowe okulary Ray-Ban przez swoją popularność muszą borykać się z zalewem podróbek w różnych sklepach. Często rozpoznanie oryginałów od podróbek jest bardzo trudne. Dzieje się tak dlatego, że niektóre firmy są wręcz wyspecjalizowane w podrabianiu markowych towarów. Jednak marka Ray-Ban ma wiele elementów, które świadczą o oryginalności okularów. 

Logo marki

Logo marki Ray-Ban® jest obecne w kilku miejscach. Przede wszystkim znajdziesz je na samych okularach:

  • na lewej soczewce okularowej – wygrawerowane „RB”,
  • często występuje na zewnętrznej stronie zausznika – pełne logo,
  • niektóre modele mają wygrawerowane „RB” na zewnętrznej stronie noska,
  • naklejka z logo na soczewkach okularowych też jest częstym zjawiskiem – zwróć uwagę, że nie jest ona przyklejana na klej tylko elektrostatycznie. 

Zausznik – kopalnia informacji

Zausznik to źródło najważniejszych informacji. W przypadku Ray-Ban’a na lewym zauszniku znajdziesz informację na temat modelu, koloru i rozmiaru lub też rodzaju soczewki okularowej. Wszystko to będzie wyrażone za pomocą cyfr i skrótów, np. RB4165 Justin 601/8G 54□16 145 3N. Ważną kwestią jest też odmiana skrótu – w przypadku okularów korekcyjnych ciąg liczb będzie zaczynać się od skrótu RX, a przeciwsłonecznych od RB. Natomiast na prawym zauszniku powinien znajdować się napis „Made in Italy” oraz znak „CE”.

Pudełko

Większość oryginalnych okularów Ray-Ban jest sprzedawanych w charakterystycznym pudełku. Ma ono kolor szaro-srebrny, lekko połyskujący i jest wykonany z grubszej tektury. Oczywiście tu też na dwóch bokach znajduje się klasyczne logo Ray-Ban w czerwonym prostokącie. Na jednym z krótszych boków znajduje się także naklejka. Znajdziesz tam kod kreskowy (zazwyczaj dwa różne), kod QR, informacje o modelu okularów, dystrybutorze i kilka innych. 

okulary ray-ban pudelko

Etui oraz jego zawartość

Marka Ray-Ban do okularów dołącza etui, które w zależności od modeli okularów może się różnić. Zazwyczaj jest to brązowe etui, które fakturą przypomina skórzane. Jednak możesz spotkać się z czarnym etui. To co ważne to zatrzask etui, który powinien być metalowy, a na jego środku znajdować się powinno logo. Dodatkowo na większości etui znajdziesz także okrągłe oznaczenie logo marki wraz ze znakiem oryginalności ® oraz napisem „100% UV Protection – Ray-Ban – Sunglasses By Luxottica” – w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Znak ten wygląda jak „wypalony” na etui. Tak samo jest w przypadku czarnego etui, gdzie to okrągłe oznaczenie ma kolor złoty i jest tak samo wtłoczone. 

Wraz z etui znajdziesz także broszurę informacyjną oraz ściereczkę. Co do broszury to nie można jej brać jako wyznacznik oryginalności ponieważ jest bardzo łatwa do podrobienia. Natomiast ściereczka już świadczy o oryginalności. Jest ona wykonana z wysokiej jakości mikrofibry i posiada nadrukowane czerwone logo marki. Ponadto ściereczka jest zawsze złożona w prostokąt i zapakowana w foliowy woreczek. 

okulary ray-ban etui

Ray-Ban podróbki – jak rozpoznać?

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione elementy możesz na ich podstawie stwierdzić oryginalność okularów. Twoją wątpliwość powinno wzbudzić brak któregoś z elementów w opakowaniu, krzywe nadruki, czy braki w oznaczeniach marki. Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej potwierdzić oryginalność to zwróć uwagę na jakość wykonania. Podróbki Ray-Ban zazwyczaj są wykonane z tanich materiałów – wszechobecny plastik. W przypadku fałszywych okularów nawet śrubki w zawiasach są plastikowe. To bardzo istotne ponieważ oryginały mają metalowe elementy łączące oprawę z zausznikami. Oprócz tego zwróć uwagę na wrażenia dotykowe – podróbki Ray-Ban są zazwyczaj zbyt lekkie, liche w odczuciu, często trzeszczą po wpływem ruchu. 

Możesz także zwrócić uwagę na cenę okularów. Jeśli jest podejrzanie niska możesz zastanowić się, czy okulary są na pewno oryginalne. W takiej sytuacji możesz wpisać model okularów wraz z kolorem i rozmiarem w wyszukiwarkę internetową i sprawdzić jakie wyskoczą ceny u innych sprzedawców. 

Oryginalność Ray-Ban, a miejsce w którym dokonujesz zakupu

Ogromne znaczenie w zakupie oryginalnych okularów Ray-Ban ma miejsce zakupu. Musisz wiedzieć, że jedynym dystrybutorem okularów marki Ray-Ban na Polskę jest firma Luxottica. Dzięki temu miejsc gdzie możesz kupić oryginalne okulary jest mniej, ale są one sprawdzone. Dlatego nie ma realnej opcji, by oryginalne okulary znajdowały się na straganie, czy w niecertyfikowanym sklepie.

Jeśli chcesz dokonać zakupu u optyka stacjonarnego koniecznie zapytaj skąd zamawia okulary. Możesz także sprawdzić, czy w salonie znajduje się certyfikat oryginalności Ray-Ban (naklejka na drzwiach, czy ścianie) lub logo dystrybutora – Luxottica. 

Natomiast przy kupnie okularów online jest o tyle łatwo, że wystarczy wejść na oryginalną stronę Ray-Ban i u dołu wpisać adres domeny (adres internetowy sklepu internetowego, w których chcesz dokonać zakupu). W kilka sekund dowiesz się, czy optyk online jest certyfikowanym sprzedawcą, czy nie. 

Szukasz oryginalnych okularów Ray-Ban? Zajrzyj do wOkularach.pl!

Możliwość komentowania Okulary Ray-Ban podróbki i oryginalne – jak rozpoznać? została wyłączona