Porady,  Rodzaje okularów

Okulary dla nastolatków – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich okularów może czasem sprawiać problemy. Zwłaszcza, gdy jest się nastolatkiem i podąża się za modą. Nikt przecież nie chce odbiegać od rówieśników i nosić okulary z poprzedniej epoki, prawda? Na szczęście podpowiadamy jakie okulary dla nastolatków są obecnie w trendach i na co najbardziej zwracać uwagę podczas kupna. 

okulary dla nastolatkow

Okulary dla nastolatków – jakie powinny być?

Na samym początku należy zwrócić uwagę na jakość okularów. Dobrze, żeby okulary były wykonane z wytrzymałych materiałów. To pozwoli na zachowanie ich w dobrym stanie przez długi czas. Tu nie należy kierować się tylko i wyłącznie marką i ceną. Co istotne, niektóre znane marki okularów stawiają bardziej na design okularów niż na trwały materiał. Warto mieć to na uwadze podczas kupna.

Oprócz tego pamiętaj, że niektóre okulary mogą dodawać lat. Dlatego najlepszym wyborem dla nastolatków będą okulary, które zachowują młodzieńczą urodę

Aspektem, który również warto wziąć pod uwagę jest wielkość szkieł. Chodzi tu o komfort widzenia. Im większa powierzchnia soczewki, tym większe pole widzenia. Nie chodzi tu, by wybierać okulary w rozmiarze XXL, a o to, by nie wybierać bardzo wąskich oprawek. 

Ostatnią kwestią jest dopasowanie okularów do twarzy. Należy pamiętać, że okulary nie mogą być zbyt luźne. Taki stan rzeczy może prowadzić do uszkodzenia okularów poprzez upadek podczas różnych aktywności.

Oprawki młodzieżowe

Prawie każdy nastolatek spędza dużo czasu w Internecie. W związku z tym widzi różnego okulary, np. u celebrytów, influencerów, czy youtuberów. Dlatego podczas wyboru będzie kierować się tym co już widział lub tym co jest aktualnie modne. Pamiętaj, że młodzież jest najbardziej chłonna jeśli chodzi o nowinki modowe. A więc jakie oprawki młodzieżowe są na topie?

Okrągłe metalowe okulary

Okulary korekcyjne dla nastolatków to przede wszystkim modne metalowe okrągłe oprawki. Słynne dzięki filmowi – Harry Potter, w którym głównym bohater nosi właśnie takie okulary. Najpopularniejsze to te w złotym i czarnym kolorze. Co ważne, te oprawki są bardzo delikatne, więc nie dodają lat. Sprawdzą się szczególnie u tych nastolatków, którzy nie są zbyt przekonani do noszenia okularów.

okrągłe okulary dla nastolatków

Modne Aviatory (pilotki)

Okulary w kształcie Aviator są hitem od kilku ładnych lat. Stały się popularne przez markę Ray-Ban, która zapoczątkowała ten oryginalny kształt. Oprawki te noszą największe gwiazdy filmowe i celebryci. Mało tego, wiele osób nosi pilotki mimo tego, że nie ma wady wzroku – okulary ze szkłami o zerowej mocy. Dlatego nie ma się co dziwić jeśli wybór nastolatka padnie właśnie na te oprawki.

Klasyczne okulary

Komu z nas szkoła nie kojarzy się z klasycznymi prostokątnymi okularami w czarnym kolorze? Ten typ okularów to tzw. kujonki i co ważne nigdy nie wychodzą z mody. Prostokątny kształt i stonowana kolorystyka to coś co będzie ponadczasowe. Dlatego ten typ idealnie pasuje na okulary młodzieżowe. 

klasyczne okulary dla nastolatków

Transparentne oprawki

To stosunkowo świeży trend, jednak coraz bardziej zauważalny. Transparentne oprawki mają bardzo dużą zaletę – odmładzają i nadają twarzy świeżości. Są też uznawane za nowoczesne. Dlatego świetnie nadadzą się na okulary korekcyjne dla nastolatków. 

Okulary młodzieżowe – jakie szkła wybrać?

Kupując okulary dla nastolatków trzeba brać pod uwagę dwie kwestie – oprawki i soczewki okularowe. Tak jak w przypadku oprawek jest to kwestia estetyczna, tak w przypadku szkieł jest to kwestia funkcjonalna. Wybierając szkła należy zwrócić uwagę na ich specyfikację oraz rodzaj wady wzroku. Warto tu pomyśleć o własnym komforcie widzenia, ale także wygodzie podczas noszenia okularów. 

Dlatego wybierając soczewki okularowe weź pod uwagę indeks soczewki, czyli grubość szkła. Tu warto zapamiętać, że im wyższa wada wzroku, tym grubsze szkło. Jednak można temu zaradzić wybierając wyższy indeks, co będzie się równać cieńszej i lżejszej soczewce. 
Oprócz tego zwróć uwagę na powłoki uszlachetniające – czyli powłoki na szkłach, które wpływają na komfort widzenia. Do tych powłok należy np. antyrefleks, który odbija wszelkie odblaski, czy powłoka do komputera. Tu szczególnie warto pomyśleć o komforcie nastolatka, który dużo czasu spędza przed ekranem komputera i telefonu. Oprócz tego warto wybrać, aby szkła miały powłokę hydrofobową i oleofobową dzięki której będzie łatwiej utrzymać je w czystości.

Szukasz okularów, które będą modne, a do tego niezbyt drogie? Zajrzyj do wOkularach.pl gdzie znajdziesz ogromny wybór oprawek i soczewek okularowych!