Porady

Gradówka na oku – objawy, przyczyny i leczenie

Gradówka należy do w miarę częstych schorzeń występujących w obrębie oka. Nie jedni z Nas już ją przeszli. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie gradówkę po raz pierwszy to koniecznie przeczytaj jakie są przyczyny jej występowania oraz jak leczyć gradówkę.

gradówka na oku

Co to jest gradówka?

Gradówka to przewlekła choroba gruczołu tarczkowego (gruczoł Meiboma). Ma postać małego twardego guzka (od 2 do 8 mm) lub zgrubienia, które wypełnione są ropno-krwistą masą. Gradówka występuje najczęściej na górnej powiece, ale zdarza się również, że tworzy się na dolnej powiece. Przez swój wygląd często mylona jest z jeszcze bardziej popularnym jęczmieniem. Dlatego tak istotne jest rozróżnienie tych dwóch schorzeń. 

Gradówka na oku – przyczyny

Główną przyczyną wystąpienia gradówki jest niedrożność wcześniej wspomnianych gruczołów Meiboma. Gruczoł ten znajduje się pod naszą powieką i produkuje oleisty płyn. Dzięki temu narząd wzroku jest chroniony, a nawilżenie oka stale utrzymane. Gdy ujście gruczołu się zaczopuje to w tym miejscu gromadzi się łój, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Po kilku dniach w miejscu zapalenia pojawia się właśnie gradówka.

Istnieje również gradówka wewnątrz oka, której przyczyn jest kilka. Należy do nich m.in. zakażenie bakteriami gronkowca, źle leczony jęczmień, czy bardzo rzadkie mruganie. Szczególnie narażone osoby na gradówkę wewnątrz oka to osoby borykające się z łojotokowym zapaleniem skóry lub z trądzikiem różowatym. Należy również obalić mit iż wada wzroku wpływa na częstotliwość występowania gradówki.

Objawy gradówki

Gradówka daje dość typowe objawy. Na samym początku możesz zauważyć zgrubienie na powiece, które nie boli. Następnie zaczyna się formować guzek o lekko białym lub żółtym zabarwieniu (kolor masy w środku). Wraz z postępem zapalenia może pojawić się zaczerwienienie wokół guzka oraz ból. To schorzenie jest o tyle niekomfortowe, że może ograniczać lub utrudniać widzenie poprzez swoje umiejscowienie. 

Objawy gradówki mogą utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Zdarza się, że guzek znika samoistnie, jednak tego typu schorzenie mimo wszystko powinien zobaczyć lekarz.

gradówka

Jak wygląda leczenie gradówki?

Specjalistyczne leczenie gradówki powinno rozpocząć się w gabinecie specjalisty. Po dogłębnym badaniu i wywiadzie lekarz dobierze odpowiedni sposób leczenia dla Ciebie. Najczęściej gradówkę leczy się maściami z antybiotykiem, które mają wysoką skuteczność. Zaleca się także używanie specjalnych chusteczek do higieny brzegów powiek dostępnych w każdej aptece bez recepty. Czasem (choć rzadko) zdarza się że specjalista przepisuje także antybiotyki doustne. 

Odpowiednio dobrane leczenie powinno pomóc w pozbyciu się gradówki. Jeśli jednak tak się nie stanie to lekarz może skierować Cię na zabieg chirurgiczny. Taki zabieg trwa zwykle ok. 20 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jednak nie masz się co obawiać ponieważ leczenie gradówki bardzo rzadko kończy się u chirurga.

Domowe sposoby na gradówkę

Istnieją także domowe sposoby leczenia gradówki. W niektórych przypadkach pozwalają one na całkowite wyleczenie. Jednak tutaj trzeba być systematycznym oraz należy uzbroić się w cierpliwość. Do domowych sposobów na gradówkę należą:

  • ciepłe okłady – jest to prosty sposób na rozgrzanie powieki, a przy tym rozrzedzenie wydzieliny wewnątrz gradówki. Wystarczy gaza lub mały ręcznik nasączony ciepłym naparem z rumianku lub z zielonej herbaty. Taki kompres należy trzymać na powiekach ok. 15-20 minut i powtarzać go kilka razy dziennie.
  • masaże –  warto je łączyć z ciepłymi kompresami. W ten sposób okład rozrzedzi wydzielinę, a masaż pozwoli jej ujść lub się wchłonąć. Masaż wykonuj czystymi rękami przez gazę pionowymi ruchami – z góry w dół, w stronę brzegów powiek. Możesz także delikatnie uciskać gradówkę, co być może odblokuje zaczopowane miejsce.

Uwaga! Nie próbuj przebijać lub wyciskać gradówki. Choć wygląd gradówki kusi, by ją wycisnąć to nie należy tego robić. Taka próba pozbycia się guzka siłą może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Zapalenie może się jeszcze bardziej zaostrzyć, co wydłuży leczenie, a po za tym może powstać blizna.

Szukasz okularów korekcyjnych w atrakcyjnych cenach? Zajrzyj do wOkularach.pl