Ciekawostki

Historia okularów aviatorów – Ray-Ban

Zastanawiasz się skąd wzięła się ogromna popularność marki Ray-Ban? Który model okularów zasłynął na całym świecie? Popularność okularów aviatorów wciąż rośnie! Dowiedz się jak powstały sławne okulary Aviator i dlaczego do dziś są chętnie wybierane. 

kobieta w okularach przciwsłonecznych modele okularów aviatorów

Jak powstały okulary Aviator?

Historia powstania ponadczasowych okularów aviatorów zaczęła się w 1929 roku. Wtedy właśnie nastąpił rozwój lotnictwa, w związku z którym samoloty zaczęły latać wyżej i dalej. To właśnie wysokość spowodowała, że piloci samolotów zaczęli odczuwać bóle głowy oraz nudności. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – rażący blask słońca. Dlatego generał McCready zwrócił się do firmy Bausch&Lomb z prośbą o rozwiązanie tego problemu. Tym sposobem firma stworzyła pierwsze okulary przeciwsłoneczne Aviator. Między innymi dlatego na te okulary często mówi się również „pilotki”. 

Rozwój okularów Aviator i ich nazwa

W 1936 powstał model okularów Aviator na ogólny rynek. Co ciekawe wtedy wystąpił pod nazwą marki Anti Glare. Jednak firma zdecydowała, że bardziej trafną nazwą będzie Ray-Ban (w tłumaczeniu „blokada promieni”) i zarejestrowała ją jako znak towarowy w 1937 roku. Dzięki temu marka Ray-Ban gości na nosach ludzi na całym świecie już ponad 70 lat!

Jak wyglądał pierwszy model Aviator?

Pierwszy model okularów Aviator miał złote ramki oraz zielone soczewki. Co ciekawe soczewki już wtedy posiadały filtr UV. Dzięki temu piloci zyskali komfort, ale także ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Rażący blask słońca już nie stanowił problemu. Ich oryginalny kształt sprawił, że zostały nazwane właśnie Aviator. 

Popularność okularów Ray-Ban

Swoją największą popularność okulary marki Ray-Ban zdobywały dzięki obecności w filmach, np. „Top Gun” albo „Śniadanie u Tiffaniego”. Również gwiazdy kina przyczyniły się do rozwoju marki ponieważ co raz częściej pokazywały się w okularach Ray-Ban na ulicach. Dzięki temu zwykli ludzie zaczęli postrzegać okulary również jako dodatek do ubioru. Popularność okularów w tym czasie zaczęła bardzo przyspieszać co skłoniło markę do tworzenia nowych modeli. Powstały takie modele jak Wayfarer, czy Justin. Lata 70 przyniosły kolejny sukces tej marce. Firma Luxottica Group zaproponowała produkcję okularów korekcyjnych w kształtach identycznych jak przeciwsłoneczne Ray-Ban’y. Tym sposobem okulary Ray-Ban są znane na całym świecie po dziś dzień. 

Dlaczego okulary Ray-Ban są tak chętnie kupowane?

Marka Ray-Ban wciąż króluje na rynku okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Dlaczego? Przede wszystkim oferuje wciąż modne i ponadczasowe modele. Marka co roku wydaje nowe modne okulary w wielu wersjach kolorystycznych. Co więcej okularom nie można zastrzec, że są wątpliwej jakości. Ray-Ban stawia na lekkie, ale wytrzymałe materiały. Dlatego okulary słyną z dobrej jakości, której można zaufać. Praktycznie każdy szanujący się optyk oraz sklep internetowy, np. wokularach.pl ma w swoim asortymencie Ray-Ban’y.

Najpopularniejsze warianty okularów aviatorów

Obecnie najpopularniejsze Aviatory to te, które były pierwowzorem – złote ramki i zielone szkła. Jednak często wybierane są również te z lustrzanymi szkłami, które były tworzone z myślą o sportowcach. Obecnie są też popularne Aviatory z żółtymi/brązowymi szkłami, które świetnie urozmaicają stylizacje. W tej chwili gama kolorów i wzorów Aviatorów jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać również o wersji korekcyjnej tego modelu. Dzięki swoim cienkim ramkom nadają twarzy delikatnego jednak zdecydowanego charakteru. 

Podsumowując za okularami Aviatorami kryje się bardzo ciekawa historia. Dzięki niej marka Ray-Ban od lat stoi na podium wśród okularów. Model Aviator dał marce popularność na całym świecie, a okulary tej marki noszą największe gwiazdy kina i muzyki.