Porady,  Wady wzroku

Widzenie stereoskopowe – zaburzenia , badania i leczenie

Określenie “widzenie stereoskopowe” nic Ci nie mówi? A pojęcia takie jak głębia, przestrzeń i odległość? To dobre zamienniki tego fachowego określenia. Jednak co ono tak naprawdę oznacza dla człowieka i co się dzieje w przypadku zaburzeń widzenia stereoskopowego? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz poniżej!

widzenie stereoskopowe

Widzenie stereoskopowe – co to jest?

Obraz, który odbierają nasze oczy już różny – lewe oko widzi inaczej i prawe oko też widzi inaczej. Dopiero mózg dokonuje scalenia tych dwóch obrazów w jedno. W tym procesie ważną rolę odgrywa właśnie widzenie stereoskopowe inaczej nazywane przestrzennym. Umożliwia ono widzenie przez nas głębi i pozwala na ocenę różnych odległości. Przyznasz, że jest to dość przydatna umiejętność. Dzięki temu jesteśmy w stanie złapać piłkę w locie, czy ocenić jak daleko od nas znajduje się jakiś przedmiot. 

Zaburzenie widzenia stereoskopowego

Oczywiście istnieją zaburzenia widzenia przestrzennego, które jak można się domyślać są bardzo uciążliwe. Dochodzi do nich wtedy, gdy jednocześnie następują zakłócenia takie jak:

  • wada wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm utrudniają widzenie stereoskopowe,
  • zez – zarówno jedno, jak i drugie oko musi pracować dobrze,
  • nieprawidłowa korespondencja siatkówek,
  • nieprawidłowa praca mózgu.

Co ważne, zaburzenia widzenia stereoskopowego mogą wystąpić w każdym wieku. To oznacza również, że warto badać dzieci pod tym kątem. 

Widzenie przestrzenne – jak wygląda badanie?

Istnieje kilka metod badania stereoskopowego. To w jaki sposób zostaniesz zbadany zależy od specjalisty i wyposażenia jego gabinetu. Podstawowym badaniem jest badanie ortoptyczne. Polega ono na ocenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, zbadaniu pod kątem wady wzroku i zeza oraz kontroli ruchów gałek ocznych. 

Innym badaniem, które często przeprowadza się u dzieci (ale też u dorosłych) jest test muchy. Potrzebne są do niego specjalne okulary polaryzacyjne. Przez okulary patrzymy na kartkę na której znajduje się mucha. Jeśli nasz narząd wzroku i mózg funkcjonuje w prawidłowy sposób to będzie nam się wydawało, że mucha “wystaje” z kartki. Obraz będzie tak przekonywujący, że aż nabierzemy ochoty, by złapać muchę. 

Badania na prawidłowe widzenie przestrzenne powinno wykonywać się co dwa lata. 

widzenie stereoskopowe u dzieci

Widzenie przestrzenne u dzieci

W przypadku dzieci bardzo ważna jest ich obserwacja pod tym kątem. Dlaczego? Ponieważ, gdy dziecko ma zaburzenia widzenia stereoskopowego nie tworzą się u niego prawidłowe połączenia nerwowe. To w przyszłości może skutkować całkowitą niezdolnością do widzenia przestrzennego. Jednak gdy w porę zareagujemy możemy uniknąć takich konsekwencji. Dlatego obserwuj dziecko i reaguj jeśli zauważysz, że np. ma problem z rysowaniem i pisaniem, często przekręca głowę na bok, ma zaburzenia koordynacji, czy ogląda przedmioty ze zbyt bliskiej odległości. Badanie wzroku u specjalisty jest w tym przypadku koniecznością i nie należy z nim zwlekać. 

Widzenie stereoskopowe leczenie

Niestety przykrą informacją jest to, że braku widzenia stereoskopowego nie da się wyleczyć u dorosłych. Jest to możliwe tylko u małych dzieci o ile zaburzenia zostaną szybko wykryte. W przypadku dzieci szybkie leczenie jest o tyle ważne, że pozwoli im na prawidłowy rozwój w przyszłości, np. zabawy z rówieśnikami, czy naukę geometrii w szkole. 

U dorosłych zaburzenia widzenia stereoskopowego lub jego brak może utrudniać nie tylko codziennie życie, ale także zawodowe. W niektórych zawodach widzenie przestrzenne jest konieczne, jak np. u kierowców, czy w budownictwie. 

Szukasz tanich lub markowych okularów korekcyjnych? Sprawdź wOkularach.pl!