Porady

Jakie soczewki okularowe wybrać?

Czeka Cię kupno nowych okularów? Nie wiesz jakie soczewki okularowe wybrać? Dowiedz się wszystkiego na temat soczewek, by wybrać najlepsze dla siebie. Zobacz jak możesz zaoszczędzić nie tracąc na jakości.

okulary powłoki okularowe soczewki okularowe

Szkła okularowe – na co zwracać uwagę

Kupując okulary powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na oprawki, ale również na soczewki okularowe – w końcu to one są najważniejszym elementem. Dlatego nie warto oszczędzać na szkłach, zwłaszcza, że towarzyszą nam każdego dnia. A więc na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim na ich różne powłoki oraz indeks. Dzięki nim okulary stają się bardziej funkcjonalne i pomocne w zależności od sytuacji i warunków. 

Indeks

Jedną z ważniejszych rzeczy w szkłach okularowych jest indeks. Jednak staje się on naprawdę istotny przy wadach wzroku powyżej 3 dioptrii. Dlaczego? Ponieważ indeks odpowiada za grubość soczewki. Im większa wada wzroku tym indeks powinien być wyższy (np. 1.6, 1.67, 1.74). Dzięki temu szkło będzie cieńsze, a co za tym idzie lżejsze. 

Soczewki okularowe – powłoki

Na szkła okularowe nakładane są różnego rodzaju powłoki, dzięki którym możesz, np. widzieć lepiej w trudnych warunkach. Są one bardzo przydatne i warto wiedzieć o nich więcej:

  • antyrefleks – powłoka, która w zasadzie jest już standardem w szkłach. Dzięki niej możesz widzieć lepiej i wyglądać lepiej! Powłoka niweluje wszelkie blaski, więc poprawia się Twój kontrast widzenia. Oprócz tego światło nie odbija się od szkła więc osoba, która na Ciebie patrzy widzi całe Twoje oczy. Szczególnie przyda się osobom, które są kierowcami lub spędzają dużo czasu przed komputerem.
  • powłoka Blue – ta powłoka z kolei niweluje światło niebieskie pochodzące z różnych ekranów, czy monitorów, np. komputera. Dzięki temu Twoje oczy nie będą się tak szybko męczyć przy długotrwałej pracy przy ekranie. 
  • powłoka oleofobowa i hydrofobowa – te powłoki pozwalają łatwiej utrzymać szkła w czystości. Po za tym powłoka oleofobowa niweluje osadzanie się tłustych plam na soczewkach, np. odcisków palców. Natomiast powłoka hydrofobowa staję się szczególnie przydatna, np. podczas deszczu ponieważ odpycha ona cząsteczki wody. Obie te powłoki ułatwiają czyszczenie szkieł z wszelkich zabrudzeń. 

Fotochrom

Soczewki z fotochromem są bardzo ciekawą opcją. Podczas promieniowania UV szkła zabarwiają się na jeden z trzech dostępnych kolorów. Dzięki temu Twoje oczy są chronione przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Daje to możliwość posiadania okularów 2w1! Normalnie są to okulary korekcyjne, a gdy tylko wyjdzie słońce zamieniają się w okulary przeciwsłoneczne z korekcją. 

Szkła barwione

Tego typu soczewki okularowe działają jak okulary 2w1. To znaczy, że Twoje okulary korekcyjne są na stałe zabarwione i również tak jak fotochromowe chronią Twój wzrok. Jest to świetna opcja dla zawodowych kierowców, którzy potrzebują równocześnie korekcji wzroku i ochrony przed słońcem. 

Czy można zaoszczędzić na kupnie okularów?

Na okularach, a zwłaszcza na szkłach okularowych nie należy oszczędzać. Jednak decydując się na zakup pełnych okularów w sklepie internetowym (optyk internetowy) jesteś w stanie wydać mniej niż u tradycyjnego optyka. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niższych cen oprawek oraz szkieł w Internecie. Częste promocje i rabaty pozwolą Ci wydać mniej, za ten sam produkt. Co więcej nie musisz się obawiać o jakość ponieważ będzie ona tak samo dobra! Takim sklepem jest wokularach.pl – wjedź i przekonaj się jakie to proste.