Porady

Czyszczenie okularów

Widzenie świata w pełnej okazałości jest szczególnie ważne dla wszystkich okularników. W końcu nie ma nic bardziej denerwującego niż pomazane i brudne szkła okularowe prawda? Dlatego dowiedz się jak czyścić okulary i czym to najlepiej robić. Dowiedz się również, czy da się wypolerować porysowane okulary.

czyszczenie okularów ściereczka do okularow jak czyszcić okulary

Jak czyścić okulary?

Wszystkie osoby, które na co dzień noszą okulary wiedzą jak uciążliwe potrafią być pomazane szkła okularowe lub odciski palców na ramkach. Dlatego czyszczenie okularów to czynność, którą ciężko pominąć. A więc, jak czyścic okulary? Przede wszystkim delikatnie. Szkła okularowe często mają różne powłoki, które łatwo uszkodzić. Dlatego nie należy czyścić okularów pierwszym lepszym skrawkiem materiału. Tym sposobem można bardzo łatwo zarysować powierzchnie soczewek. Do czyszczenia okularów najlepiej użyć specjalnie przeznaczonych do tego preparatów i ściereczek oraz bezpiecznych domowych sposobów. 

Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Powłoka antyrefleksyjna to już standard w szkłach okularowych. Warto wiedzieć jak się z nią obchodzić. Przede wszystkim unikaj czyszczenia takich okularów skrawkiem bluzki, czy szorstkimi ściereczkami. W tym przypadku lepiej sprawdzi się specjalistyczny płyn do czyszczenia okularów lub nawilżane chusteczki do okularów.

Co ważne, dobrze jest wiedzieć, czy szkła posiadają powłokę hydrofobową lub oleofobową. Wtedy szczególnie należy uważać przy czyszczeniu. W takiej sytuacji najlepiej czyścić soczewki okularowe delikatnie suchą ściereczką.

Czym czyścić okulary?

Najlepszym sposobem na czyszczenie okularów jest stosowanie preparatów czyszczących do tego przeznaczonych. Tego typu preparaty nie tylko w bezpieczny sposób usuną zabrudzenia, ale również zabezpieczają szkła przed większymi zabrudzeniami. Istnieją również preparaty, które pokryją szkła powłoką, która ochroni przed zaparowaniem. Kolejną istotną kwestią są ściereczki do czyszczenia. W sklepach internetowych możesz kupić ściereczki nawilżane, które mają podobne działanie jak preparaty. Możesz również kupić ściereczki z mikrofibry, które są delikatne i nie porysują szkieł nawet gdy będziesz je przecierać na sucho. Tego typu ściereczki często możesz otrzymać w zestawie z okularami lub z etui do okularów. W niektórych sklepach znajdziesz również nawilżane chusteczki do okularów, które świetnie się sprawdzą w przypadku każdych szkieł okularowych. To najlepsze i łatwo dostępne sposoby na czyszczenie okularów. 

Jak czyścić okulary – domowe sposoby

Istnieją domowe sposoby na czyszczenie okularów, które przeprowadzone w delikatny sposób nie uszkodzą szkieł. Jest to dobra alternatywa w sytuacji, gdy nie masz pod ręką specjalistycznych produktów do czyszczenia. Do bezpiecznych domowych sposobów należy: mycie okularów pod letnią wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń – należy delikatnie palcami rozprowadzić płyn do mycia naczyń po szkłach i spłukać pod bieżącą wodą. Następnie wytrzeć szkła ściereczką z mikrofibry. Unikaj wycierania soczewek ręcznikiem papierowym ponieważ ryzykujesz tym pozostawienie na szkłach pyłki. 

Porysowane okulary

Jeśli Twoje okulary są porysowane to musisz wiedzieć, że nie da się wypolerować szkieł tak, by rysy zniknęły. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak wymiana szkieł. Warto nie zwlekać z wymianą ponieważ porysowane szkła okularów utrudniają dobre widzenie. Wtedy korekcja wady wzroku nie przebiega poprawnie. Jeśli same oprawki nie są zniszczone, to tym bardziej warto wymienić soczewki okularowe. W tej sytuacji nie będzie to bardzo duży wydatek.

Szkła w swoich okularach możesz wymienić bez problemu w wokularach.pl. Tam znajdziesz również płyny, ściereczki i chusteczki do czyszczenia okularów.