Porady

Zmęczone oczy – objawy i sposoby na zmęczony wzrok

Pewnie choć raz poczułeś, że Twoje oczy są zmęczone. Jednak, czy wiesz skąd bierze się to uczucie? Czy na pewno dobrze rozpoznajesz objawy? Poznaj najlepsze sposoby na zmęczone oczy!  

zmęczone oczy

Zmęczone oczy – przyczyny

Ciągłe wpatrywanie się w ekran, np.  komputera, telewizora, czy smartfona to najpopularniejsza przyczyna zmęczonych oczu. Zaraz za nią jest bardzo mała ilość snu oraz nieodpowiednia dieta. Połączenie tych trzech przyczyn daje bardzo nieprzyjemne objawy, które powodują dyskomfort. 

Należy pamiętać, że nasze oczy nie są przyzwyczajone, by patrzeć przez dłuższy czas w jeden punkt (i to w małej odległości). W takiej sytuacji następuje zaburzenie naturalnej akomodacji oka.

Objawy zmęczonych oczu

Chcesz wiedzieć, czy objawy, które masz na pewno świadczą o zmęczonych oczach? Niektóre z nich potrafią skutecznie utrudnić codziennie funkcjonowanie. Do najczęstszych objawów należy:

  • łzawienie oczu,
  • ból,
  • uczucie suchości – “piasku pod powiekami”,
  • szczypanie i pieczenie,
  • przekrwienie gałki ocznej,
  • nadwrażliwość na światło.

Wszystkie wyżej wymienione objawy dowodzą, że Twoje oczy są bardzo zmęczone. W tej sytuacji nie czekaj i jak najszybciej zacznij działać!

Ból oczu od komputera

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy główną przyczyną zmęczonych oczu jest najczęściej długie wpatrywanie się w ekran. Dzieje się tak ponieważ nasze oczy nie lubią długotrwałego wpatrywania się w obiekt w bliskiej odległości. Dodatkowo ekrany emitują tzw. światło niebieskie, które jest bardzo niekorzystne dla naszych oczu. Jest to przede wszystkim sztuczne światło, a nie naturalne. Połączenie tych dwóch rzeczy razem daje objawy cyfrowego zmęczenia wzroku

Niestety z tym schorzeniem boryka się coraz więcej osób. Dzieje się to za sprawą technologii, która otacza nas ze wszystkich stron. Tym bardziej powinniśmy dbać o swoje oczy, by jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. 

zmęczone oczy od komputera

Co na zmęczone oczy

Na całe szczęście istnieją proste sposoby na to, aby pozbyć się uczucia zmęczonych oczu. Nie wymagają one dużych nakładów finansowych, ani zbyt wiele czasu. Wystarczy, że czym prędzej zajmiesz się dolegliwościami.

  • Nawilżające krople do oczu – dostaniesz je w każdej aptece i to bez recepty. Możesz wybrać te polecane szczególnie osobom, które na co dzień nadwyrężają swój wzrok. Tego typu krople mają w swoim składzie najczęściej nawilżający aloes i kojący rumianek. 
  • Okłady na zmęczone oczy – to jeden z najprostszych sposobów na zmęczone oczy, który możesz zrobić w swoim domu. Wystarczy nasączyć waciki lub cienki ręcznik naparem z rumianku lub bławatka. Następnie tak przygotowany okład należy położyć na zamknięte oczy i pozostawić na co najmniej 20 minut. Innym sposobem jest nałożenie na powieki plasterków ogórka lub okładu z zimnego mleka. Dobrze zadziałają także kostki lodu owinięte w chusteczkę.
  • Masaż oczu – to również prosty i szybki sposób na zmęczone oczy. Spróbuj umieścić palce wskazujące na zewnętrznych kącikach oczu i masować okrężnymi ruchami. 

Sposób na zmęczone oczy

Najlepszym sposobem na zmęczone oczy będzie profilaktyka! Wyżej wymienione sposoby pomogą w przypadku, gdy wystąpią już objawy zmęczonych oczu. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby ten problem w ogóle nie wystąpił. 

Przede wszystkim pamiętaj o higienie pracy z komputerem (i innymi urządzeniami, które mają ekran i emitują światło niebieskie). W tym przypadku zbawienne dla Twoich oczu są przerwy – 5 minut na każdą godzinę wpatrywania się w ekran. Dodatkowo pamiętaj, że tarcie oczu nie pomoże, a wręcz zaogni problem. 

Noś okulary dopasowane do Twojej wady wzroku i stylu życia. Obecnie bardzo popularne są soczewki okularowe ze specjalną powłoką BLUE – do komputera. Dzięki niej światło niebieskie pochodzące z ekranów jest odbijane od szkieł i nie dociera do naszego oka. Warto zaznaczyć, że tego typu okulary mogą nosić także osoby nie posiadające wady wzroku. 

W poszukiwaniu okularów do komputera koniecznie sprawdź wOkularach.pl!

Przyjrzyj się swojej diecie. Ma ona ogromny wpływ na oczy i wzrok. Nie pozwól, by zabrakło w niej witamin A, E i C oraz minerałów takich jak selen, czy cynk.