Porady

Zaczerwienienie oka u dzieci – przyczyny i leczenie

Zaczerwienienie oka u dzieci stanowi częsty problem, który niejednokrotnie wywołuje zaniepokojenie u rodziców. Czerwone spojówki, czerwone białka w oku i przekrwione oczy u najmłodszych mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Jakie są główne źródła czerwonych oczu u dzieci? Jakie metody leczenia są dostępne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Objawy zaczerwienienia oka u dziecka

Zaczerwienienie oka, nazywane również jako czerwone oczy u dzieci, to częsty problem, który może być zwiastunem różnych schorzeń. Rozpoznanie tych objawów jest kluczowe, aby odpowiednio zareagować na ewentualne zagrożenia. Objawy przekrwionych oczu u dziecka są zazwyczaj zauważalne i obejmują:

 1. Czerwone spojówki – jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest zaczerwienienie spojówek. Spojówki to błona pokrywająca białka oka, która może stawać się czerwona w odpowiedzi na różne czynniki drażniące, takie jak infekcje czy alergie.
 2. Czerwone białka w oku – przy zaczerwienieniu oka często można zauważyć czerwone naczynia krwionośne w białkach oczu. To często efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych w oku.
 3. Obrzęk i podrażnienie powiek – dziecko może odczuwać dyskomfort, a nawet ból w okolicach oka. Podrażnienie skóry wokół oka może towarzyszyć przekrwionemu oku.
 4. Świąd i pieczenie – występują zazwyczaj w przypadku alergii lub reakcji alergicznych.
 5. Wydzielina z oka – jeśli zaczerwienienie oka u dziecka jest spowodowane infekcją, towarzyszyć mu może nadmierna produkcja łez lub ropna wydzielina.

Zaczerwienienie oka u dzieci – przyczyny

Ustalenie przyczyny czerwonego oka u Twojego dziecka jest ważne, gdyż leczenie może się różnić w zależności od odpowiedzi.

Niektóre typowe przyczyny czerwonych oczu u dzieci obejmują:

Wirusowe zapalenie spojówek

Stan zapalny spojówki oka wywołany przez wirusa to częsta infekcja oczu. Może występować samodzielnie lub jako skutek objawowy innych infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie, grypa czy opryszczka. Jest to choroba wysoce zaraźliwa i może rozwinąć się po infekcji górnych dróg oddechowych. Objawy zwykle zaczynają się w jednym oku, a następnie rozprzestrzeniają się na drugie.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Jest to powszechna infekcja oka wywołana przez bakterie. Choroba charakteryzuje się zaczerwienieniem spojówki, wydzielaniem ropnej lub śluzowej wydzieliny, swędzeniem, pieczeniem, a także uczuciem piasku w oku. Bakteryjne zapalenie spojówek jest zazwyczaj wysoce zaraźliwe. Twoje dziecko może rozwinąć tę chorobę w wyniku dotykania twarzy brudnymi rękami, używania zanieczyszczonych produktów do makijażu czy kremów do twarzy.

Otarcie rogówki lub obecność ciała obcego

Otarcie rogówki lub obecność ciała obcego w oku to problemy, które mogą powodować znaczny dyskomfort i stan zapalny oka. Jest to uraz polegający na zadrapaniu lub otarciu przezroczystej, zewnętrznej warstwy oka, czyli rogówki. Dzieje się to najczęściej na skutek przypadkowego zadrapania oka palcem, paznokciem lub obcym przedmiotem.

Dzieci często mają tendencję do wkładania różnych przedmiotów do oczu, co może prowadzić do obecności ciała obcego pod powieką lub na spojówce. W przypadku obecności ciała obcego w oku, nie należy próbować go usuwać samodzielnie, ponieważ może to pogorszyć sytuację. Zamiast tego, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który profesjonalnie usunie obce ciało.

Zapalenie powiek

Ten stan może wystąpić w wyniku zatkania się drobnych gruczołów u podstawy powiek, co prowadzi do podrażnienia i stanu zapalnego. Czasami może powodować guzek zwany jęczmieniem. Jest to problem powodujący dyskomfort u dziecka, jednak na szczęście nie jest zaraźliwy i nie powoduje trwałego uszkodzenia oczu.

Alergiczna choroba oczu

Alergiczna choroba oczu, zwana również alergicznym zapaleniem spojówek występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych w wyniku reakcji alergicznych na substancje zwane alergenami. U dzieci może to być szczególnie uciążliwe, ponieważ może wpływać na ich codzienne funkcjonowanie, w tym naukę i zabawę. Najmłodsi mogą doświadczać reakcji alergicznej przez krótki lub dłuższy czas, w zależności od czynnika wywołującego alergię. Leczenie tego schorzenia polega na usunięciu czynnika wywołującego alergię, złagodzeniu obecnych objawów i zminimalizowaniu przyszłego narażenia na alergeny.

Zaczerwienienie oka u dzieci – leczenie

Leczenie czerwonych oczu u dzieci zawsze jest uzależnione od źródła problemu. Warto podkreślić, że dokładna diagnoza jest kluczowa, aby zapewnić szybkie złagodzenie dolegliwości.

Postępowanie w przypadku wirusowego zapalenia spojówek opiera się na łagodzeniu dolegliwości pacjenta, często przy wykorzystaniu kropli do oczu dostępnych bez recepty. Zazwyczaj infekcja sama ustępuje po pewnym czasie.

Natomiast leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek obejmuje stosowanie kropli lub maści do oczu z antybiotykiem, które niszczą i hamują rozwój bakterii. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących leczenia oraz higieny oczu, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji.

W przypadku alergicznego zapalenia spojówek, lekarz zajmujący się zdrowiem dziecka może zdecydować się na przepisanie specjalnych kropli do oczu, które pomogą w łagodzeniu objawów, takich jak swędzenie i przekrwienie.

Jeśli zaczerwienienie oczu u dziecka wynika z zapalenia powiek, lekarz może sugerować korzystanie z ciepłych okładów oraz delikatne czyszczenie oczu.

Jednak w sytuacji, gdy zaczerwienienie oczu u dziecka jest wynikiem urazu rogówki lub obecności ciała obcego w oku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Opóźnienie w leczeniu może prowadzić do infekcji i ewentualnego owrzodzenia rogówki.

Jak zapobiegać zaczerwienieniu oka u dzieci?

Zapobieganie zaczerwienieniu oka u dzieci jest istotne, ponieważ może pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych dolegliwości oraz zapewnić komfort i zdrowie wzroku najmłodszych. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak chronić oczy dzieci przed zaczerwienieniem:

 • Higiena rąk – zachęcaj dzieci do regularnego mycia rąk, zwłaszcza przed kontaktem z oczami. Brudne ręce mogą wprowadzać bakterie i wirusy, które prowadzą do infekcji oczu.
 • Unikanie kontaktu z alergenami – jeśli dziecko ma skłonność do alergii, staraj się identyfikować i unikać alergenów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, takie jak kurz, roztocza, pyłki roślin czy sierść zwierząt domowych.
 • Odpowiednia wentylacja pomieszczeń – dbaj o odpowiednią wentylację w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko. Świeże powietrze pomaga zmniejszyć ryzyko podrażnień oczu.
 • Unikanie dymu tytoniowego – palenie papierosów w obecności dzieci zwiększa ryzyko podrażnienia oczu oraz wystąpienia infekcji. Upewnij się, że nie narażasz dziecka na bierne palenie.
 • Regularne badania wzroku – regularne badania wzroku u okulisty mogą pomóc w wykryciu problemów ze wzrokiem i ich wczesnym leczeniu. Może to przeciwdziałać zaczerwienieniu oka spowodowanemu wadami wzroku.
 • Ograniczenie urządzeń elektrycznych – ogranicz czas, jaki dziecko spędza przed ekranami i zachęcaj do regularnych przerw podczas korzystania z komputera, tabletu czy smartfona.
 • Zdrowa dieta – zadbaj o zdrową i zrównoważoną dietę dla dziecka, bogatą w witaminy i minerały. Są one korzystne dla zdrowia oczu. Sprawdź jakie witaminy sprzyjają naszym oczom.

Zapobieganie w przypadku zaczerwienieniu oka u dzieci wymaga uwagi i odpowiednich działań ze strony rodziców oraz opiekunów. Dbając o zdrowie oczu najmłodszych, można przyczynić się do zapewnienia im komfortu.

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198670/
 2. https://calgaryfamilyeyedoctors.com/what-can-cause-red-eyes-in-a-child/
Możliwość komentowania Zaczerwienienie oka u dzieci – przyczyny i leczenie została wyłączona