Porady

Alergie oczu

Alergie oczu mogą dopaść dosłownie każdego. Zwłaszcza w okresie wiosna/lato. W tym czasie wszechobecne pyłki potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Alergie oczu mogą również wystąpić przez inne czynniki. Dowiedz się co najczęściej wywołuje alergie oraz jak jej zapobiegać i ją leczyć.

alergia alergie oczu

Przyczyny alergii oczu

Najpopularniejszą przyczyną wystąpienia alergii są alergie sezonowe. Najczęściej spowodowane pyleniem różnych roślin w okresie wiosennym, np. trawa, leszczyna, brzoza. W tym czasie oczy są szczególnie narażone na różnego rodzaju podrażnienia. Jeśli z natury jesteś alergikiem na pewno wiesz jak trudny jest to czas dla oczu. Innym, trudniejszym rodzajem alergii jest alergia całoroczna. Występuje ona u osób, które są uczulone na kurz, roztocza, sierść zwierząt itp. Ten rodzaj alergii jest szczególnie uciążliwy ponieważ są to alergeny otaczające nas każdego dnia, więc objawy mogą występować cały rok. Alergie mogą być również wywołane innymi czynnikami, np. kosmetykami. Niektóre kosmetyki mogą mieć w swoim składzie substancje uczulające. Często dzieje się tak, że nawet nie wiesz, że jesteś na coś uczulony dopóki coś nie wywoła alergii. 

Alergie oczu – objawy

Alergie mogą przybierać różne formy i dawać odmienne objawy. Wszystko zależy od rodzaju alergii i od alergenu, który ją wywołał. Do najczęstszych objawów alergii należą:

Często tym objawom towarzyszy katar, kichanie i obrzęk śluzówki. Większość tych objawów występuje podczas alergii sezonowych i całorocznych. Natomiast alergie wywołane kosmetykami zazwyczaj objawiają się pieczeniem oczu oraz ich łzawieniem. 

Jak leczyć alergie oczu?

Jeśli jesteś osobą świadomą swoich alergii to warto udać się do lekarza, np. przed okresem nasilającym objawy. W większości przypadków podczas alergii sezonowych oczu przyjmuje się tabletki hamujące objawy. Wspomagająco lekarz może zalecić Ci stosowanie specjalnych kropli do oczu. Gdy alergia wystąpi z powodu innych czynników również udaj się do specjalisty w celu zweryfikowania źródła alergii. Pozwoli to na szybką interwencję. Jeśli alergia została wywołana kosmetykami to niezwłocznie zaprzestań ich używania. W przyszłości warto unikać składów kosmetyków podobnych do tego, który Cię uczulił.  

Jak zapobiegać alergiom oczu?

Istnieje kilka sposobów, by załagodzić objawy alergii lub przez długi czas się przed nią bronić. Na szczególną uwagę zasługują tu krople do oczu. W aptekach znajdziesz krople z przeznaczeniem zwłaszcza dla alergików. Tego typu krople zazwyczaj mają naturalny skład i dobrze nawilżają oczy. Stosowanie kropli, np. z kwasem hialuronowym może skutecznie uchronić Cię przed uciążliwymi objawami alergii. Kolejnym sposobem, by zapobiegać alergii jest przestrzeganie zasad higieny. To znaczy, że nie zaleca się dotykania i pocierania oczu – zwłaszcza brudnymi rękami. W przeciwnym razie narażasz oczy na wystąpienie infekcji. Następnym sposobem jest przyjmowanie leków na alergię przepisanych przez lekarza jeszcze zanim zacznie się sezon. Unikaj w miarę możliwości również rzeczy, które Cię uczulają. Dodatkowo, jeśli używasz kosmetyków w okolicach oczu to staraj się wybierać produkty hipoalergiczne lub te z naturalnym składem. 

Alergia oczu to szczególnie uciążliwy temat. Dlatego w miarę swoich możliwości staraj się zapobiegać alergiom w porę – udaj się do lekarza i stosuj się do zaleceń. Unikniesz tym sposobem uciążliwych objawów. Do złagodzenia dyskomfortu użyj kropli nawilżających, które znajdziesz na wokularach.pl