Ciekawostki,  Porady

Optometrysta, okulista a optyk – kogo wybrać?

Problem z narządem wzroku dotyka prędzej, czy później każdego z nas. Czy to pogorszenie widzenia, czy zapalenie spojówek to musimy się udać do specjalisty. W tej sytuacji warto wiedzieć do którego się udać ponieważ jest ich aż trzech – optometrysta, okulista i optyk. Poznaj różnicę pomiędzy specjalistami od oczu i dowiedz się kiedy najlepiej się do nich udać.

optometrysta okulista optyk

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to specjalista w zakresie problemów ze wzrokiem. Możesz się do niego udać wyłącznie w celu zbadania Twojego wzroku. Optometrysta nie jest osobą, która zdiagnozuje chorobę oczu, nie wykona zabiegów chirurgicznych i nie wyjmie ciała obcego z oka. Jego głównym zadaniem jest zbadać wzrok, a następnie dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe. To również osoba, która najlepiej wyedukuje Cię w zakresie zakładania, ściągania i pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Kim jest okulista?

Okulista to osoba, która ma odpowiednie kompetencje oraz ukończone studia, by przede wszystkim diagnozować i leczyć choroby oczu, np. jaskrę, czy zaćmę. Ten specjalista może przepisywać recepty na leki oraz może przeprowadzać zabiegi chirurgiczne. Możesz się do niego udać nie tylko po to, by zbadać wzrok, ale również w nagłych przypadkach, np. gdy do oka dostanie się ciało obce.

Kim jest optyk?

Optyk jest osobą, która zajmuje się wykonywaniem okularów oraz ich naprawą. Jego głównym zadaniem jest np. obróbka soczewek okularowych, wymiana szkieł, czy naprawa oprawek. Optyk przede wszystkim ma uprawnienia i wiedzę, by zajmować się specjalistycznym sprzętem okulistycznym. Po za tym posiada również wiedzę na temat wad i chorób oczu, jednak nie może zbadać drugiej osoby i wypisać jej recepty.

Kiedy zwrócić się do optometrysty?

Do optometrysty należy się zgłosić jeśli chcesz zbadać swój wzrok pod kątem wad wzroku i sprawdzić, czy masz predyspozycje do noszenia soczewek. Możesz także udać się do niego, w celu dobrania odpowiednich soczewek, jeśli np. na co dzień nosisz okulary. Optometrysta jest również osobą, która wytłumaczy Ci jak pielęgnować soczewki oraz nauczy Cię jak je zakładać i ściągać. Pamiętaj, że samemu nie należy dobierać sobie soczewek. Najlepszą osobą, która zrobi to odpowiednio jest właśnie optometrysta.

Kiedy zwrócić się do okulisty?

Do okulisty możesz zwrócić się jeśli, np. podejrzewasz u siebie chorobę narządu wzroku, masz infekcję oczu, potrzebujesz leczenia lub zabiegu chirurgicznego. To najlepsza osoba do tego, by odpowiednio Cię zdiagnozować. Do tego specjalisty możesz udać się także w nagłych przypadkach takich jak, np. ciało obce w oku. Okulista to również osoba, która w pełni zbada Twój wzrok i zapisze na recepcie ewentualne parametry wady. Sprawdzi także oczy pod kątem wszelkich chorób.

Kiedy zwrócić się do optyka?

Do optyka należy się udać, gdy chcesz zrealizować receptę na okulary korekcyjne. Ten specjalista zajmie się ich wykonaniem, ale także doradzi w wyborze odpowiednich oprawek i soczewek okularowych. To również osoba, do której możesz udać się w celu wymiany szkieł w obecnych okularach lub ogólnej naprawy okularów. Jeśli nie wiesz jakie powłoki miałyby się znaleźć na Twoich szkłach albo nie wiesz, które szkła będą bardziej komfortowe (indeks soczewki) to optyk z pewnością doradzi Ci najlepiej.

Szukasz idealnych okularów? Wejdź na wokularach.pl!

Jak często powinno się badać wzrok?

Badanie wzroku powinno być wykonywane co najmniej raz na rok lub dwa lata jeśli wcześniej nie wykryto u Ciebie wady wzroku albo choroby oczu. W przeciwnym razie zaleca się wizyty raz na rok lub co pół roku. Warto pamiętać, że odpowiednio wcześnie wykryta wada wzroku lub choroba pozwala na szybszą reakcje i podjęcie działań. W większości przypadków wadę wzroku można wyhamować odpowiednią korekcją wzroku. Warto też dbać o oczy w życiu codziennym. Dlatego oprócz wizyt kontrolnych pamiętaj o tym żeby, np. nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400, czy zadbać o swój wzrok, gdy spędzasz dużo czasu przed komputerem.