Rodzaje okularów

Okulary plusy — dla kogo?

Masz coraz większe problemy z tym, aby przeczytać artykuł na telefonie bez powiększenia rozmiaru fontów? A do tego etykiety na produktach w sklepach stały się jakieś takie mniej wyraźne? Wszystko wskazuje na to, że masz problemy z ostrością widzenia z bliska i koniecznie musisz udać się na badanie wzroku do okulisty. Wtedy zapewne przepisze on dla Ciebie okulary plusy. Zatem sprawdź, kiedy trzeba nosić okulary korekcyjne plusy i czym się one wyróżniają.

okulary plusy

Czym jest dalekowzroczność?

Problemy z coraz gorszym widzeniem z bliska wiążą się zazwyczaj z dalekowzrocznością, zwaną też nadwzrocznością. Chory ma zazwyczaj nie tylko problemy z widzeniem z bliska, ale też z odróżnianiem kształtów z bliska. Za to wszystko, co znajduje się w dalszej odległości, widzi w znakomitej ostrości. Problem ten wynika z powodu zbyt krótkiej gałki ocznej i płaskiej rogówki.

Obecnie możemy wyróżnić 3 stopnie dalekowzroczności:

  • mała – moc przepisanych okularów nie przekracza +2 dioptrii,
  • dalekowzroczność średnia – tutaj moc waha się między +2,5 a +6 dioptrii,
  • dalekowzroczność duża – moc przekracza +6 dioptrii.

Dla kogo okulary plusy?

Nie załamuj się, bo dalekowzroczność dotyka coraz więcej osób i to w różnym wieku. Niezbędne jest oczywiście badanie wzroku. Zazwyczaj decydujemy się na wizytę u okulisty, gdy problemy z widzeniem z bliska utrudniają nam naukę, pracę, czy codzienne funkcjonowanie. Dzieje się tak dlatego, że istotnie zmniejsza się współczynnik załamania światła  przez rogówkę oraz ciało szkliste.

Okulary plusy do dali okulista może przepisać już dzieciom. Jednak w ich przypadku istnieje możliwość, że wraz z wiekiem ich wzrok się poprawi. W konsekwencji w wieku nastoletnim już w ogóle nie będą musiały nosić okularów korekcyjnych.

Obecnie coraz liczniejszą grupą osób, które sięgają po okulary plusy, są osoby dojrzałe w wieku 45-50. Czasem to odrobinę szybciej, a w niektórych przypadkach nieco później. Wiąże się to ze starzeniem się soczewki oka. Często można spotkać się z osobnym określeniem tego stanu, a mianowicie z presbiopią, czyli starczowzrocznością. Potocznie nazywana jest też „długimi rękami”, gdyż osoby, które usilnie chcą przeczytać etykietę, czy książkę, coraz bardziej ją odsuwają od oczu, aby ułatwić sobie czytanie.

Okulary do czytania – plusy czy minusy?

Nie musisz zastanawiać się nad tym, czy lepszym pomysłem będą okulary minusy, czy też plusy, po prostu zaufaj specjaliście, który przepisał najlepszą dla Ciebie korekcję wzroku. Jeśli Twoja wada wzroku objawia się jedynie nieostrym widzeniem z bliska, to skuteczną metodą korekcji będą okulary plusy do dali. Wtedy wystarczy, że będziesz je nosić jedynie podczas czytania. Jednak może zdarzyć się też tak, że zaczniesz borykać się jednocześnie z widzeniem z bliska i z daleka. W takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem będą okulary progresywne. Jest również możliwość kupienia dwóch rodzajów okularów – jedne do czytania, a drugie do chodzenia.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, kiedy nosić okulary minusy, to po pierwsze posłuchaj zaleceń specjalisty. Okulista powie Ci, czy Twoja wada jest na tyle duża, że już należy nosić je przez cały czas. Na początku okulary minusy należy nosić, gdy musisz się skoncentrować na swojej pracy i niewyraźnie widzisz z daleka, podczas jazdy samochodem i w wielu innych sytuacjach.

Okulary plusy do chodzenia – czy są potrzebne?

Jeśli okulista zdiagnozował u Ciebie dalekowzroczność, to będziesz potrzebować okularów plusów do dali, które wystarczy, że będziesz nosić jedynie podczas czytania i patrzenia na przedmioty znajdujące się w odległości 45 cm od Twoich oczu. Zatem nie musisz nosić ich na co dzień do chodzenia. Po prostu schowaj do torby, czy do torebki etui z okularami, aby w razie potrzeby zawsze mieć je przy sobie, co znacznie ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, czy okulary korekcyjne plusy należy nosić do czytania, czy do chodzenia. Znajdź swoje wymarzone okulary w niskiej cenie na wOkularach.pl