Rodzaje okularów

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to nie jest jedynie modny dodatek, który jest tak chętnie ubierany na wakacjach. Przede wszystkim ten gadżet pełni wiele ważnych funkcji, a szczególnie chroni oczy przed promieniowaniem UV, dlatego warto go nosić przez cały rok. Jednak skorzystasz z tych korzyści jedynie wtedy, gdy zdecydujesz się na okulary z filtrem.

okulary przeciwsłoneczne z filtrem

W jaki sposób pomaga filtr UV?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem pełnią bardzo ważną funkcję w ochronie oczu przed promieniowaniem UV, które dociera do atmosfery ziemskiej. To zabezpieczenie wzroku ma ogromne znaczenie, ponieważ ultrafiolety zwiększają ryzyko chorób narządu wzroku typu zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Szczególnie w przypadku dzieci istotne jest to, żeby blokować dostęp światła UV. Choć tak naprawdę dorośli również muszą zwracać uwagę na tę kwestię – przede wszystkim wtedy, gdy cierpią już na jedną ze wcześniej wspomnianych chorób wzroku.

Warto zaznaczyć, że światło niebieskie również stanowi zagrożenie dla oczu, gdyż niemal 100% jego intensywności dociera do siatkówki – dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Okulary przeciwsłoneczne chronią wzrok przed różnymi rodzajami promieniowania, ale skorzystasz z ich zalet jedynie wtedy, gdy wybierzesz naprawdę porządne modele. 

Więcej o promieniowaniu przeczytasz w artykule o szkodliwości promieniowania UV.

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

Znalezienie okularów przeciwsłonecznych wcale nie jest trudne – w końcu są dostępne właściwie w każdym sklepie z ubraniami, dodatkami i w salonach optycznych. Jednak musisz zwrócić uwagę na to, czy wybrane modele mają filtr UV 400, bo to właśnie takie warianty zapewniają najskuteczniejszą ochronę. 

Czy wiesz, jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy na szkłach widnieje naklejka CE. Ten symbol gwarantuje, że dany produkt został wykonany zgodnie z normami Unii Europejskiej. Poza tym zwróć uwagę na kilka kluczowych zasad.

Miejsce zakupu

Pamiętaj, że choć okulary w znanych sklepach odzieżowych są modne i naprawdę ciekawie wyglądają, to jednak bardzo często nie mają odpowiednich filtrów zabezpieczających. Dlatego postaw na okulary przeciwsłoneczne w specjalistycznych sklepach, również tych online.

Siła filtra

Czy wiesz, jakie wartości powinny mieć okulary przeciwsłoneczne? UV 400 ma odpowiednią siłę, ponieważ nie tylko chroni wzrok, ale też odbija szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Zazwyczaj takie oznaczenia znajdują się na wewnętrznej stronie zausznika, dlatego to właśnie tam szukaj informacji.

Odpowiednia kategoria

Nalepki z cyframi od 0 do 4 to kolejne oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę. W końcu to właśnie te symbole informują o tym, ile światła przepuszczają dane szkła. Im wyższa wartość, tym lepsza ochrona. Do codziennego użytkowania najlepiej sprawdzają się modele z oznaczeniem 3.

Szkła polaryzacyjne

Bardzo popularnym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV z polaryzacyjną powłoką uszlachetniającą. Ta warstwa odbija światło, a jednocześnie nie zmienia koloru obiektów, na które spoglądasz. Dodatkowo takie szkła dbają o komfort oczu i sprawdzają się podczas jazdy samochodem.

Komu potrzebne są okulary z filtrem UV?

Promieniowanie UVA i UVB jest niebezpieczne dla oczu, dlatego właściwie każdy powinien korzystać z odpowiednich okularów. Tym samym zyskasz skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Szczególnie kierowcy są narażeni na niekorzystne działanie promieni U. Także osoby spędzający dużą część dnia na słońcu, sportowcy oraz pacjenci, przyjmujące leki bądź suplementy, zwiększające wrażliwość na promienie UV. W takim przypadku brak ochrony może doprowadzić nawet do porażenia słonecznego oczu, zaczerwienienia, pieczenia, uczucia piasku pod oczami, a także do nadwrażliwości na światło. Choć większość z tych dolegliwości mija z czasem, to jednak mogą też powodować dyskomfort, a przede wszystkim przyczyniać się do rozwinięcia wielu groźnych chorób oczu. Właśnie z tego powodu nie warto podejmować ryzyka, które może zminimalizować już samo założenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV 400.

Jakie są dostępne filtry UV w okularach?

Do dyspozycji masz naprawdę przeróżne okulary przeciwsłoneczne. Filtr 400 to optymalny wybór, ale w sklepach znajdziesz również inne modele, które przepuszczają większą lub mniejszą ilość światła.

  • Kategoria 0 – takie okulary przepuszczają od 80 do 100 % światła, a do tego szkła są przezroczyste lub lekko przydymione. To dobre rozwiązanie, jeśli lubisz wieczorne wycieczki rowerowe, spacery i inne aktywności sportowe.
  • Kategoria 1 – przepuszczają od 43 do 80% światła, mają lekko przydymioną barwę, żółtą bądź bursztynową. Najlepiej sprawdzają się przy słabym oświetleniu lub w pochmurne dni.
  • Kategoria 2 – szkła przepuszczają 18-43% światła, mają takie same kolory jak w przypadku kategorii 1, ale można z nich korzystać podczas mniej słonecznych dni.
  • Kategoria 3 – posiadają filtr 400, przepuszczają od 8 do 18% światła i to jedna z najpopularniejszych kategorii. Takie szkła doskonale sprawdzają się do ochrony przed letnim słońcem.
  • Kategoria 4 – okulary przepuszczają zaledwie 3-8% światła. Te modele są zalecane zawodowym sportowcom np. alpinistom.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem znajdziesz na wokularach.pl