Porady

Czym czyścić okulary? Sposoby!

Twoje okulary wciąż są brudne pomimo czyszczenia? A może masz już dość ciągłych zabrudzeń na powierzchni szkieł? Nic tak bardziej nie denerwuje jak gorsze widzenie przez brudne okulary, prawda? Poznaj nasze sposoby i dowiedz się czym czyścić okulary!

okulary w etui czyścić okulary

Powierzchnia soczewek okularowych

Kupując okulary korekcyjne masz do wyboru różne soczewki okularowe. Czasem może się zdarzyć, że optyk wybierze je za Ciebie. Jednak co ważne to zapamiętać, czy szkła mają powłoki i jeśli tak to jakie. Obecnie szkła w okularach mają różnego rodzaju powłoki, które należy czyścić specjalnymi preparatami lub samą ściereczką ponieważ łatwo je uszkodzić. Nie chcesz przecież zniszczyć sobie okularów? 

Czym czyścić okulary – sposoby

W domowych warunkach możesz spróbować kilku sposobów na wyczyszczenie okularów. Jeśli jednak wciąż efekt nie będzie Cię zadowalał możesz wypróbować specjalne płyny oraz preparaty. Możesz je kupić u optyka lub w sklepach internetowych oferujących okulary. Ich skład jest dobrany tak, by nie uszkodziły szkieł nawet z wrażliwymi powłokami. 

Ściereczka z mikrofibry

Tego typu ściereczki są zazwyczaj dodawane do każdych okularów. Możesz je również kupić w sklepach internetowych. Regularne przecieranie soczewek okularowych powinno usunąć większość, np. odcisków palców, czy zabrudzeń. Warto polerować szkła dokładnie każdego dnia. Pamiętaj tylko, by ściereczka była sucha. 

Woda z płynem

Gdy okulary są zdecydowanie bardziej zabrudzone, by ściereczka dała rade to wypróbuj wody z płynem do naczyń. Wystarczy dać po kropelce płynu na każdą soczewkę i pod bieżącą letnią wodą delikatnie palcami umyć szkła. Później osusz okulary ściereczką do okularów i gotowe! Należy tylko pamiętać żeby płyn nie był z ekstraktem z cytryny lub z balsamem. 

Chusteczki nawilżane do okularów

Możesz się również spotkać z chusteczkami do okularów, które są nasączone już specjalnym preparatem. Dzięki nim skutecznie wyczyścisz okulary i nie pozostawisz smug. Tego typu chusteczki możesz dostać nawet w markecie. Przez to, że jest to specjalistyczny produkt to możesz nimi czyścić każdy rodzaj soczewek okularowych, nawet tych z antyrefleksem

Myjka ultradźwiękowa

W Internecie możesz kupić myjkę ultradźwiękową przeznaczoną do czyszczenia okularów. Jest to sposób na bardzo zabrudzone okulary. Zwłaszcza jeśli brud lub resztki makijażu dostały się w szczeliny. Możesz również udać się do optyka i poprosić o taką usługę. 

Czym NIE czyścić okularów

Pod żadnym pozorem nie czyść okularów ręcznikami papierowymi lub papierem toaletowym. Te rzeczy nie są w stanie zastąpić ściereczki do okularów. Mogą one zrobić mikro ryski! Nie czyść także okularów skrawkiem przypadkowego materiału albo jak to zazwyczaj bywa rogiem bluzki. W tym przypadku nie sprawdzą się również zwykłe chusteczki nawilżane, np. te dla dzieci. Pozostawią one trudne do usunięcia smugi. Soczewki okularowe to szkła, które pomagają Ci korygować wadę wzroku więc warto o nie dbać. Preparaty, płyny, ściereczki oraz chusteczki do okularów dostaniesz na www.wokularach.pl