Ciekawostki na temat oczu
Dzięki naszym oczom widzimy otaczającą nas rzeczywistość, dlatego są takie ważne w naszym życiu. Aż 80% naszych wspomnień to obrazy! Poznaj wszystkie ciekawostki na temat oczu!
#1 Zielony kolor oczu
Statystyki pokazują, że 90% ludzi na całym świecie posiada brązowe oczy. Z kolei niebieski kolor należy do 7% ludzi. A ile zielonookich z nami żyje? Na całym świecie istnieje tylko 1% ludzi z zielonym kolorem oczu! Przez to jest on uznawany za najbardziej atrakcyjny.
#2 Wszystkie noworodki mają ten sam kolor oczu
Dzieci zaraz po urodzeniu mają kolor oczu w odcieniu niebieskim lub granatowym i jest to związane z poziomem melaniny w ich organizmach. Dopiero po roku kolor oczu zaczyna się zmieniać na ten właściwy, zapisany w genach.
#3 Oko, a odcisk palca
Nasze linie papilarne, których używamy w obecnych czasach do odblokowywania telefonu mają 40 różnych cech, dzięki którym każdy ma unikalny odcisk palca. Ale nie tylko nasze palce są wyjątkowe.. nasze oczy, a raczej tęczówka posiada aż 256 różnych cech! Dlatego skany oczu robią się co raz bardziej popularne i wykorzystywane do celów bezpieczeństwa.
#4 Świat do góry nogami
Tak naprawdę nasze oczy widzą obraz do góry nogami, dopiero mózg przekazuje nam normalny obraz!
#5 Kolorowy świat
Nasze oczy rozróżniają ponad 6 milionów kolorów! Mimo, że oko odbiera tylko trzy kolory: czerwony, niebieski i zielony.
#6 Co mówią nasze źrenice?
Źrenice nie tylko powiększają się w ciemności, a maleją pod wpływem światła. Kiedy bardzo się boimy, jesteśmy radośni lub patrzymy na osobę którą kochamy nasze źrenice się powiększają. Dlatego między innymi mówi się że „strach ma wielkie oczy”. Natomiast kiedy odczuwamy dyskomfort źrenice się zwężają.
#7 Przeszczep oka
Niestety oko należy do narządów, których na ten moment nie można przeszczepić np. osobie niewidomej. Jest to niemożliwe ponieważ oko posiada ponad milion włókien nerwowych, które łączą oko z mózgiem. Sprawia to również, że oko jest drugim po mózgu najbardziej skomplikowanym narządem w naszym ciele.
#8 Trochę matematyki naszych oczu
Standardowo jedno mrugnięcie zajmuje ok. 0,3 sekundy, a mrugamy średnio co 10 sekund. Co daje nam godzinę w ciągu doby z zamkniętymi oczami, a w skali roku jest to aż 9 dni!
#9 Płacz dziecka
Dzieci do drugiego miesiąca życia praktycznie nie wytwarzają łez, dlatego można powiedzieć, że płaczą na sucho. A dopiero po 6 miesiącu zaczynają widzieć wszystkie kolory tak jak dorosły człowiek.
#10 Rozróżnianie barw
To nie mit, że mężczyźni częściej nie rozróżniają kolorów niż kobiety. Aż 1 na 12 panów ma problem z odróżnianiem barw.
Zadbaj o swoje oczy już dziś i zajrzyj do sklepu www.wokularach.pl