Rodzaje okularów

Jak chronić oczy przed słońcem? Kilka porad

Słońce poprawia nastrój, pomaga w syntezie witaminy D i umożliwia organizmowi produkcję witaminy D3. Oprócz dobroczynnych wpływów, wydziela ono również promieniowanie ultrafioletowe. Szkodliwe promienie UV mogą być niebezpieczne dla zdrowia oczu. W tym artykule poznasz kilka porad na temat tego, jak chronić oczy przed słońcem. Sprawdź!

Kobieta. Ochrona oczy przed słońcem. Niebo.

Dlaczego należy chronić oczy przed słońcem?

Jak już wspomnieliśmy, słońce, poza wieloma korzystnymi właściwościami, może też negatywnie wpływać na oczy i wzrok – w związku z tym, że wydziela szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Tkanki, z jakich składają się gałki oczne wchłaniają te promienie, co w następstwie może prowadzić do trwałych, groźnych uszkodzeń struktur narządu wzroku. Światło słoneczne zwiększa możliwość rozwoju zespołu suchego oka. Czym jeszcze grozi niewłaściwa ochrona oczu przed UV? 

  • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). 

Zwyrodnienie plamki żółtej objawia się poprzez pogorszenie widzenia, w tym zniekształcenia obrazów czy rozmywanie się linii, krawędzi. U chorego występuje również problem z rozróżnianiem kolorów, stają się one wyblakłe i jednolite. AMD może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jedną z przyczyn rozwoju tego schorzenia może być nadmierna ekspozycja oczu na słońce, ale lekarze uważają, że najczęstszą przyczyną AMD jest genetyka. 

  • Oparzenie słoneczne oczu. 

Brak ochrony przed światłem słonecznym może skutkować poparzeniem oczu. Objawia się ono poprzez światłowstręt, łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie gałek ocznych. 

  • Zwiększone ryzyko rozwoju zaćmy.

Promieniowanie UV zwiększa możliwość rozwoju zaćmy, czyli choroby charakteryzującej się zmętnieniem soczewki oka. Początkowe objawy zaćmy to pogarszająca się jakość widzenia, narastająca krótkowzroczność i przymglone widzenie. 

W skrajnych przypadkach, szkodliwe promienie ultrafioletowe mogą być również przyczyną rozwoju nowotworów spojówki, powiek czy rogówki. 

Kobieta. Okulary przeciwsłoneczne.

Sposoby na ochronę oczu przed słońcem

Możesz chronić oczy przed słońcem na kilka skutecznych sposobów. Pośród nich wyróżniamy: 

  1. Okulary przeciwsłoneczne. 

Okulary na słońce to jedna z najbardziej efektywnych metod na ochronę przed promieniami ultrafioletowymi. Specjalne soczewki okularowe posiadają filtry, które blokują UV. Jednakże, aby okulary przeciwsłoneczne zapewniały pełnię bezpieczeństwa, warto kupować je z autoryzowanych sklepów, takich jak wOkularach.pl. Niektórzy producenci z niesprawdzonych źródeł fałszywie oferują okulary na słońce, które mają tylko przyciemnione szkła – bez odpowiednich filtrów. Takie okulary nie dostarczają skutecznej ochrony.

  1. Soczewki kontaktowe z filtrami UV. 

Jeśli korzystasz z narzędzi do korekcji wzroku, być może stosujesz soczewki kontaktowe. Większość soczewek zawiera filtr UV. Co ciekawe, zapewnia on wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ chroni całą powierzchnię oka – dlatego, że szkło kontaktowe przylega bezpośrednio do gałki ocznej. Jeśli Twój wzrok nie wymaga korekcji, a wybierasz się np. na wycieczkę, gdzie okulary przeciwsłoneczne będą niepraktyczne, możesz kupić soczewki 0. Zazwyczaj dostępne jako soczewki kolorowe, jednakże filtr UV działa w nich tak samo jak w zwykłych. 

  1. Okulary z nakładkami 2w1.

Okulary z nakładkami 2w1 to wygodne połączenie okularów korekcyjnych i nakładki przeciwsłonecznej. Gdy jest potrzeba, po prostu nakładasz nakładkę na oprawki (zazwyczaj nakładka chwyta się oprawek za pomocą magnesu). Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniasz sobie klarowne i ostre widzenie w połączeniu z ochroną przed słońcem.

  1. Okulary korekcyjne z filtrami ultrafioletowymi. 

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również okulary korekcyjne ze szkłami wyposażonymi w specjalne filtry UV. Nie musisz obawiać się o przyciemniony obraz – takie soczewki okularowe mają przezroczystą powłokę, która odbija światło, jednocześnie gwarantując wyraźną, dobrą jakość widzenia. 

Porady na ochronę oczu

Oprócz właściwej ochrony oczu specjalnymi narzędziami, warto stosować się do kilku naszych porad, które pozwolą Tobie na zachowanie bezpieczeństwa oczu i wzroku”

  • W słoneczne dni warto zakładać kapelusz przeciwsłoneczny lub czapkę z daszkiem.
  • Nigdy nie należy patrzeć bezpośrednio w stronę słońca, może to grozić słonecznym oparzeniem rogówki.
  • Pamiętaj, że słońce może być groźne nie tylko latem, ale i zimą. W słoneczne, zimowe dni, promienie odbijają się od śniegu.
  • Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach szczytu – czyli około południa. Światło i promienie UV są wtedy najsilniejsze. 
Ochrona oczu. Plaża. Okulary.

Jak dbać o wzrok?

Aby zachować wzrok i oczy w dobrej kondycji, należy nie tylko chronić je przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, ale warto także dodatkowo o nie dbać! Zalecamy, aby:

  • dbać o odpowiednią ilość witaminy E, B, C i A w diecie, lecz też o luteinę i kwasy nienasycone omega-3 i omega-6,
  • regularnie odwiedzać okulistę i wykonywać profilaktyczne, kontrolne badania,
  • wykonywać treningi oczu, takie jak palming,
  • dbać o higienę wzroku, szczególnie podczas pracy przed komputerem.

Ochrona oczu przed słońcem na co dzień jest bardzo ważna. Długotrwałe narażanie oczu na działanie promieni UV może prowadzić do problemów zdrowotnych z narządem wzroku. Dbaj o to, by Twoje oczy były bezpieczne i stosuj odpowiednią ochronę dopasowaną do Twoich potrzeb. 

1. Z. Bartkowski, J. Bartkowska, Wzrok. Korekcja i ochrona wzroku, Wyd. Poligraf, 2022

2. https://przezszkla.pl/wady-i-choroby-oczu/jak-dbac-o-swoj-wzrok/pqge_koeo

Możliwość komentowania Jak chronić oczy przed słońcem? Kilka porad została wyłączona