Porady

Zaczerwienione oczy – ja sobie z nimi poradzić?

Zauważyłeś u siebie zaczerwienione oczy? Przyczyny mogą być różne. Czerwone oczy mogą występować również z innymi objawami takimi jak swędzenie, pieczenie lub łzawienie oczu. Dowiedz się już teraz jak możesz pozbyć się zaczerwienionych oczu.

Zaczerwienione oczy – przyczyny

Przyczyny mogą być różne. Najważniejsze to rozpoznać przyczynę i jak najszybciej się jej pozbyć. Pamiętaj, że wiele osób ma problem z zaczerwienieniem oczu i niekoniecznie świadczy to o poważnych problemach. 

Zmęczenie

Jeśli ostatnimi czasy mało śpisz, przeżywasz silny stres lub masz bardzo dużo obowiązków, to może się to wiązać ze zmęczeniem lub wycieńczeniem. Przez to Twoje oczy również mogą być zmęczone i robią się czerwone. W takiej sytuacji znajdź czas na relaks i odpoczynek. 

Zbyt długie siedzenie przed komputerem

Kiedy bardzo długo pracujesz przy komputerze lub grasz Twoje oczy się męczą. Dzieje się tak ponieważ ekrany emitują światło niebieskie, które źle wpływa na wzrok. Dlatego postaraj się robić przerwy w trakcie lub częściej zakraplaj oczy. 

Alkohol

Zaczerwienione oczy możesz zaobserwować również dzień po spożyciu alkoholu. Organizm jest wtedy wypłukany z minerałów i wymęczony trawieniem alkoholu. 

Alergie

Jeśli cierpisz na alergie sezonowe zwłaszcza w okresie wiosennym to może się zdarzyć, że Twoje oczy będą podrażnione. Tak się dzieje zwłaszcza gdy masz uczulenie na pyłki, które osadzają się wokół oczu. Jednak alergie mogą wywołać niektóre leki niesteroidowe, dlatego przeczytaj ulotkę leku. 

Choroby narządu wzroku

Rzadziej zdarza się że zaczerwienione oczy mają swoją przyczynę w chorobach narządu wzroku. Jednak bywa tak, że to właśnie choroba wywołuje taki objaw. Jest to np. zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, jęczmień, jaskra czy  zapalenie błony naczyniowej. 

Sposoby na zaczerwienione oczy

Na całe szczęście istnieją sposoby na zaczerwienione oczy! Przede wszystkim na początek zaplanuj sobie wypoczynek i dłuższy sen. Chwila relaksu może zdziałać cuda. Gdy siedzisz przed komputerem staraj się odrywać wzrok od ekranu co jakiś czas. Popatrz wtedy przez okno, pomrugaj intensywnie kilka razy lub wykonaj proste ćwiczenia oczu. Jeśli podejrzewasz, że zaczerwienienie pojawiło się za sprawą alergii to udaj się do lekarza by przepisał Ci odpowiednie leki. 

Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się zaczerwienionych oczu:

  • okłady z herbaty – zaparz zieloną herbatę lub rumianek, a następnie zamocz w naparze waciki kosmetyczne i połóż sobie na zamknięte powieki
  • plasterki ogórka – plasterki po prostu połóż na zamkniętych oczach i się zrelaksuj
  • zimne okłady na oczy – użyj specjalnych żelowych okularów lub kostek lodu
  • dobre krople do oczu – warto je mieć zawsze pod ręką, gdy tylko przebywamy w trudnych warunkach. Krople znajdziesz na wokularach.pl

Gdy wszystkie z tych sposobów zawiodą i zaczerwienienie nie ustąpi to udaj się do lekarza, by Cię zbadał. Być może przyczyna leży w jakiejś wyżej wymienionej chorobie wzroku. 

Możliwość komentowania Zaczerwienione oczy – ja sobie z nimi poradzić? została wyłączona