Ciekawostki

Jak światło niebieskie wpływa na nasze oczy?

Wszyscy obecnie żyjemy w czasach, gdzie otacza nas z każdej strony nowoczesna technologia. Oczywiście ma ona mnóstwo pozytywnych stron, ale ma ona również strony negatywne. Do jednej z tych negatywnych należy niebieskie światło. A co to właściwie jest? Jaki ma na nas wpływ? Czy można się przed nim chronić? 

jak światło niebieskie wpływa na nasze oczy okulary

Niebieskie światło – co to jest?

Zastanawiasz się co to właściwie jest światło niebieskie? Spieszymy z odpowiedzią! Światło niebieskie jest emitowane przez wszelkiego rodzaju ekrany i monitory (przede wszystkim pochodzi ono z ekranów komputerów, smartfonów i telewizora). Jest to rodzaj światła, które nie występuje naturalnie w przyrodzie tylko jest ono sztucznie wytworzone przez urządzenia. Sztuczne światło ma negatywny wpływ na nas – nasze oczy każdego dnia wystawione są na promieniowanie tego światła. Jaki ma to wpływ na nasz wzrok i organizm?

Niebieskie światło – objawy nadmiaru

Światło niebieskie ma zdecydowanie negatywny wpływ na nasz narząd wzroku. Przede wszystkim może ono wywoływać nieprzyjemne objawy. Do najpopularniejszych objawów nadmiernego wystawienia na promieniowanie niebieskiego światła należy: 

  • ból oczu,
  • ból głowy,
  • nadmierna suchość oczu,
  • szczypanie i swędzenie oczu,
  • zaczerwienienie oczu,
  • wrażliwość na światło,
  • pojawiające się nagle niebieskie plamy na ekranie telewizora, czy komputera,
  • trudności w skupianiu się.

Jednak wszelkiego rodzaju ekrany mają ogólnie zły wpływ na nasze oczy oraz nasze zachowania. Siedząc przed ekranem rzadziej mrugamy co przyczynia się do przesuszania się oczu i innych objawów. Na pewno nie raz odczuwałeś tzw. ból oczu od komputera. Nasz wzrok podczas pracy przy komputerze jest wytężony i w końcu się męczy. Jednak są sposoby, by temu zaradzić. 

Okulary przeciw niebieskiemu światłu

Istnieje kilka sposobów na ochronę przed niebieskim światłem, a jednym z nich są okulary. Może słyszałeś już kiedyś pojęcie „okulary chroniące przed niebieskim światłem”? To całkiem potoczna nazwa okularów ze specjalną powłoką do komputera. By chronić nasz wzrok stworzono powłokę zawierającą filtr światła niebieskiego. Co to oznacza? Soczewki okularowe są pokryte specjalną powłoką powszechnie nazywaną powłoką BLUE, której zadaniem jest blokowanie dostawania się świtała niebieskiego do oka. Dzięki niej oczy mniej się męczą, nie wysuszają się tak szybko, a my czujemy się lepiej. Tego typu okulary świetnie się sprawdzają u osób, które dużą ilość czasu spędzają przed ekranem komputera lub telewizora. 

Okulary do komputera – ile kosztują, gdzie je kupić?

Okulary przeciw niebieskiemu światłu wcale nie muszą być drogie. Ich cena zależy od kilku składowych. Przede wszystkim wszystko zależy od tego jakie oprawki wybierzesz. Możesz zdecydować się na markowe, droższe oprawki lub te mniej popularne, tańsze. Do ceny oprawek musisz dodać cenę szkieł z powłoką BLUE – blokującą niebieskie światło. Jeśli nie masz wady wzroku cena soczewek okularowych będzie bardzo niska. Jednak, gdy masz wadę wzroku to lepiej zainwestować w droższe soczewki i dodatkowo dobrać powłokę BLUE – w ten sposób zadbasz o swój wzrok na sto procent!

Okulary z powłoką do komputera możesz kupić u optyka stacjonarnego lub w specjalistycznych sklepach internetowych. Zdecydowanie lepiej finansowo wyjdzie Ci zakup w sklepie internetowym. Dlaczego? Przede wszystkim same oprawki są o wiele tańsze online niż stacjonarnie. Po drugie masz większy wybór soczewek okularowych z jasno określonym cennikiem. Po trzecie o wiele częściej natkniesz się na super promocje lub rabat w sklepie internetowym. To wszystko pozwoli Ci kupić okulary chroniące przed niebieskim światłem nawet o połowę taniej niż w tradycyjnym salonie! Jednym ze sklepów godnym polecenia jest wokularach.pl

Możliwość komentowania Jak światło niebieskie wpływa na nasze oczy? została wyłączona