Rodzaje okularów

Efekt halo oczu – czym jest i dlaczego powstaje?

Efekt halo oczu jest związany z zaburzeniami widzenia. Polega na dostrzeganiu tęczowych, migoczących kręgów wokół źródeł światła. Może występować m.in. po laserowej korekcji wzroku, ale też w innych przypadkach. Niewykluczone, że efekt halo to także objaw choroby lub wady wzroku. Dowiedz się czym jest efekt halo, dlaczego powstaje i czy może być niebezpieczny dla zdrowia i kondycji Twoich oczu!

Efekt halo źródła światła. Pierścień dookoła źródła.

Tajemnicze tęczowe pierścienie – czym jest efekt halo?

Zjawisko halo charakteryzuje się dostrzeganiem świetlistych aureoli wokół źródeł światła, np.: wokół świateł reflektorów czy latarni. Osoba, której dotyczy ten problem może skarżyć się też na tęczowe, migoczące pierścienie. Efekt halo sprawia, że obiekty wokół źródeł światła mogą stawać się rozmazane i nieostre. Taki obraz przysparza dyskomfortu w codziennym życiu. Szczególnie uciążliwy staje się wieczorami i nocą.

Na co skarżą się osoby doświadczające efektu halo?

Sygnały, które mogą wskazywać na efekt halo to:

– trudności z określaniem kształtów obiektów

– nieostry i rozmazany obraz wokół źródeł światła

– problemy przy ruchu ulicznym (osoba dotknięta efektem halo może np.: nie zauważyć pieszego
wchodzącego na dobrze oświetlone przejście)

– przymglenie rogówki

Skąd bierze się efekt halo? – odpowiadamy!

Warto wiedzieć, że efekt halo w okulistyce może mieć różne przyczyny.

1.Zjawisko halo jako skutek laserowej korekcji wzroku

Po laserowej korekcji wzroku – na przykład: po zabiegu LASIK – efekt halo może być pozytywnym sygnałem wysyłanym przez oczy. Świadczy o rozpoczęciu procesu regeneracji oczu po zabiegu. Na szczęście, w tym przypadku efekt halo powinien zniknąć po kilku tygodniach lub miesiącach. Jednak u niektórych osób występowanie zjawiska halo może przedłużyć się do 6 miesięcy. Pamiętaj jednak, że okres gojenia nie jest ściśle uwarunkowany. Twój organizm może regenerować się szybciej lub wolniej – to nic złego!

2.Objaw choroby oczu

  • Jeśli efektowi halo towarzyszy światłowstręt i trudności z przystosowywaniem wzroku do ciemności, może być to objaw jaskry.
  • Dodatkowy ból oka połączony z efektem halo może świadczyć o nowotworze oka lub o chorobach neurologicznych.
  • Zjawisko halo i pogarszające się widzenie mogą sygnalizować o początkach zaćmy.
  • Efekt halo, swędzenie i pieczenie rogówki mogą wskazywać na stożek rogówki.

Gdy zauważysz u siebie powyższe lub inne objawy, udaj się do specjalisty. Ważne jest, aby nie lekceważyć tego problemu, lecz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

3.Nadwzroczność lub astygmatyzm

Występowanie zjawiska halo może być konsekwencją nie korygowanej wady wzroku. Jeśli często próbujesz wyostrzyć wzrok, mrużąc przy tym oczy, to bardzo prawdopodobne, że doświadczysz efektu halo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych wad wzroku, przeczytaj nasze inne artykuły na temat nadwzroczności i astygmatyzmu.

4.Wszczepienie sztucznej soczewki

Efekt halo może być jednym ze skutków ubocznych po wszczepieniu sztucznych soczewek – zazwyczaj soczewek refrakcyjnych. Dzięki takiemu zabiegowi pacjent może uniknąć takich chorób jak zaćma, bowiem naturalna soczewka jest zastąpiona sztuczną.

Czy efektem halo należy się martwić?

Nie ma jasnej odpowiedzi na to, czy efekt halo niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla oczu. Jeśli wystąpił u Ciebie po laserowej korekcji wzroku lub po wszczepieniu soczewki, nie masz powodów do zmartwień. Efekt halo minie za jakiś czas. Natomiast, gdy pojawił się bez wyraźnej przyczyny, udaj się na kontrolę oczu do specjalisty. Zjawisko halo samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia oczu. Jednakże, powody występowania efektu halo mogą wymagać interwencji okulisty.

Jak pozbyć się efektu halo?

Efekt halo może negatywnie wpływać na jakość widzenia. Rozmyte obrazy mogą stanowić zagrożenie, gdy osoba z tym problemem jest uczestnikiem ruchu drogowego. Jeśli doświadczasz halo z powodu wad wzroku, odpowiednia korekcja może pomóc pozbyć się efektu halo. Szeroki wybór okularów i oprawek znajdziesz w sklepie internetowym wOkularach.pl. Efekt halo występujący po operacji powinien zniknąć samoistnie. Jednak, jeśli jest on wynikiem chorób oczu, konsultacja z lekarzem i prawidłowe leczenie mogą pomóc pozbyć się dolegliwości.

1.https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/czym-jest-i-co-moze-sygnalizowac-tzw-efekt-halo
2.https://swisslaser.pl/blog/efekt-halo-kiedy-powstaje-co-sygnalizuje/
3.https://www.wokularach.pl/blog/efekt-halo-co-to-jest

Możliwość komentowania Efekt halo oczu – czym jest i dlaczego powstaje? została wyłączona