Rodzaje okularów

Syndrom widzenia komputerowego – co to?

Światowa średnia czasu spędzanego przed ekranem to aż 6 godzin dziennie. Choć my sami często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czasu poświęcamy monitorom – to nasze oczy wiedzą to doskonale i, niestety, znacząco na tym cierpią. Szacuje się, że już nawet 60% osób korzystających z komputera dotyka CVS – syndrom widzenia komputerowego. Czym jest ten syndrom? Co oznacza dla zdrowia oczu? W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat. 

Czym jest syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego to według The American Academy of Ophthalmology, złożony zespół problemów z oczami i zaburzeń widzenia. Związany jest z pracą do bliży, które odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub innego urządzenia, które wymaga wpatrywania się w ekran lub monitor. 

Problem ten został po raz pierwszy opisany dopiero 20 lat temu, bo w 1994 roku – dlatego syndrom i jego konsekwencje dla zdrowia oczu są dopiero w trakcie badań. Nie do końca znane są jeszcze długotrwałe skutki CVS. 

Objawy syndromu widzenia komputerowego

Bardzo prawdopodobne jest, że syndrom widzenia komputerowego już kiedyś u Ciebie wystąpił lub nawet występuje w tej chwili. Gdy w 1999 roku w Klinice Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadzono badania dotyczące CVS wykazano, że pośród 5000 badanych osób w każdej grupie, aż 96 osób na 100 dotknęły objawy syndromu. Należy do nich: 

  • Przemęczenie oczu, problemy z ostrym widzeniem po dłuższym czasie spędzonym przed monitorem, zamazywanie się obrazu i podwójne widzenie. 
  • Ból głowy.
  • Pogorszenie widzenia wynikające ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka: krótkowzroczność.
  • Zaczerwienienie i podrażnienie oczu.
  • Uczucie piasku pod powiekami. 
  • Nadmierne łzawienie.
  • Ból oczu.
  • Ból szyi i karku. 
  • Nietolerancja soczewek kontaktowych.

Czy CVS to choroba?

Objawy te mogą występować samodzielnie lub łącznie. Syndrom widzenia komputerowego nie jest jednak traktowany jako choroba, a raczej jako długotrwałe zmęczenie oczu – nie wymaga więc leczenia, a odpowiedniej profilaktyki. 

Syndrom widzenia komputerowego - co to?

Przyczyny syndromu widzenia komputerowego

Co ciekawe, sam komputer, światło niebieskie czy po prostu monitory i ekrany nie są bezpośrednią przyczyną syndromu widzenia komputerowego, a raczej jest nią nieodpowiednia higiena pracy w trakcie korzystania z nich. Najbardziej uciążliwe dla oczu jest: 

  • Nieodpowiednie oświetlenie, np. bardzo jasny ekran laptopa w ciemnym pomieszczeniu.
  • Zbyt bliska odległość oczu od monitora.
  • Brak przerw w pracy, czasami nawet brak odrywania wzroku od ekranu.
  • Niewłaściwa pozycja pracy. 
  • Zbyt niskie przybliżenie tekstu ustawione na wyświetlaczu, np. bardzo małe litery, w trakcie czytania których oczy szybko się męczą. 

Jak dbać o oczy, by uniknąć CVS?

Wspomnieliśmy już, że CVS to nie choroba, a raczej przemęczenie oczu, którego można uniknąć. Wystarczy odpowiednio dbać o oczy w trakcie korzystania z ekranów. Jak skutecznie to robić?

  1. Zadbaj o to, by oświetlenie w Twoim pomieszczeniu było dostosowane do poziomu jasności ekranu. Nigdy nie korzystaj z komputera czy telefonu na maksymalnie ustawionej jasności w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. 
  2. Ustaw ekran w odległości około 40 – 75 centymetrów od oczu, na ich wysokości i w taki sposób, by światło się od niego nie odbijało. 
  3. Stosuj krople nawilżające, np. sztuczne łzy. Pomoże to w utrzymaniu filmu łzowego na odpowiednim poziomie, co zapobiegnie wysychaniu, pieczeniu i zaczerwienieniu oczu. 
  4. Mrugaj! W trakcie korzystania z komputera mrugamy dużo mniej, niż w trakcie wykonywania innych czynności. W związku z tym ilość filmu łzowego spada, nawilżenie jest mniejsze, a oczy mogą zacząć się podrażniać.
  5. Staraj się co jakiś czas zerkać na bok, w dół, w górę. Chodzi o to, by zmieniać punkt widzenia – aby oczy nie wpatrywały się cały czas wyłącznie w ekran.
  6. Wstawaj i wyglądaj za okno. Nawet kilkunastosekundowe, regularne przerwy mogą pozwolić oczom na chwilowy odpoczynek. Wyglądanie za okno dodatkowo je relaksuje i pomaga im się odprężyć. 
  7. Wykonuj ćwiczenia oczu! Ćwiczenia oczu rozluźniają napięte gałki oczne i pomagają oczom w odpoczynku i regeneracji. W tym celu możesz wykonać palming, kąpiel słoneczną lub po prostu kilka ćwiczeń jogi oczu. Dowiedz się więcej o ćwiczeniach dla oczu
  8. Ustaw w urządzeniu tryb ochrony wzroku. Większość nowych urządzeń w ustawieniach wyświetlacza posiada taką funkcję. Czasami jest ona ukryta i użytkownik o niej nie wie, a czasami automatycznie uruchamia się po zachodzie słońca. Aby oczy wolniej się męczyły, możesz ustawić ją na cały dzień. Zredukujesz w ten sposób ilość emitowanego światła niebieskiego.

Aby skutecznie dbać o oczy rekomendowana jest również dieta bogata w luteinę, witaminę A, E i C, a także w kwasy omega-3. Te składniki odżywcze dobrze wpływają na zdrowie oczu i pomagają w utrzymaniu ich w prawidłowej kondycji. 

Syndrom widzenia komputerowego - co to?

Rekomendujemy również okulary z antyrefleksem, czyli specjalną powłoką, która redukuje odbicia i odblaski od monitora, dzięki czemu poprawia się ostrość widzenia, a oczy wolniej się męczą.

Bibliografia:

  1. https://www.medicover.pl/optyk/syndrom-widzenia-komputerowego-cvs/
Możliwość komentowania Syndrom widzenia komputerowego – co to? została wyłączona