Porady

Spanie w soczewkach

Większość z nas doświadczyła sytuacji, kiedy odczuwamy zmęczenie do tego stopnia, że zasypiamy, zanim zdążymy zdjąć soczewki kontaktowe. Spanie w soczewkach jest tematem, który budzi wiele wątpliwości. Dla wielu osób to codzienny nawyk, ale czy jest to bezpieczne? Jakie są potencjalne konsekwencje spania w soczewkach dla Twoich oczu? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Spanie w soczewkach

Czy w soczewkach można spać?

Spanie w soczewkach kontaktowych może wydawać się wygodne. Jednak, czy można robić to regularnie? Zasadniczo zaleca się, aby unikać spania w soczewkach kontaktowych. Podczas snu zmniejsza się ilość łez produkowanych przez nasze oczy, a soczewki mogą utrudniać naturalne nawilżanie oczu. To może prowadzić do suchości, podrażnień i potencjalnie zwiększa ryzyko problemów z oczami. Dodatkowo, kiedy zasypiamy, nasze oczy są mniej aktywne, co może prowadzić do gromadzenia się bakterii i zmniejszenia przepływu powietrza do oczu. Tym samym zwiększa się ryzyko infekcji. Najczęstszą tego typu infekcją jest zapalenie spojówek, którego objawami są zaczerwienione oczy i obfite łzawienie. To wszystko może Cię dotyczyć jeśli regularnie śpisz w soczewkach do tego nieprzeznaczonych. Na rynku optycznym są jednak produkty dedykowane do noszenia dzień i noc. W takich soczewkach całodobowych można pozwolić sobie na więcej, ale o tym w dalszej części artykułu.

Co zrobić, jeśli zasnę w soczewkach kontaktowych?

Zdarza się, że po długim dniu nasze oczy są tak zmęczone, że pojawia się pokusa zamknięcia na chwilę oczu. To moment, w którym pojawia się dylemat bezpieczeństwa drzemki w soczewkach kontaktowych. Czy nawet krótki czas snu ze założonymi soczewkami niesie za sobą potencjalne ryzyko? Chociaż wydaje się, że zapadłeś w sen tylko na kilka minut, to jednak drzemka w soczewkach może mieć niepożądane skutki.

Jeśli zdarzyło Ci się zasnąć w soczewkach, nie panikuj od razu. Odczekaj kilka minut przed ściągnięciem soczewek. Po upływie tego czasu, powoli zacznij zdejmować soczewki. Mogą one być bardziej wysuszone niż zwykle, do tego stopnia, że przykleją się do gałki ocznej. W razie problemów ze zdjęciem soczewek z oczu po drzemce, warto sięgnąć po krople nawilżające lub sól fizjologiczną i zaaplikować na oko ze szkłem kontaktowym. Następnie wyczyść je płynem i włóż do pojemniczka. Jeśli dostrzeżesz u siebie jakiekolwiek objawy, które nie miną po czasie, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, nadmierną suchość oczu lub zaburzenie widzenia, natychmiast skonsultuj się z okulistą.

Spanie w soczewkach

Czy wszystkie soczewki kontaktowe należy zdejmować przed snem?

Decyzja o tym, czy można spać w soczewkach kontaktowych, zależy głównie od rodzaju produktu i indywidualnych potrzeb. Nie można jednak zapominać, że soczewki kontaktowe to wyroby medyczne, dlatego też ich użytkowanie powinno być poddane pewnym określonym zasadom.

Wiele osób korzysta z soczewek kontaktowych miesięcznych. Cieszą się one wyjątkową popularnością ze względu na ich wygodę i stosunkowo długi okres noszenia. Jednak zasypianie w nich, nawet na krótką chwilę, nie jest zalecane. Soczewki te są zaprojektowane do regularnej wymiany i noszenia w ciągu dnia. Spanie w soczewkach miesięcznych może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia Twoich oczu, a także komfort widzenia.

Istnieją soczewki przeznaczone do noszenia przez całą dobę, w tym podczas snu. Soczewki te mają specjalne właściwości, które pozwalają na długotrwałe noszenie i są bezpieczne do spania. Możemy wyróżnić soczewki, które można nosić w:

  • trybie ciągłym dzień i noc, tzw. soczewki całodobowe – możliwość noszenia bez zdejmowania na noc, np. Biofinity lub EyeLove Supreme PRO.
  • Trybie przedłużonym – możliwość noszenia bez zdejmowania na noc, ale przy jednoczesnym skróceniu czasu noszenia, np. Acuvue Oasys – to soczewki dwutygodniowe, ale przy trybie przedłużonym (dzień i noc) można nosić przez tydzień. Air Optix plus Hydraglyde – soczewki miesięczne, które w trybie przedłużonym można nosić przez tydzień.
Spanie w soczewkach

Dlaczego czasem można spać w soczewkach?

Na rynku jest szereg produktów, które producent przeznaczył na soczewki całodobowe. Muszą one jednak mieć takie przeznaczenie, gdyż tylko odpowiednie parametry szkła kontaktowego pozwalają na to, aby nadawały się do noszenia przez całą dobę. Powinny mieć odpowiedni materiał, przepuszczalność tlenu, uwodnienie i zostać przetestowane klinicznie pod kątem całodobowego noszenia. Mimo części produktów, jakie zostały w ten sposób dopuszczone do użytku, specjaliści zdrowia oczu zalecają choćby raz na tydzień zdjęcie soczewek do przeczyszczenia i podarowania odpoczynku zarówno oczom, jak i samej korekcji. To wszystko pomoże w zachowaniu najwyższego poziomu higieny wzroku.

Kluczowe jest również to, że decyzja czy zdejmować soczewki kontaktowe przed snem, zależy nie tylko od rodzaju soczewek, ale również od zaleceń specjalisty optyki lub okulisty. Pamiętaj, że zawsze warto dbać o zdrowie swoich oczu i przestrzegać zaleceń dotyczących ich noszenia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się spać w soczewkach, czy też nie, regularne badania oczu są kluczowe dla zachowania ich zdrowia.

  1. https://www.bezokularow.pl/poradnik/bezpieczna-drzemka-z-soczewki
  2. https://www.health.com/sleeping-in-contacts-side-effects-7483369
  3. Cope, J. R., Konne, N. M., Jacobs, D. S., Dhaliwal, D. K., Rhee, M. K., Yin, J., & Steinemann, T. L., Corneal infections associated with sleeping in contact lenses – six cases, 2016-2018
Możliwość komentowania Spanie w soczewkach została wyłączona