Ciekawostki,  Porady,  Wady wzroku

Soczewki kontaktowe – jak rozpocząć z nimi przygodę?

Chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe, a nie wiesz od czego zacząć? Do kogo udać się po profesjonalną poradę i pomoc w wyborze soczewek? Od tego są specjaliści – okulista i optometrystą.

Różnica pomiędzy okulistą, a optometrystą

Wydawać by się mogło, że oba typy specjalistów zajmują się tym samym, jednak okazuje się że nie do końca tak jest. 

Okulista to lekarz, który zajmuje się chorobami oczu i bada je pod kątem medycznym. Warto pamiętać, że nie każdy okulista jest specjalistą w doborze korekcji wzroku. Jego głównym zadaniem jest diagnoza i leczenie chorób oczu. Nie każdy okulista specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych.

Natomiast optometrysta to specjalista od wad wzroku, dobiera korekcję okularową i soczewkową. To właśnie optometrysta pomoże Ci najlepiej w dobrać soczewki kontaktowe do Twojej wady wzroku. Do jego obowiązków należy: badanie oczu, badanie funkcji wzroku, wykrywanie i diagnozowanie zaburzeń ruchu gałki ocznej, porady związane z ćwiczeniem wzroku oraz dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych oraz soczewek.

Dlaczego warto najpierw udać się do optometrysty?

Specjalista dokładnie zbada Twój wzrok, określi wadę i parametry potrzebne do doboru soczewek kontaktowych. On najlepiej będzie wiedział jakie soczewki będą dla Ciebie najbardziej komfortowe. Na badaniu specjalista zaaplikuje Ci soczewki lub nauczy Cię jak je zakładać. Jeśli udasz się do naprawdę dobrego optometrysty to zapewni Ci on próbne soczewki kontaktowe do użytkowania w domu, a następnie zaprosi Cię na kontrolę. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z soczewkami kontaktowymi to optometrystą nauczy Cię zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Podpowie jak dbać o higienę oczu podczas użytkowania szkieł kontaktowych. Z pewnością odpowie Ci na wszelkie pytania i wątpliwości.

Jak w skrócie wygląda badanie na soczewki kontaktowe?

Badanie rozpocznie się od wywiadu, podczas którego specjalista dowie się od Ciebie dlaczego do niego przychodzisz, jaki masz problem ze wzrokiem, w jakich warunkach pracujesz, jaki jest Twój tryb życia, jak często chce używać soczewek, itd. Następnie rozpocznie się badanie wzroku i przedniego odcinka oka oraz określenie wady. Po badaniu specjalista dobierze soczewki kontaktowe i nauczy Cię jak to robić. Przymierzanie soczewek jest bardzo ważne ponieważ to właśnie Tobie mają zapewnić komfort i dobrą ostrość widzenia. Dlatego nie krępuj się mówić o dyskomforcie czy występujących problemach. Nie bój się też pytać! Specjalista jest od tego, by wszystko Ci wytłumaczyć. Po badaniu założysz pierwsze soczewki, tym samym nauczysz się je sam zakładać, a te soczewki próbne zostaną Ci wręczone do użytkowania w domu, aby móc je przetestować w codziennych warunkach. Po kilku dniach musisz udać się na kontrolę oraz receptę. Pierwsza wizyta u optometrysty może potrwać od 30 minut do godziny.

Dlaczego nie można dobierać soczewek samemu?

Nosisz okulary i znasz swoją wadę, a chcesz się przerzucić na soczewki? Nigdy nie wybieraj soczewek samemu pod kątem parametrów dobranych pod okulary korekcyjne. Parametry okularów mogą się różnić od tych, które będą dla soczewek. Inaczej dobiera się okulary korekcyjne, a inaczej soczewki kontaktowe. Wybierając sam soczewki, bez wcześniejszej konsultacji z optometrystą, możesz pogłębić swoją wadę lub niepoprawnie dobrane soczewki po prostu mogą powodować dyskomfort. Pamiętaj, że soczewki kontaktowe muszą idealnie pasować do Twojej krzywizny oka i wady wzroku. By zachować zdrowy wzrok i zapewnić sobie większy komfort udaj się do optometrysty.

Niektóre sklepy internetowe umożliwiają konsultacje z optometrystą, na przykład w sklepie Bezokularow.pl można zapisać bezpośrednio do dyplomowanego specjalisty swoje zapytanie poprzez formularz Zapytaj Optometrystę.