Porady

Opuchnięte oczy – jak sobie z nimi poradzić?

Znasz to uczucie kiedy budzisz się rano i Twoje oczy wyglądają jak po walce bokserskiej? Spokojnie, każdego dopadł kiedyś ten problem. Dowiedz się zatem jak zniwelować opuchnięte oczy i jak im zapobiegać.

Opuchnięte oczy – przyczyny

Przyczyn opuchniętych oczu może być wiele. Do najpopularniejszych należy po prostu przemęczenie. Zwłaszcza jeśli bierze się ono ze zbyt małej ilości snu. Wtedy charakterystyczne worki pod oczami albo spuchnięte powieki pojawiają się na naszej twarzy. Kolejną przyczyną jest zbyt długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu lub w pomieszczeniu gdzie jest bardzo suche powietrze od ogrzewania. Następną przyczyną jest nadmierne przesiadywanie przed ekranem komputera. Może to wywołać opuchliznę przez to że ekrany emitują światło niebieskie i męczą nasze oczy. Co więcej siedząc przed komputerem rzadziej mrugamy więc oczy zaczynają wysychać. Do rzadszych przyczyn opuchniętych oczu należy: zbyt duże spożywanie soli, niektóre kosmetyki, długotrwały płacz oraz zła pielęgnacja okolic oczu. Jeśli zauważysz u siebie częstą opuchliznę oczu i worki pod oczami to skontaktuj się z lekarzem. Być może jest to wynik odwodnienia lub jakiejś choroby, np. chorej tarczycy.

Sposoby na opuchnięte oczy

Poznaj szybkie i sprawdzone sposoby na opuchnięte oczy. Wśród nich są także domowe triki, które pozwolą Ci szybko wyjść z sytuacji. Co więcej większość z rzeczy, które Ci pomogą masz w domu! Skuteczne sposoby to:

  • kostki lodu – zawiń kostki lodu w ręcznik papierowy albo szmatkę i przyłóż na zamknięte powieki. Podobnie zadziała zimna śmietana – zwłaszcza w naprawdę nagłych przypadkach
  • plasterki ogórka – połóż po plasterku ogórka (najlepiej z lodówki) na oczy, połóż się i daj sobie 15 minut relaksu. Dzięki temu poczujesz ukojenie i odświeżenie.
  • wyciąg z herbaty – zaparz czarną herbatę, a następnie zanurz w niej waciki i zrób sobie okład na oczy. Po kilkunastu minutach opuchlizna powinna zejść pod wpływem obkurczających właściwości herbaty. Pamiętaj jednak żeby herbata nie była aromatyzowana.
  • okulary/okłady chłodzące – jeśli często masz problem z opuchniętymi oczami to zainwestuj w żelowy okład na oczy. Taką opaskę możesz trzymać w lodówce, by zawsze była w gotowości. 
  • makijaż – jest to propozycja dla kobiet. Odpowiednio wykonany makijaż może skutecznie zniwelować widok opuchniętych oczu. Użyj jasnych, pastelowych cieni do oczu, a w wewnętrznych kącikach nałóż rozświetlacz. Zrezygnuj z kresek, a jedynie wytuszuj rzęsy.

Jak zapobiec opuchniętym oczom?

Stosując kilka zasad możesz uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki rano. Wystarczy, że siedząc przed komputerem będziesz robić sobie przerwy. A gdy siedzisz w pomieszczeniu, gdzie jest suche powietrze, to pomyśl o dodatkowym nawilżeniu oczu, np. kroplami do oczu. Z kolei po ciężkim dniu w trudnych warunkach możesz z wyprzedzeniem zastosować okład na oczy lub po prostu zrelaksować się z plastrami ogórka. Jednak najważniejsze to dobrze się wysypiać! Odpowiednia ilość snu może zdziałać cuda dla całego organizmu.

Szukasz okularów korekcyjnych albo przeciwsłonecznych? Zajrzyj na www.wokularach.pl!