Porady

Okulary dla dzieci i niemowląt – jak wybrać?

Wybór odpowiednich okularów dla najmłodszych wcale nie jest łatwy. W końcu musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które sprawią, że tego typu korekcja wzroku faktycznie będzie wygodna dla maluchów. Zatem sprawdź, jak wybierać okulary dla dzieci, by zapewnić im komfort.

okulary dla dzieci dziecko w okularach

Jakie okulary dla małych dzieci?

Już samo badanie wzroku u niemowląt, czy nieco starszych dzieci bywa naprawdę trudne. W końcu trudno jest im skupić się na jednym punkcie lub współpracować z okulistą – po prostu to dla nich ogromny stres i zupełnie nieznana sytuacja. Dlatego kluczowe znaczenie ma regularne obserwowanie zachowań dziecka, a następnie podzielenie się swoimi wątpliwościami ze specjalistą. Szczególnie dotyczy to momentów, gdy maluch czyta, ogląda książeczki, kolorowe zabawki bądź spogląda na różne przedmioty.

W wieku dziecięcym może pojawić się zarówno problem z krótkowzrocznością, jak i z dalekowzrocznością. Bez problemu znajdziesz okulary przeznaczone dla maluchów, które korygują tego typu wady wzroku. Pamiętaj jednak, że modele dla najmłodszych nie mogą zawierać szkodliwych substancji chemicznych, muszą być odporne na zgniecenie, wyginanie czy upadki. Oprócz tego nie mogą uciskać skroni i dobrze leżeć na nosku. Dlatego najpopularniejszym rozwiązaniem są gumowe okulary dla dzieci – są lekkie, delikatne, a do tego mają regulowaną gumkę, co pozwala na ich dopasowanie do potrzeb starszych maluchów i niemowląt.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary dla dzieci i niemowląt?

Przede wszystkim musisz poznać kilka podstawowych elementów, które sprawią, że okulary dla niemowlaka będą w pełni wygodne, a tym samym zachęcisz malca do ich noszenia. Pamiętaj, że w przypadku tak małych dzieci wybór odpowiednich modeli wcale nie jest prosty. Dlatego najpierw udaj się do specjalisty, który zbada wzrok dziecka, a następnie skorzystaj z pomocy dobrze zaopatrzonego sklepu optycznego. Dzięki temu z pewnością postawisz na wersje przeznaczone dla niemowląt lub nieco starszych dzieci.

Elastyczny materiał

Niezwykle popularne są gumowe oprawki dla dzieci, ponieważ to wyjątkowo elastyczny materiał, który sprosta oczekiwaniom maluchów i ich rodziców. Poza tym to dobra opcja w przypadku ruchliwych niemowląt. W końcu okulary mają opaskę, oplatającą głowę, a tym samym są dla nich w pełni bezpieczne, a do tego masz pewność, że przez cały czas pozostaną na swoim miejscu.

Nowoczesne okulary dla dzieci mają również regulowaną gumkę, co umożliwia maksymalne dopasowanie do wielkości i kształtu głowy. Takie oprawki z pewnością zapewnią jeszcze więcej wygody.

Niezwykle istotne jest także to, że oprawki przeznaczone dla dzieci są pozbawione metalowych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla maluchów. Szczególnie gdy weźmiesz pod uwagę intensywne korzystanie z okularów podczas zabawy, nauki chodzenia, czy biegania, kiedy to często dochodzi do upadków i potknięć.

Anatomiczny nosek

Anatomiczny nosek to kolejny istotny czynnik sprawiający, że okulary u dziecka utrzymują się na swoim miejscu, zapewniają wygodę i maksymalnie dopasowują się do potrzeb malucha. Zadbaj o to, żeby nosek był indywidualnie dostosowany, a z pewnością zachęcisz dziecko do regularnego noszenia okularów.

Równomiernie rozłożony ciężar oprawek

Jeśli chcesz, żeby okulary dla niemowlaka były naprawdę wygodne, to wybierz lekki model. To sprawi, że maluch z większą chęcią będzie je nosić. Poza tym kluczowe znaczenie ma równomiernie rozłożony ciężar oprawek. W tym celu należy wybrać odpowiednie szkła zwracając uwagę na ich indeks.

okulary dla dziecka

Lekkie i bezpieczne tworzywo

Ogólny ciężar oprawek ma ogromne znaczenie w przypadku modeli dla dzieci. Dlatego oprawki powinny być lekki, a do tego wykonane z wytrzymałego materiału. Dzięki temu nawet drobny upadek, czy intensywna zabawa nie stanowią żadnego ryzyka, że szkła bądź oprawki mogłyby się zepsuć. W ten sposób okulary są w pełni bezpieczne nawet dla niemowląt.

Warto zaznaczyć, że gumowe okulary dla dzieci są też bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Szybko i sprawnie pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń, czy tłustych plam z ich powierzchni.

Antyalergiczny materiał

Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, żeby oprawki dla dzieci były wykonane z antyalergicznego materiału. Dzięki temu nie musisz obawiać się wysypki bądź innej reakcji alergicznej. Poza tym każdy maluch może nosić tego typu modele – nawet dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze.

Okulary dla dzieci są dla dzieci!

Nie zapominaj, że okulary maja służyć przede wszystkim dziecku. Dlatego pozwól mu na wybór koloru, wzoru, czy kształtu. Tym sposobem bardziej zachęcisz dziecko do noszenia tej formy korekcji wzroku.

Szukasz okularów dla dziecka? Koniecznie odwiedź wOkularach.pl!

Możliwość komentowania Okulary dla dzieci i niemowląt – jak wybrać? została wyłączona